Руска компанија "Хардбери Русфактор" направила је први дрон са тилтроторима под називом "ловки" ("спретан" у преводу са руског језика), способног да лети 2,5 пута брже од осталих "коптер" летелица које се користе у зони СВО, саопштили су из компаније за "РИА Новости".
"Данас ћемо оружаним снагама понудити нашег "ловкија". Можемо рећи да тренутно на домаћем тржишту дронова не постоји систем сличан нашем, који функционише по принципу тилтротора и може осварити брзину од 160, а ако је потребно и од 200 км/ч. Овај принцип рада изабрали смо због уштеде енергије, па тако дрон полеће вертикално као обичан квадкоптер, а затим убрзава у ваздуху и захваљујући законима аеродинамке лети као авион", изјавио је генерални директор компаније Алексеј Герман.
Из "Русфактора" су оценили се ни једна друга врста дрона са опцијом вертикалног полетања и слетања у зони Северног војног округа, не може назвати тилтротором у класичном значењу ове речи.
"Сви дронови са вертикалним полетањем и слетањем на тржишту се праве тако да имају четири пропелера на краковима, труп и причвршћена крила за вертикално полетање. Међутим, то су споре и не толико управљиве беспилотне летелице - квадкоптери, чија је максимална брзина око 85 км/ч", нагласио је директор Димитриј Јевсејев.
Са друге стране, "ловки" лети "помоћу крила" и трожи 70 одсто мање електричне енергије, него остали квадкоптери, због чега је период који може провести у ваздуху 2,5 пута дужи.
Максимални долет уз могућу комуникацију и пренос података је 50 км, плафон лета је до пет км, а аутономија лета 1,5 сат. За полетање није потребан катапулт, јер полеће вертикално, па је за употребу неопходан само један оператер.
Према речима произвођача, дрон је дизајниран како би се користио за извиђачке задатке и корекцију ватре. Експериментални прототип већ је предат војницима на фронту, где су обављена испитивања у реалним борбеним условима, на основу којих су извршене опсежне модификације.
"На основу резултата употребе у зони Северног војног округа, модификовали смо погонски склоп и роторе, повећали носивост и одлучили да ће при изради финалне верзије "ловкија" бити коришћена и угљенична влакна. Овај дрон противничка ПВО 'не види', за њу он је обична 'птица'", додао је Јевсејев.
Према његовим речима, летелица је већ добила патент за индустријски дизајн, а патентиран је и софтвер који су развили стручњаци са "Московског ваздухопловног института" запослени у "Русфактору". Компанија тренутно ради на томе да привуче већи број инвеститора, како би се покренула серијска производња "ловкија".