Дводневна посета премијера Индије Нарендре Модија завршила се данас. То је била прва посета индијског премијера Русији за последњих пет година, али и прво путовање Модија ван граница Индије откако је почео његов трећи мандат.
Посета је укључивала неформалне разговоре у опуштеној атмосфери у резиденцији председника Русије Владимира Путина јуче током дана, као и званичне састанке, уз учешће обе делегације, данас. Индивидуални разговори у резиденцији трајали су четири до пет сати, а Моди их је описао као отворене, искрене и пуне поштовања.
Премијер Индије неколико пута је захвалио руском председнику на гостопримству, назвао га је и "драгим пријатељем", и честитао му на још једној победи на председничким изборима. Обе стране истакле су захвалност на доприносу развоју досадашње сарадње, а Путин је премијеру Модију уручио и највише државно признање, орден Св. Андреја Првозваног.
Индијски премијер и Владимир Путин разговарали су о бројним темама, како о билатералној сарадњи, тако и о кључним међународним питањима. Односи две земље окарактерисани су као "привилеговано стратешко партнерство", а руски министар спољних послова Сергеј Лавров дводневне разговоре и досадашњу сарадњу прокоментарисао је следећим речима: "Планова је много, а и много је урађено. Темељи су одлично постављени."
Председник Русије нагласио је да Индија поклања пажњу "најљућим проблемима" у свету, и ради на њиховом решавању, док је премијер Моди, говорећи о украјинској кризи, поручио да "рат није решење", да "бомбе и ракете не могу да донесу мир" и да "фокус мора да буде на дијалогу". Моди је рекао и да је Индија спремна да допринесе миру, иако је портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио да Моди, пак, не тежи да постане посредник у решавању украјинске проблематике. Без обзира на то, према речима Пескова, појавиле су се нове идеје након разговора на ову тему.
Када је реч о економији, Путин је изјавио да је трговински промет са Индијом у току прошле године порастао за 60 одсто, док је у првом кварталу текуће године он порастао за додатних 20 одсто. Помоћник руског председника Максим Орешкин прецизирао је и да је постављен нови циљ – да трговинска сарадња до 2030. буде процењена на 100 милијарди долара, будући да је оцењено да се она активно развија.
Осим тога, Моди је потврдио и да ће ове године посетити БРИКС самит у Казању, у Русији.
На крају, Путин и Моди потписали су и заједничку изјаву, у којој се, између осталог, наводи следеће:
- Русија и Индија противе се ширењу нуклеарног оружја;
- Русија и Индија позивају на реформу Савета безбедности Уједињених нација и залажу се да Њу Делхи постане стална чланица СБ;
- Русија и Индија постигле су договор да повећају војно-техничку сарадњу и производњу резервних делова у Индији;
- Москва и Њу Делхи позивају да се спроведе резолуција УН о прекиду ватре и ослобађању заробљеника у Појасу Газе;
- Русија и Индија залажу се за мирно решење украјинске кризе путем дијалога и дипломатије;
- Москва и Њу Делхи наставиће да све више врше плаћања у националним валутама;
- Москва и Њу Делхи планирају да стимулишу нове заједничке економске пројекте и нове инвестиције;
- Лидери истичу да између Русије и Индије постоји "посебно привилеговано стратешко партнерство", које наставља да јача и да се развија. Две стране су се обавезале да ће наставити да улажу напоре како би се максимално искористио потенцијал ове сарадње;
- Индија и Русија наставиће сарадњу у оквиру Г20, БРИКС-а, ШОС-а у вези са кључним питањима;
- Сарадња у енергетици препозната је као један од приоритета када је реч о развоју сарадње;
- Путин и Моди такође су истакли важност немешања у унутрашње послове других земаља;
- Наглашена је и важност дијалога о безбедности;
- Премијер Индије позвао је руског председника да следеће године посети Индију и учествује на 23. руско-индијском самиту.