Смрт бившег председника Југославије Слободана Милошевића у хашкој тамници резултат је грубог непоштовања Трибунала основних људских права. Памтимо имена десетина Срба, које је Хашки суд дискриминисао из разних разлога, а многи од њих су и умрли у хашком затвору, укључујући Милана Бабића и Здравка Толимира, изјавила је данас портпаролка руског Министарства спољних послова Марија Захарова.
"Уочи 25. годишњице почетка НАТО бомбардовања Савезне Републике Југославије, желим да подсетим да се 11. марта ове године навршило 18 година од смрти председника Савезне Републике Југославије Слободана Милошевића у затворској ћелији Хашког трибунала. Непосредно пре смрти, он је од Трибунала затражио да га пусти у Москву на лечење", подсетила је Захарова на данашњем брифингу.
Како је истакла, Милошевића су одбили, а као разлог су навели да су руске власти наводно дале недовољне гаранције да ће се бивши председник вратити у хашку ћелију.
Према њеним речима, тужилаштво је такође тврдило да је Слободан Милошевић намерно узимао лекове који су погоршавали његово стање.
"Међународни кривични суд за бившу Југославију постао је полазна тачка са које је започела деградација међународног кривичног правосуђа. Хаг је газио и гази, не само темеље међународног права, већ и саме принципе хуманизма", указала је.
Захарова је нагласила да је Русија у више наврата указивала на политизацију и пристрасност Међународног суда за бившу Југославију, који је давао једнострано антисрпско тумачење догађаја из југословенске кризе током разматрања предмета који су му предочени.
"Занимљиво је да је кроз историју Трибунала, на његовој клупи међу оптуженима, није увршћен ниједан званичник из Сједињених Држава и Западне Европе, који је смишљено учествовао у распарчавању Југославије, а потом и у уништавању државности Либије, Ирака и Сирије", закључила је Захарова.