Две Суперлиге и подељена Прва лига: Револуција ФСС – овако ће изгледати српски фудбал од 2026.

Од лета 2026. године, српски фудбал требало би да изгледа далеко другачије, макар по питању "фудбалске пирамиде" - са скраћеном Суперлигом, уведеном новом Суперлигом Б, и Првом лигом Србије подељеном на две групе. Какав ће бити нови систем такмичења, због чега до таквих промена долази и како ће све изгледати у пракси, питања су на које већ постоје готово сви најважнији одговори

Фудбалски савез Србије најавио је велике промене у српском фудбалу у наредним сезонама, а на састанку са клубовима Суперлиге и Прве лиге Србије, предложене су корените промене у систему такмичења.

На челу са генералним секретаром ФСС Бранком Радујком, дошло се до одлуке о смањењу учесника у Суперлиги, увођењу новог ранга између Суперлиге и Прве лиге Србије, као и о дељењу Прве лиге на две групе.

Какве су заправо одлуке које би требало да буду потврђене почетком 2025. године и шта би оне могле да значе за српски фудбал?

Како ће изгледати нови систем такмичења у Србији?

Суперлига Србије би од сезоне 2026/27 требало да броји 12 уместо садашњих 16 клубова. У њој би играло 10 најбољих тимова из сезоне 2025/26, уз два најбоља тима Прве лиге Србије из исте сезоне.

То значи да би у сезони 2025/26 чак шест клубова из Суперлиге испало у нижи ранг - али не у Прву лигу, већ у новоформирану Суперлигу Б.

Суперлига Б постала би нови други ранг такмичења у Србији и она би такође бројала 12 клубова. Осим шест екипа које би испале из Суперлиге А, њима би се прикључило још шест екипа из дотадашње Прве лиге - пласиране од трећег до осмог места у сезони 2025/26.

Тако би Прва лиге Србије постала трећи ранг такмичења, али би и ту дошло до велике промене - поделе на групу Север и групу Југ.

Та трећа лига би бројала укупно 20 клубова, по 10 у свакој групи. Према почетним најавама, групу Север би требало да чине клубови са територије Београда и Војводине, док би групу Југ чиниле екипе које припадају регионима Исток и Запад.

У тој новој Првој лиги би у сезони 2026/27 учествовало преосталих осам тимова из претходне сезоне (од деветог до 16. места), уз још 12 тимова који би дошли из четири групе Српске лиге - по три из група Београд, Војводина, Исток и Запад.

Последично, то значи да би Српска лига од лета 2026. била четврти ранг такмичења, а не трећи, и остаје да се види колико клубова би наступало убудуће у свакој од четири групе.

Зашто долази до ових промена?

ФСС у сарадњи са клубовима Суперлиге и Прве лиге жели да направи велику реорганизацију како би се довело до концентрације квалитета и дугорочног јачања српског фудбала.

"Савез и клубови јединствени су у ставу да су промене неопходне. Све што смо видели из анализа указује да је наше елитно такмичење у односу на упоредива такмичења у Европи на ниском нивоу. Клубови кад излазе у Европу излазе мање спремни него што би били да играју сваког викенда јаче мечеве. Зато је било важно да се разумемо данас и да брзо и одлучно делујемо. Треба нам договор и спремност свих да се мењамо", изјавио је Бранко Радујко после састанка.

Са четири клуба мање у будућој Суперлиги А, то ће значити и између 100 и 120 фудбалера мање у највишем рангу, чиме ће се "филтрирати" квалитет оних најбољих.

То би у пракси требало да значи и већи број јаких утакмица за све учеснике и самим тим постепено повећање квалитета домаћег фудбала.

Какав ће систем такмичења бити у новим лигама?

Оно што се до сада могло чути после поменутог састанка, У Суперлиги А (а највероватније и Суперлиги Б), систем такмичења ће изгледати овако:

Клубови ће прво одиграти двокружни систем са 22 кола, против сваког тима код куће и у гостима, после чега се лига дели на два дела - плеј-оф и плеј-аут. Унутар њих ће се одиграти по још два круга, што ће додати нових 10 утакмица.

Укупно ће сваки тим одиграти 32 кола у сезони уместо досадашњих 37, који су се у пракси показали као исувише гломазни. Уз то, ово значи да ћемо и "вечите" дербије између Црвене звезде и Партизана у домаћој лиги гледати чак четири пута по сезони, уместо досадашња три.

Иначе, овај систем је већ коришћен у домаћем фудбалу, у сезони 2006/07, али је брзо био замењен класичним трокружним системом са 33 кола.

У Првој лиги Север и Југ, где ће играти по 10 клубова, остаје да се види званичан предлог, али највероватније је да ће се играти по четворокружном систему, где би свака екипа одиграла укупно 36 утакмица у сезони.

Како би данас изгледале лиге у српском фудбалу?

Најављене промене значе да ће Србија од 2026. у прва три ранга имати 44 клуба. Ове сезоне, Србија има невероватна 94 клуба у прва три ранга - по 16 у Суперлиги, Првој лиги и три групе Српске лиге, уз 14 екипа у Српској лиги Београд.

Уколико бисмо за пресек узели 3. децембар 2024. и замислили да се данас врше промене у системима такмичења, лиге би изгледале овако:

Суперлига А: Црвена звезда, Партизан, Младост Лучани, ОФК Београд, Раднички 1923, Раднички Ниш, Војводина, Чукарички, ТСЦ, Железничар, Младост ГАТ, Мачва

Суперлига Б: Нови Пазар, Напредак, Спартак, ИМТ, Текстилац, Јединство Уб, Јавор, ОФК Вршац, Радник Сурдулица, Борац 1926, Вождовац, Графичар

Прва лига Србије - Север: Раднички СМ, Инђија, Земун, Словен, Хајдук Дивош, Слобода Доњи Товарник, Слога Чонопља, Ушће Нови Београд, Раднички Обреновац, Телеоптик

Прва Лига Србије - Југ: Смедерево, Трајал, Слобода, Дубочица, ФАП Прибој, Лозница, Металац ГМ, Динамо Врање, Морава 1918, Дунав Прахово

(курзивом су означени тимови који би у ту лигу дошли из нижег ранга)

Постоје и друга решења која ће у међувремену бити потребно решити, пре него што дође до званичног усвајања, вероватно у фебруару 2025. То су питања броја бонус играча у Суперлиги, евентуално драстично смањење броја странаца у новој Првој лиги, постојање могућности да две групе у Првој лиги броје по 12 клубова, мада тренутно све указује на бројку од по 10 клубова.

Ови важнији и крупнији кораци су већ начињени. Српском фудбалу спрема се права мала револуција. Само ће време показати шта ће она у пракси донети.