Нестваран преокрет кошаркашке репрезентације Србије у четвртфиналу Олимпијских игара у Паризу. Иако су имали заостатак од 24 поена, "орлови" су победили Аустралију након продужетка са 95:90 и пласирали се у полуфинале. Наредни ривал Србије биће бољи из дуела САД - Бразил
Никада, баш никада, не отписујте Србију! Невероватан преокрет "орлова" за полуфинале ОИGetty © Gregory Shamus

Никада не отписујте Србију, никада не отписујте срце шампиона.

Изабраници Светислава Пешића успели су да "оживе из мртвих" у четвртфиналном дуелу против Аустралије.

Изгледало је лоше, деловало је да је Аустралија пронашла начин да заустави игру "орлова"

Дуели "кенгура" и "орлова" протеклих година навикли су нас на драму и неизвесност, али овај пут у Паризу, дуел ових тимова је добио потпуно нову димензију.

Да је било који други тим био на терену уместо Србије, меч би био готов практично у првој четвртини.

Аустралија је играла фантастично, али јој је, руку на срце, поштено помогао и ривал.

Србија се није појавила на овом мечу – након уводних минута, када је Србија повела са 4:0, на терену је постојао само један тим.

Џош Гиди је погађао из свих позиција, охрабрен меканом и неспретном одбраном "орлова".

Пати Милс је проживљавао нову младост – све је погађао а није оклевао да покуша из "немогућих" позиција. И то је погађао.

На другој страни терена – мучење. Није постојала јасна идеја у нападу, а шутеви са дистанце су били лоши.

Ни у тренуцима када су на терену били Милутинов и Јокић, није лопта ишла у рекет, већ је решење био шут који никако није служио шутере.

Прва четвртина је завршена резултатом 31:17.

Полако се поправљала игра "орлова" у другој четвртини, али се тек у завршници полувремена затегла одбрана, а прорадио (донекле) напад.

Србија је добила другу четвртину са 25:23, али је Аустралија и даље имала огромну предност – 54:42.

Али у наставку, потпуно другачија Србија.

Заустављени су Милс и Гиди, играло се течније у нападу, а енергија Алексе Аврамовића је подигла температуру на терену, а Васа Мицић је играо своју најбољу кошарку.

Погађао је тројке, разигравао саиграче и преузимао одговорност у критичним моментима.

Топила се предност "кенгура", па је Србија дошла до преокрета у завршници треће четвртине, поенима Богдана Богдановића – 61:60.

Последња четвртина донела је, очекивано, највише драме.

Играло се у налетима, па је тако Србија у пар наврата имала предност два поседа.

Кад год би "орловима" затребао кош како би се одлепили на осетнију разлику, тога није било. Аустралија је сваки пут нализила начин да се врати у меч.

У последњих 30 секунди, ушло се са предношћу Србије 81:80.

Одбранили су се наши кошаркаши на једној страни, а потом успели да изнуде слободна бацања на другој.

Мицић је погодио једно од два, па је тако Аустралија имала напад за победу или изједначење.

Невероватни Милс је успео да погоди дугу двојку на секунд до краја и тако избори продужетке.

Богдановић је покушао у преосталом времену са пола терена да постигне кош, али није био прецизан.

Победника су одлучили продужеци, које је Србија отворила тројком Добрића.

Ипак, поново се ушло у контра-ритам, што је Аустралија знала да казни.

Поени Рита, а потом и везани погоци Гидија, донели су "кенгурима" предност 90:87.

Драма је виђена и у последњим моментима продужетка, а поново је Србија била јача од противника, времена и ситуације.

Серијом 6:0, коју је својим злата вредним поенима крунисао Никола Јокић, "орлови" су повели 93:90.

Напад и поени су нам можда донели предност, али су дисциплинована одбрана и украдене лопте у најбитнијим тренуцима, су нам донели победу.

Јокић је меч завршио са 21 поеном, уз 14 ухваћених лопти, осам асистенција и четири асистенције и две блокаде.

Богдановић је убацио 17 поена, Мицић је додао 14, а Гудурић и Добрић по 11.

Пати Милс је био најефикаснији на мечу са 26 поена, а Гиди је додао један мање.

Србија се пласирала у полуфинале Олимпијских игара, где ће играти против бољег из дуела Бразил - САД.