Иман Хелиф нашла се у жижи спортске јавности током Олимпијских игара у Паризу, на којима је освојила златну медаљу у конкуренцији до 66 килограма.
Алжирка је у својој првој борби победила Италијанку Анђелу Карини, која је после једног ударца одустала због превелике снаге са којом се сусрела.
Уследиле су бројне критике о томе да је у питању транс особа, мушкарац којем је дозвољено да се такмичи са женама, али је на крају утврђено да је Иман жена са повећаном количином тестостерона.
Многе познате личности су се обрушиле на њу, међу њима и Илон Маск, али и Џеј-Кеј Роулинг, ауторка светски познатог серијала књига о Харију Потеру. Хелиф је против њих поднела тужбе, али се чини да ће наставити са осветом.
Она је сада оптужила Међународну боксерску федерацију за изношење "лажних оптужби", након што је после тужбе од Међународног олимпијског комитета, добила дозволу да се такмичи у Паризу.
Међународна боксерска федерација (ИБА) у понедељак је објавила да је поднела тужбу главном тужиоцу Швајцарске Стефану Блатеру против Међународног олимпијског комитета (МОК) позивајући се на безбедносну забринутост због пола две боксерке. Сличне тужбе ИБА, на чијем челу је Рус Умар Кремљов, поднела је и у Француској и Сједињеним Америчким Државама.
У тужбама ИБА посебно су поменуте боксерке из Алжира Иман Хелиф и из Тајвана Лин Ју-тинг.
Овакав потез надзорног боксерског тела долази после одлуке администрације новог америчког председника Доналда Трампа, усмерене против учешћа трансродних жена на школским спортским такмичењима.
Трамп је Хелиф назвао "мушком боксерком" у свом говору по потписивању новог декрета.
Хелиф се увек такмичила као жена, али је 2023. ИБА суспендовала са Светског првенства након наводног теста хромозома, уз оцену да не испуњава услове за такмичење у женској конкуренцији.
Олимпијски комитет не признаје ингеренције ИБА која је суспендована због "проблематике око руководства", односно чињенице да је на њеном челу један Рус. Самим тим, МОК је преузео контролу над боксерским турниром на Олимпијским играма, а Хелиф је добила дозволу да се такмичи уз објашњење да је рођена као жена и да се цео свој спортски живот такмичи у женској конкуренцији.
"ИБА, са којом више нисам повезана и коју више не признаје ни МОК, изнела је неосноване оптужбе, лажне и увредљиве, и користи их како би оправдавала своје ставове", навела је у изјави.
"Ово није питање које се тиче само мене већ више принципе фер спорта."
Међународна боксерска федерација тврди да је дозвола МОК за две такмичарке да учествују на квалификацијама и самим Олимпијским играма и освајање злата "ускратила могућности правим женама такмичарима".
Алжирка је додала да њен тим разматра могућности и да ће покренути правни поступак како би заштитила своја права.
"Две године се моје име и лик, неовлашћено, користе за личне и политичке циљеве кроз ширење срамних и неоснованих лажи и дезинформација. Али ћутање више није опција!"
Из ИБА су у среду поручили да их радује тужба Иман Хелиф, јер ће "сада моћи коначно на суду да докажу да није смело да јој буде дозвољено да се надмеће у женској конкуренцији."
Бокс није у програму Олимпијских игара у Лос Анђелесу 2028. године.
Будућност овог спорта као олимпијске дисциплине је неизвесна, а МОК и даље ради на томе да убеди националне савезе да оснују нову кровну међународну организацију.