Русија

О чему ће разговарати Путин и Си у Пекингу?

Није случајно да ће Владимир Путин стићи у Пекинг тачно 10 дана након инаугурације, нагласио је Јуриј Ушаков јер је и председник Си прошле године дошао у Русију тачно 10 дана после званичног устоличења
О чему ће разговарати Путин и Си у Пекингу?Getty © Pool / Pool

Председник Русије Владимир Путин и кинески лидер Си Ђинпинг у Пекингу ће разговарати о Украјини, Блиском истоку, ситуацији у Азији, и кинеској иницијативи "Један појас, један пут", сарадњи у оквиру УН и БРИКС-а, а најбитнији разговори очекују се 16. маја на неформалним састанцима, открио је данас помоћник руског председника Јуриј Ушаков у разговору са медијима. 

Кинеска делегација припремила је велики број докумената који би требало да буду потписани током посете, а велики број њих, како је открио, биће комерцијалног карактера. Када је реч о међувладиним документима, очекује се да ће бити потписано 11 нових. Најављено је и потписивање међурегионалних споразума.

Си Ђинпинг и Владимир Путин ће потписати и заједничку изјаву о продубљењу свеобухватног партнерства и стратешке сарадње поводом 75 година од успостављања дипломатских односа Москве и Пекинга, а Путин ће Сију уручити и званични позив за учешће на следећем самиту БРИКС-а у Казању.

Није случајно да је ће Путин стићи у Пекинг тачно 10 дана након инаугурације, нагласио је Ушаков јер је и председник Си прошле године дошао у Русију тачно 10 дана после званичног устоличења.  

"Сарадња наших земаља је један од кључних, стабилизућих фактора када је реч о међународним пословима у целини. Сарадња се развија у свим сферама. Москва и Пекинг заузимају блиске ставове, који се у потпуности подударају о већини спољнополитичких проблема. Веома је важно да у садашњим условима ово партнерство показује да је отпорно на било какво спољно мешање", поручио је Ушаков.

Како је рекао, Русија цени уравнотежен став Кине о украјинској кризи и "мировној" конференцији у Швајцарској, у вези са којом се Пекинг држи става да криза не може бити решена без узимања у обзир и става Русије. 

Такође, данас је најављено да ће и досадашњи министар одбране Русије Сергеј Шојгу и кандидат за новог министра овог ресора у новој влади Андреј Белоусов бити у пратњи председника Русије Владимира Путина током његових неформалних разговора са председником Сијем 16. маја. 

На овим ће бити и шеф руске дипломатије Сергеј Лавров, а руску делацију ће још чинити и Денис Мантуров, Татјана Голикова, Александар Новак, Виталиј Савељов, Јуриј Трутњев, Дмитриј Чернишенко, Максим Орешкин, и амбасадор Русије у Кини Игор Моргулов. У руској постави ће бити и шефица Народне банке Русије Елвира Набиулина, као и низ других званичника, али и представника руског бизнис сектора, попут Олега Дерипаске, Игора Сечина, Игора Шувалова, Леонида Михељсона и тако даље.

Посету руске делегације испратиће и екипа одабраних руских медија, са којима ће председник Путин на крају пута одржати и традиционални разговор.

image