Аргентина је први финалиста Светског првенства - Меси на корак од бесмртности

Репрезентација Аргентине први је финалиста Светског првенства у Катару, пошто je у полуфиналу убедљиво савладалa Хрватску - 3:0

Тридесетак минута смо гледали добар, чврст полуфинални дуел, а онда Аргентину и Леа Месија...

Играо се 34. минут када је Доминик Ливаковић оборио Хулијана Алвареза у казненом простору, па је Данијеле Орсато показао на белу тачку.

Лео Меси је узео лопту и закуцао је у мрежу.

Хрвати се нису опоравили од гола "гаучоса", а већ је уследио нови.

Пет минута касније, Алварез је дуго вукао лопту и на крају, уз много среће, затресао мрежу.

Хрватска је у наставку заиграла много офанзивније, али није успела нити једну шансу да направи.

Са друге стране, Аргентина је играла стрпљиво и искористила прву праву шансу.

Њу је креирао Лео Меси, који је направио слалом и онда сервирао лопту на ноге Алварезу који је ставио тачку на ово полуфинале.

Лионел Меси постао је ове ноћи најбољи стрелац у историји националног тима на Светским првенствим - стигао је до петог поготка на Мундијалу у Катару, а до 11. на свим Мундијалима.

Меси је до сада прво место делио са легендарним аргентинским фудбалером Габријелом Батистутом.

У другом полуфиналном дуелу састају се Мароко и Француска, у среду у 20.00.

Финале Светског првенства је на програму у недељу.

13. дец 2022 • 21:53

Крај меча

Аргентина је у финалу Светског првенства!

90' Још пет минута

Пет минута надокнаде.

89' Мајер је пробао

Ловро Мајер је запретио Мартинезу, али је голман Аргентине сигуран.

83' Огромна шанса за Макалистера

Прихватио је лопту и шутирао из одличне позиције, тик поред стативе.

79' Оршић је пробао

Наместио се Оршић и шутирао, далеко од гола.

69' ГОЛ! Нови гол Алвареза

Фантастичан продор Леа Месија, сервирао је лопту за Алвареза, а овај постиже гол.

62' Прилика за Хрватску

Хрватска је запретила из прекида, Ловрен је пробао главом, Мартинез је дошао некако до лопте, а у великој гужви пред голом су се боље снашли "гаучоси" и избацили лопту далеко од гола.

58' Меси у сјајној прилици

Лео Меси је прихватио лопту у казненом простору, шутирао добро, али Ливаковић је добро постављен и зауставља ударац.

49' Паредес је пробао са дистанце

Опалио је по лопти Паредес, али право у Ливаковића.

46' Двоструку измену прави Далић

Очекује се офанзивнија Хрватска, па је Далић на терен послао Оршића и Влашића, уместо Сосе и Пашалића.

46' Настављен је меч

Аргентина креће са центра.

45+5' Крај првог дела игре

Аргентина је једном ногом у финалу Светског првенства.

Чекамо одговор Хрватске после одмора...

45' Још четири минута игре

Надокнада износи четири минута.

43' Умало још један гол "гаучоса"

Макалистер је пробао главом после корнера, али је Ливаковић сјајно интервенисао.

39' ГОЛ! Алварез је погодио

Муњевит контранапад Аргентине, Алварез је дуго вукао лопту и на крају је сместио у мрежу.

Два пута су покушали дефанзивци Хрватске да избију лопту, али оба пута је она завршила у ногама нападача Манчестер ситија.

34' ГОЛ! Аргентина води!

Лео Меси је закуцао лопту у мрежу.

32' Пенал за Аргентину!

Алварез је умакао одбрани и добио савршен пас са средине терена, шутирао поред Ливаковића, који га је оборио...

Орсато је сачекао да види да ли ће лопта завршити у мрежи, а како није, Италијан је показао на белу тачку.

24' Први шут ка голу

Енцо Фернандез је опробао ударац са дистанце, лепо је гађао, али је Ливаковић одбранио.

20' Нема узбуђења

Нема превише узбуђења, као што је очекивано за полуфинале Светског првенства.

Аргентина делује резервисано, нема превише лопту у ногама и не делује да не пати превише због тога.

14' Оштар фаул Модрића

Модрић је срушио Макалистера, добио је упозорење од Орсата.

Да је био неко други, вероватно би Италијан показао први жути картон.

11' Хрватска држи лопту

Лопта је код хрватских репрезентативаца, не ризикују превише а Аргентинци чекају грешку.

4' Напад Аргентине, Ливаковић опрезан

Де Паул је видео Таљафика и послао добру лопту у казнени простор, али је Ливаковић био опрезан па је истрчао и пресекао додавање.

1' Почео је меч

Први напад на мечу има Хрватска.

После "путовања", време је за "сан"

Традиција да се завршница Светског првенства игра са лоптом другачије боје настављена је и у Катару.

На такмичењу је до сада коришћена лопта под називом "Ел Рихла", што значи "путовање", али ће њу сада заменити нова - модел назвал "Ел Хилм" (у преводу "сан"), што је јасна порука да ће Аргентина, Хрватска, Француска и Мароко покушати да досањају највећи сан у фудбалу.

Лопта је истих шара као и претходна, али је другачије боје, односно плаве, жуте и црвене нијансе заменила је бордо боја, која је главни мотив Светског првенства у Катару. Такође, основа није бела, већ боја која подсећа на песак и пешчане дине око Дохе.

Италијан дели правду

Данијеле Орсато је главни арбитар на мечу.

Најбољи италијански судија је отворио турнир у Катару, пошто је судио на првом мечу, између Катара и Еквадора.

Орсато је већ судио "гаучосима" на Мундијалу, пошто је у групној фази био арбитар на мечу са Мексиком, који је Аргентина добила са 2:0.

Судбински сусрети Модрића и Месија

Лео Меси и Лука Модрић су се на терену сусрели први пут 2006. године у поменутом пријатељском мечу.

Меси је постигао први гол у дресу за национални тим, док је Модрић уписао први наступ у дресу репрезентације.

Од тог меча, путеви су им се често преплитали.

Међусобни сусрети:

Хрватска и Аргентина су се до сада састајале четири пута, и имају изједначен учинак - 2:2.

На Светском првенству у Француској, 1998. године, Аргентина је славила са 1:0 у групној фази.

У пријатељском мечу 2006. године била је боља Хрватска са 3:2, док је у истом таквом дуелу, 2014. године, Аргентина однела победу - 2:1.

Хрватска је на Светском првенству у Русији 2018. године била боља од "гаучоса" у групној фази са 3:0.

Састави тимова:

Пут Аргентине до полуфинала:

Аргентинци су катастрофално отворили Мундијал у Катару - поразом у првом колу, и то од Саудијске Арабије - 2:1.

После пораза, Аргентинци су уписали две победе у групи - ротив Мексика (2:0) и Пољске (2:0).

Нису се намучили против Аустралије (2:1), али јесу против Холандије, коју су победили на пенале.

Пут Хрватске до полуфинала

Хрватска је у групној фази играла нерешено са Мароком - 0:0, потом је савладала Канаду са 4:1, а затим још једном ремизирала без голова, са Белгијом.