Срби и Хрвати уздржани, али се ватерполо мења – све због "великана" Арубе, Барбадоса, Палауа...

Ватерполо је као спорт доживео велике промене, одлуком коју је донела организација Светско пливање, некада позната као ФИНА

Највећа промена је око димензија пливалишта, тако ће уместо 30 метара да буде 25, a напад више неће да буде 30 секунди већ 25 секунди, с идејом да утакмице буду динамичније.

Време другог напада се са 20 секунди смањује на 15, баш као и играч више који неће бити 20 секунди, већ 15 секунди.

Повећава се број играча у протоколу са 13 на 14, 12 играча и два голмана, а могуће је да при нападу тренер изведе из игре голмана и игра са седам играча у нападу.

Употреба ВАР система је помоћ у следећим ситуацијама: провера да ли је дат гол, да ли је петерац у питању, бруталан прекршај, превремен улазак у игру играча који је зарадио искључење, или преспор излазак на одрађивање казне, квар електронике на записничком столу, док је тренеру омогућен један челенџ у одређеним ситуацијама.

Све би то било у реду да су за ову иновацију гласале ватерполо силе, али нису. Конкретно су Србија и Хрватска биле уздржане, а нова правила су изгласале "силе" попут Омана, Сингапура, Сенегала, Гане, Индија, Палауа, Уганде, Барбадоса, Тајланда, Маурицијуса, Кукових острва, Арубе и Малавија.

Предлог промене правила су предложили први човек Светског пливања Хусаин Ал Мусалам из Кувајта, Денеш Кемењи први човек ВС Мађарске и Савета Светског пливања и легендарни ватерполиста Тамаш Молнар.