Са интересовањем посматрамо "грађански рат" у САД, али непријатељ, у исто време, неуморно ради на томе да започне грађански рат у Русији, пише руски геополитичар Александар Дугин за сајт "Геополитика".
Уосталом, већ се показало да је то покренуло жестоки рат између источних Словена у Украјини. Американци отворено показују вољу да с тим наставе.
Према нашем мишљењу, непријатељ ће деловати и већ ради на два правца: на мобилизацији левичара против конзервативаца ("црвени" против "белих") и провокацијама међуетничких напетости између миграната и Руса, уз покушај да се запале исламски региони и покрену међурелигијски сукоби. Готово сви мигранти у Русији су муслимани.
Према правилима мрежног ратовања, непријатељ ће надгледати и усмеравати све учеснике.
Уз то, либерали, који су у руском обрачуну са Западом готово потпуно изгубили тло под ногама, покушаће да пребаце кривицу на десницу и левицу, и ускоро ће кренути у идеолошку офанзиву, такође под вођством западних служби.
Отуда закључак да одељења наше контраобавештајне службе морају, наравно, да предвиде ове стратегије, утврде канале утицаја и да идентификују вође, споља и изнутра.
Све три идеологије – либерализам, комунизам и национализам – рођене су на Западу у модерно доба и Запад одлично зна како да се носи са њима. Кључеви идеолошке манипулације либерала, комуниста и националиста су у њиховим рукама.
У тим условима, морамо се ослонити искључиво на себе – на руску идеју, на империју, на православље, на традиционалну цивилизацију и на евроазијство. Запад нема кључ за то.
Пошто Руси имају дубок осећај за правду, можемо говорити о национализму и о недогматском и православном руском социјализму, као што то већ чини политичар Сергеј Глазјев, писац Александар Проханов и, делимично, вођа руских комуниста Генадиј Зјуганов.
Међутим, пошто је Русима у крви свети однос према свом врховном владару, вреди, паралелно с тим, размотрити и тему руског монархизма. Филозоф Константин Леонтјев је предложио да се све ово комбинује у једну целину: идеја социјалне правде, монархије и моћне суперсиле, а то је теоријски оправдао велики руски мислилац Владимир Игоревич Карпјец у својој теорији социјалног монархизма.