"Орлови" су у четвртфиналу - Србија боља од Јужног Судана, Богдан оборио рекорд

Кошаркашка репрезентација Србије савладала је селекцију Јужног Судана са 96:85 у трећем колу групне фазе Олимпијских игара. "Орлови" су се пласирали у четвртфинале, где ће играти са селекцијом Аустралије
"Орлови" су у четвртфиналу - Србија боља од Јужног Судана, Богдан оборио рекордGetty © Gregory Shamus

Након уводног пораза од САД, кошаркаши Србије уписали су две победе.

Прво су "орлови" савладали Порторико, а потом били бољи од Јужног Судана.

Изабраници Светислава Пешића су победом над афричком селекцијом обезбедили друго место на табели Групе Ц и пласман у четвртфинале Олимпијских игара.

Јужни Судан је од уводних минута показао да поседује квалитет и разноврсност.

"Орлови" су добро ушли у меч и водили 12:6, али су уследиле тројке противника који је експресно повео 16:15.

Ипак, оног тренутка када је Србија пронашла начин да заигра бољу одбрану и заустави течне нападе ривала, то се одразило и на резутлат.

Поенима Мицића у последњим секундама прве деонице, Србија је вратила предност (23:22), а почетком друге четвртине је стигла до највећих девет поена разлике (34:25).

Када год би "орлови" претили да стекну осетнију и двоцифрену разлику, Јужни Судан је погађао тројке у веома високим процентима.

Тако су везали три шута са дистацне у финишу друге четвртину, а на то и успели да натерају Србију на неколико поседа без датог поена.

Дошло се до нерешеног резултата – 39:39, колико је износило у последњим минутима друге деонице.

Богдановић је погодио на једној, а Џоунс на другој страни, па се на полувреме отишло са предношћу Србије од 47:44.

Тренд осцилација у игри, Србија је наставила и у трећој четвртини.

Богдановић и Мицић су поентирали из разних позиција и донели "орловима" предност 57:49, али су уследиле тројке Шајока и поени Гебријела који су поново донели Суданцима прикључак и егал.

Нови налет Пешићевих момака дошао је у виду Богдановићевих тројки, које су донеле предност 65:58.

Џоунс је на све начине вукао своју репрезентацију, па је полагањем у последњој секунди треће четвртине, смањи предност Србије на 72:67.

Читав меч се играло у налетима, па смо тако видели период када је Гебријел водио Судан до једног поена заостатка, па онда Богданове тројке за осам поена предности Србије.

Када је било најпотребније. "орлови" су били на врхунцу задатка. Фокус у одбрани је био на високом нивоу, а то је аутоматски донело лакше поене на другој страни.

На средини последње четвртине, Србија је напокон успела да дође до двоцифреног вођства, када је повела 87:74.

Покушавао је противник да се по ко зна који пут врати у меч, али до тога није дошло.

Србија је прошла у четвртфинале, где ће се састати са селекцијом Аустралије.

Богдан Богдановић је меч завршио са 30 поена, чиме је престигао Милоша Теодосића и постао најбољи стрелац у историји кошаркашке репрезентације Србије.

У победи над Јужним Суданом, пратили су га Јокић са 22 и Мицић са 15 поена.

Код противника, који је завршио такмичење, истакли су се Џоунс и Шајок са по 17 поена.