Кошаркаши Србије изгубили су у полуфиналу Олимпијских игара од селекције САД 91:95
Мало је недостајало - "Орлови" пружили зверски отпор Американцима, али остали без финалаGetty © Ezra Shaw

"Орлови" су били тако близу победе над америчким кошаркашким супертимом, али су на крају ипак поражени и бориће се за бронзану медаљу на Олимпијским играма у Паризу.

Екипа Светислава Пешића одиграла је фантастичан меч, имала је чак 17 поена предности против највећих НБА звезда, али су Американци показали свој квалитет и у последња три минута дошли до великог преокрета.

Србија је храбро ушла у меч и шутерским окршајем дошла до предности, која је расла све до краја треће четвртине.

Јокић није био најефикаснији, али је био прави командант на терену, Богдановић погађао тешке шутеве, Аврамовић одиграо вероватно и најбољи меч у дресу Србије, док су велики допринос дали стартери Добрић и Петрушев, али и Гудурић и Мицић са клупе.

"Орлови" су били бољи у прве три деонице, а на уласку у последњих 10 минута имали су 13 поена предности.

Србија је играла организовано у одбрани, изузетно тактички добро, а Американци су у једном тренутку деловали потпуно збуњени комбинованом одбраном и игром са два центра.

Ипак, уследила је велика серија америчког тима у последњој четвртини, заснована на чврстој одбрани, док су одговорност на себе преузели Кари, Дурент и Ембид.

Треба истаћи да су судије меча небројено пута прогледали кроз прсте америчким звездама, али на крају су Американци били бољи и дошли до великог преокрета.

Најефикаснији у победничкој екипи био је незаустављиви Стеф Кари са 36 поена, Џоел Ембид додао је 19, а Леброн Џејмс 15.

У српском тиму Богдан Богдановић је постигао 20, Никола Јокић 17 (11 асистенција), а Алекса Аврамовић 15.

Србији је остала борба за бронзану медаљу против светског шампиона Немачке, док ће Американци против домаћина Француске покушати да дођу до новог олимпијског злата.

• 8. авг 2024 • 22:47

22:47

Крај меча, Американци су победили 91:95

Нису успели "орлови" да дођу макар до продужетка, Американци долазе до победе и финала Олимпијских игара.

• 22:44

40' - Србија прилази на 89:91

Ушли смо у последњи минут утакмице, а Богдановић погађа уз фаул и сада је само два поена предности за Американце.

• 22:41

39' - Американци долазе до преокрета - 86:91

Две промашене тројке Добрића и Мицића, а онда и изгубљена лопта Богдановића омогућиле су да Американци дошу до потпуног преокрета.

Противник има пет поена предности, а до краја утакмице остало је 100 секунди.

• 22:36

37' - Американци долазе до изједначења - 84:84

Немају "орлови" идеју у нападу у последњих неколико минута, па Американци долазе до изједначења.

Пешић новим тајм-аутом покушава да прекине серију противника.

• 22:34

36' - Средина последње четвртине, Србија води 84:80

Два офанзивна скока чувају предност Србије, али Американци дају све од себе да стигну вођство "орлова".

"Убили" су српски кошаркаши ритам утакмице, али Американци из минута у минут топе наше вођство.

• 22:28

33' - Американци поново прилазе - 78:73

Американци су још једном у налету - Дурент и Букер погађају тројке и смањују предност Србије на само пет поена.

Серија противника од 10:2 на старту последње деонице тера Светислава Пешића да затражи нови тајм-аут.

• 22:21

После три четвртине Србија води 76:63

Не да Србија предност - и даље "орлови" играју храбро и паметно и тројком Марка Гудурића, уз фаул Вајта, поново бежи на двоцифрену предност.

Аврамовић и Богдановић убацили су по 15 поена, Јокић је додао 11, уз чак 10 асистенција.

Стеф Кари је и даље незаустављив са 27 поена, Ембид је убацио 12, а Џејмс 10.

• 22:16

28' - Прилазе Амери на 67:61

Знатно чвршћа одбрана Американаца у трећој деоници - Србија и даље води, али предност је једноцифрена.

• 22:12

26' - Кари одржава Амере у животу - 65:56

Србија одржава предност, која би била много већа да Стеф Кари не игра као у трансу - најбољи тројкаш у историји НБА већа је убацио 27 поена.

• 22:08

23' - Србија чува вођство - 62:50

Американци су снажно ушли у друго полувреме, али Србија чува предност тројкама Богдановића и Добрића.

У међувремену, техничку грешку добио је селектор Пешић због приговора.