Спорт

Колико "орлови" могу против Аустрије – шта каже историја и на кога треба обратити пажњу

Србија ће против Аустрије играти за опстанак у елити Лиге нација и европског фудбала. Иако не важи за фудбалску велесилу, противника у баражу треба схватити максимално озбиљно и обратити пажњу на сваки сегмент њихове игре

Куглице у Ниону су одредиле противника Србије у плеј-офу Лиге нација.

"Орлови" на челу са Драганом Стојковићем могу бити задовољни жребом, јер су избегнуте селекције које су и чији су играчи у одличној форми (Турска, Грчка), као и оне у којој би можда политика била у плану испред фудбала (Украјина).

Ипак, далеко од тога да ће посао бити лак и да је Србија изразити фаворит у двомечу са Аустријом.

Противник у плеј-офу са разлогом заузима високо 23. место на прошлој ФИФА ранг листи (Србија је 33.) и често уме пријатно да изненади фудбалску јавност.

Иако има бољи међусобни скор са Аустријанцима, фудбалска репрезентација Србије је у последња два дуела претрпела пораз од поменуте селекције.

Сви сусрети са Аустријом

Две селекције имају сада већ позамашну историју међусобних сусрета.

Под називом Југославија, наша селекција је играла чак 17 мечева против Аустрије.

Углавном су то биле пријатељске утакмице, а остварено је осам победа, четири пута је било нерешено, а Аустрија је славила у пет наврата.

Од осамостаљења, Србија и Аустрија састале су се пет пута.

Први меч одигран је у октобру 2008. године, а "орлови" су однели битан тријумф од 3:1. Било је то под тренерском палицом Радомира Антића, а у оквиру квалификација за Светско првенство.

Осам месеци касније, Србија је била боља од Аустрије и у Београду, овога пута са 1:0.

На наредни дуел Србије и Аустрије чекало се седам година, а поново су се две селекције сусреле у квалификацијама за Мундијал.

Под селектором Муслином, меч је одигран у октобру 2016. године, а овога пута је виђена голеада на стадиону "Рајко Митић".

"Орлови" су лепршавом игром и ефектним головима, стигли до победе од 3:2, а блистали су на том мечу Александар Митровић и Душан Тадић.

Нажалост, био је то последњи пут када је Србија савладала Аустрију.

У наредна, тј преостала два меча, Аустријанци су уписали две победе. Једна је дошла у реваншу квалификација за Мундијал, када су славили са 3:2, да би у последњој утакмици Аустрија у пријатељском сусрету победила са 2:1.

Било је то у оквиру припремне утакмице пред почетак Европског првенства ове године.

Управо тај меч може послужити "орловима", Драгану Стојковићу и његовом стручном штабу, као репер и блага опомена пред двомеч са Аустријанцима у Лиги нација.

На кога и шта треба обратити пажњу

Селекција Аустрије у свом саставу нема изразиту звезду или играча који може изразитим индивидуалним квалитетом водити и решавати утакмице.

Ипак, репрезентација им је сачињена од играча који су поуздани у својим екипама, већи део наступа у немачкој Бундеслиги, али и осталим клубовима из "лига петице".

Именом и квалитетом, од остатка селекције истичу се Марко Арнаутовић, Конрад Лајмер и Марсел Сабицер.

Арнаутовић ће поново играти против своје Србије, из које вуче порекло и против које не прославља поготке. Лајмер и Сабицер се у два највећа немачка клуба - Бајерн и Борусију, доказују напорним радом и залагањем, а потом и техничким и тактичким способностима и знањем.

Треба истаћи и више него коректне играче са јасном улогом у тиму какви су Флоријан Грилич, Михаил Грегорич, Патрик Вимер и Кристоф Баумгартнер.

Аустрија се налази у солидној форми, што говори податак да су са шест погодака прошли групну фазу на поменутом Европском првенству, у којем су елиминисани у осмини финала од Турске.

Након ЕУРА, на пет мечева остварили су три победе, два ремија и један пораз. 

Играју један организован и модеран фудбал и жељни су надигравања. То потврђују победе над Норвешком и Казахстаном од 5:1 и 4:0, али чак мечеви у којима нису имали повољан резултат (реми са Словенијом 1:1 и пораз од Норвешке од 2:1).

У свакој од претходних пет утакмица у Лиги нација, били су екипа која је имала већи посед и број удараца ка голу ривала, што додатно иде у прилог причи да су екипа која жаргонски речено - воли фудбал.

Са клупе их предводи Ралф Рагник, добро познато лице европског фудбала.

Радио је у прегршт клубова у Бундеслиги, а пажњу на себе привукао је мандатом у Лајпцигу. Иако се није снашао у Манечстер јунајтеду, мало је недостајало да седне на клупу Бајерн Минхена.

Одбио је тај позив због националног тима, што довољно говори о његовој посвећености свом тренутном послу селектора Аустрије.

Колико могу "орлови"

Фудбалска репрезентација Србије већ годинама одаје утисак да може онолико колико је сама спремна да се жртвује и потруди.

Тако смо виђали да је изводљиво надиграти и победити Португалију, парирати Енглеској чак и Шпанији, али и бити недовољно добар против Словеније и Данске (у много наврата).

Утисак је да ће тако бити и против Аустрије, против које ће селектор Стојковић и његови изабраници морати да играју као уиграна репрезентација, а не као скуп бољих индивидуалаца, уколико желе да остваре повољан резултат.

Потребно је да се буде на истој страници, да се игра у најјачем могућем саставу (да не буде менталних блокада), али и да још једном здравље послужи "орлове".

Српски фудбалери широм Европе и света се налазе у веома солидној форми и стиче се утисак да је право и крајње време да се то искористи.

Двомеч са Аустријом ће бити нови испит и изазов, па ће се тако добити доказ да ли је Србија спремна за искорак, или јој остаје да се поново задовољава тиме да није надиграна, већ само поражена.

image