Зашто се дерби игра у исто време кад и меч репрезентације – огласили се и играчи, сви су на губитку

Још једном ће се на делу видети и показати колико нарушени односи, слаба комуникација и непоштовање две кључне кошаркашке организације, могу нанети штете репрезентацији, играчима, али и самим клубовима

Упркос томе што се годинама инсистира на разговорима и побољшању ситуације између Евролиге и ФИБА организације, реалност је таква да ће поново репрезентативни "прозор" проћи уз доста мука и проблема на обе стране.

Тако ће се у четвртак 21. новембра, поклопити утакмице квалификација за континентална и интерконтинентална такмичења, са мечевима 11. кола Евролиге.

Бројни клубови, репрезентације и играчи, налазе се у непријатном положају у којем ће неко морати да бира, а неко остати потпуно без опције избора за кога жели поменутог дана да наступа.

У таквој ситуацији налази се и Србија, која од 18.00 часова у четвртак игра у Копенхагену против Данске у склопу квалификација за Европско првенство.

Само два сата касније, на програму је једна од највећих утакмица у свету кошарке, "вечити дерби" и то у Евролиги.

Још једном је селектор Светислав Пешић био на мукама да састави екипу која ће представљати "орлове" у квалификацијама за Евробаскет.

Уз договор са Црвеном звездом и Партизаном, искусни стручњак ће имати одређене играче на располагању, али јасно је било да неће имати све и да неће имати оне најбоље.

Тако је Партизан "препустио" Балшу Копривицу, а Звезда Огњена Добрића и Дејана Давидовца.

На списку селектора Пешића за меч са Данском су: Алекса Аврамовић, Бориша Симанић, Стефан Лазаревић, Душан Ристић, Алекса Раданов, Дејан Давидовац, Филип Јовић, Богољуб Марковић, Огњен Добрић, Никола Шарановић, Душан Беслаћ, Душан Милетић, Балша Копривица и Михаило Петровић.

Сукоб на релацији ФИБА-Евролига траје већ годинама и јасно је да су сви на губитку.

Обе стране имају своје разлоге и аргументе, али јасно је да обе стране не раде превише како би се дошло до дугорочнијег решења.

Клупска кошарка има обавезу да велики број утакмица "стрпа" у већ довољно пребукиран распоред. Када се узме у обзир колико се новца издваја у Евролиги, помало је и логично да клубови желе да играче које плаћају, имају на располагању.

Евролига из сезоне у сезону потврђује да је свака утакмица важна и да једна победа или пораз више, могу да другачије кроје сезону и одреде нечије судбине и каријере.

Са друге стране, која је поента репрезентативних утакмица и квалификација, ако те репрезентације не наступају у најјачим саставима. Тако и долази до подбацивања у резултатима и тога да се одређене репрезентације не квалификују на највећа такмичења.

Све чешће глас подижу и сами играчи, који захтевају да се организације договоре и да се испоштују све стране.

"Евролига и ФИБА, можете ли, молим вас, да будете пријатељи, да ми који живимо далеко можемо да идемо на 'прозоре' и представљамо своју земљу?", написао је кошаркаш Реала Факундо Кампацо на друштвеним мрежама.

Убрзо су се прикључили и његови саиграчи Серхио Љуљ и Марио Хезоња.

"Има ли још неко ко мисли да је апсолутно смешно да још увек постоје сукоби у распореду и да нема договора око квалификационих утакмица националних тимова током сезоне?", додао је Хезоња.

Пре годину дана, критично је причао и Жељко Обрадовић.

"Проблем на релацији ФИБА и Евролиге је нешто што се дешава годинама. Морају да седну да разговарају. Србија има важне утакмице, тражили су нам да им дамо три играча, један се повредио, обећали смо, људи смо од речи. Али то је лоше то што национални тимови играју без најбољих играча. Навијачима се то не допада, сви ће вам то рећи. Ко, дакле, мора да седне да разговара? Они морају да седну", јасан је био српски стручњак.

Претходне сезоне, ФИБА и Евролига су имале усмени договор о распоредима, али он очигледно није потрајао дуго.

Ипак, нада умире последња, што су наговестиле и нове информације везане за ову тему.

Како је пренео председник Кошаркашког савеза Србије Небојша Човић, две кључне организације имају договор за наредни "прозор", који је по плану у фебруару.

"Колико сам ја информисан, немојте ме држати за реч, пренећу вам оно што сам ја чуо – мислим да је договор направљен за фебруар месец, за други 'прозор'. Сад зашто није направљен за овај 'прозор', не бих знао", рекао је Човић.

Први човек српске кошарке каже да су сви нагубитку у ситуацији каква је тренутно на снази.

"Мислим да овако само губи комплетна кошарка, није важно да ли ФИБА или Евролига, губи кошарка и то су показатељи који говоре да у најскорије време ће мроати да се праве одређене модификације. Генерално говорећи, када погледма преко медија, кошарке има пуно, што мене радује јер ја могу да гледам непрекидно кошарку, али плашим се да то може да доведе до озбиљних засићена, а та засићења се манифестују кроз финансије. Ако је велика понуда на тржишту, онда вредност ТВ права пада. Онако упрошћено гледајући ту економску динмензију. Но, видећемо. Генерално је компликована ситуација на глобалном нивоу и само је важно да спорт опстане", закључио је Човић.

Да ли ће се ситуација заиста променити, или ће кошаркашка јавност морати од "прозора" до "прозора" да нагађа у каквом ће саставу наступати вољени тим, а у каквом репрезентација, остаје да се види.