НАТО бомбардовање Савезне Републике Југославије отворило је очи целом свету и указало на борбу добра и зла која се и данас води, рекао је за РТ Балкан бивши заменик председника Државне думе Сергеј Бабурин.
У разговору за РТ Балкан о пролећу 1999. године и НАТО агресији на нашу земљу, Бабурин истиче да је тада много напора уложио да покуша да спречи војно мешање НАТО-а у унутрашњу политику Југославије.
На нашим просторима је као члан парламентарне делегације боравио, како се присетио, више пута. И 1994. године у Босни и Херцеговини и на КиМ, где је разговарао са представницима албанске заједнице, и касније, 1998. године, непосредно пред НАТО агресију.
"Свима је било јасно да ултиматум који је у Рамбујеу изнет тадашњем председнику Југославије Слободану Милошевићу значио званично одрицање од Косова и Метохије, али ником није било јасно шта ће бити даље", каже Бабурин.
"Када ме је Милошевић питао да проценим ситуацију, рекао сам му: 'Одлуку можете да донесете само Ви, као лидер државе. Али, ако потпишете то што од Вас траже у Рамбујеу – одричете се Космета и потомци ће Вас проклети. А, ако не потпишете, највероватније ће бити рата.' Нажалост тако је и било", присећа се бивши заменик председника Државне думе.
Вест о почетку бомбардовања затекла је нашег саговорника у Сибиру, одакле се журећи вратио у Москву на заседање Државне думе које је почео речима: "Дана 24. марта 1999. године организација УН је умрла", јер, како је објаснио, није могла да спречи незакониту самовољу војно-политичког блока НАТО и Сједињених Америчких Држава.
"Можда сам пожурио са том оценом о УН, јер и данас показују знаке живота, али видимо да та међународна организација стварно није могла да спречи трагедију у Југославији, а после тога и многе друге самоиницијативне акције САД", рекао је Бабурин.
Наводи да је данашња глобална цивилизацијска и економска криза наступила након што је актуелна форма капитализма саму себе потрошила, с обзиром да се Запад нашао у ћорсокаку у покушају да преживи на рачун других држава.
"У току је борба добра и зла. Сви смо је уочили пре 25 година на Балкану, а данас се води и у Украјини и у Појасу Газе на Блиском истоку", објаснио је он.
Једнополарни свет се срушио и поставља се питање шта ће га заменити, наводи Бабурин и додаје да ће се у блиској будућности показати да ли су успели покушаји формирања стабилног и ефективног мултиполарног светског поретка.