Партизан разбио и Жалгирис у Каунасу, Топ 8 све реалнији

Кошаркаши Партизана савладали су у Каунасу екипу Жалгириса са 74:88 у мечу 23. кола Евролиге

Трећу узастопну победу уписали су изабраници Жељка Обрадовића у елитном европском такмичењу.

Након славља у "вечитом дербију" и над АСВЕЛ-ом у Београду, црно-бели су тријумфовали и на незгодном гостовању у Каунасу.

Партизан је до победе дошао знатно лакше од очекиваног, пошто је већим делом меча био за класу бољи ривал од литванског тима.

Српски тим је у Каунасу одиграо једно од најбољих првих полувремена од почетка сезоне.

Знатно енергичније и организованије деловао је Партизан, који је након уводних 10 минута имао 11 поена предности.

Разлика у корист Партизана на моменте у другој четвртини износила је 22 поена, а на паузу за полувреме црно-бели су отишли са 17 поена – 47:30.

Трећа четвртина је био једини период када се Партизан није превише питао на паркету, односно када је Жалгирис играо кошарку на коју је навикао европску публику ове сезоне.

Домаћи тим је потпуно „затегао“ одбрану, затворио прилазе свом кошу на једној, а долазио до лаких и везаних поена на другој страни.

То је учинило да се разлика која је износила 17 поена на полувремену, у финишу треће деонице истопи на само шест поена.

Ипак, Партизан је на време и релативно лако успео да одбије налет противника, утиша домаћу публику и врати разлику на осетнијих 13 поена.

Средином последње деонице, Партизан је наставио у одличном ритму, поново повећао разлику на 20 поена и тако и дефинитивно угасио наде Литванаца у преокрет.

Чак шест двоцифрених стрелаца имао је тим Жељка Обрадовића у овом мечу.

Папапетру је са 17 поена предводио стрелце, по 14 су имали Пантер и Лесор, док су по 11 имали Ледеј и Ексум.

У редовима Жалгириса најефикаснији су били Браздеикис са 17, док су Бирутис и Шмитс меч завршили са по 10 поена.

Српски тим уписао је веома битну, 12. победу у 23 одигране утакмице, која их уврстава међу осам најбољих екипа Евролиге у овом тренутку.

3. феб 2023 • 20:50

Крај меча, победа Партизана у Каунасу!

Привела је српска екипа меч крају без већих узбуђења и тако дошла до убедљиве победе, 12. у 23 одигране утакмице.

32' - Партизан брзо одбија налет

Поени прво Ексума, а потом и Смајлагића, доносе Партизану 13 поена предности и одбијају налет Жалгириса.

Крај треће четвртине: Жалгирис - Партизан 54:61

Право ниоткуда се пробудила екипа Жалгириса, која је затегла одбрану, почела да погађа у нападу и тако смањила разлику са 22 на само седам поена.

Партизан је успео у пар наврата да одбије налет ривала и одржи довољно осетну разлику.

25' - Жалгирис у налету

Успела је литванска екипа да повеже неколико добрих поседа и одбрана, па је тако смањила разлику на 11 поена - 43:54.

21' - Настављен је меч

Почела је трећа четвртина...

Полувреме: Жалгирис - Партизан 30:47

Са више него убедљивих 17 поена предности, црно-бели иду на паузу за полувреме.

Нема екипа Жалгириса решења за течан напад и проток лопте Партизана у нападу, док са друге стране не успева литвански тим да се наигра кошарке на другој страни терена.

Пантер је постигао 10, а Лесор и Папапетру по девет поена у редовима црно-белих.

Код Жалгириса су најефикаснији Браздеикис и Хејс са по шест поена.

15' - Партизан води са 15 разлике 19:34

Настављају црно-бели у истом ритму као и у првој четвртини.

Посебно расположени су изабраници Жељка Обрадовића у нападу, па на половини друге четвртине воде са 34:19.

Крај прве четвртине: Жалгирис - Партизан 15:26

Након прве четвртине, српски тим има 11 поена предности у односу на Жалгирис.

По седам поена убацили су Пантер и Папапетру, док су по пет убацили Лесор и Ексум.

У редовима Жалгириса пет поена убацио је Шмитс, а четири Бирутис.

6' - Одличан старт Партизана

Знатно енергичније црно-бели делују у односу на домаћи тим, што говори и резултат.

Партизан поентира на готово све начине и води са 18:9 након шест минута кошарке.

1' - Почео је меч

Почео је меч, први посед има српска екипа.

Стартна петорка Жалгириса: Шмитс, Браздеикис, Димша, Улановас и Хејс.

За Партизан ће меч почети: Аврамовић, Пантер, Папапетру, Ледеј и Лесор.

Меч ускоро почиње

Играчи су на загревању, ускоро следи представљање и почетак сусрета у Каунасу.

Жељко Обрадовић јасан пред меч:

"Чињеница је да Жалгирис игра много боље на свом терену. Проценти шута су им скоро за 10 процената већи него у гостима, такође и број скокова. Играју са високом поставом, играју са играчима на позицији два и три који су доминантни, који покушавају да играју на ниском посту. Имају Шмитса који је такође ту веома добар", изјавио је тренер црно-белих Жељко Обрадовић.

Форма и међусобни однос

Жалгирису меч са Партизаном представља ситуацију у којој мора да дође до победе.

Литвански тим везао је два пораза и уколико жели да остане међу осам најбољих тимова, мораће да прекине лош низ.

Са друге стране, српска екипа је у одличној форми и расположењу, пошто је везала две победе у Евролиги, а славила у три од последњих пет мечева у елитном такмичењу.

Први сусрет Партизана и Жалгириса ове сезоне припао је црно-белима, који су у Београду славили са 87:76.

Стање на табели

Партизан у досадашњем току сезоне има половичан учинак.

Исти број победа и пораза (11-11) сврстава српску екипу на 11. место на табели Евролиге.

Са друге стране, Жалгирис је седмопласирани тим, са 12 победа и 10 пораза.

Значај утакмице

Меч у Каунасу је од велике важности за оба тима.

Црно-бели би се евентуалним тријумфом на тешком гостовању озбиљно приближио местима која воде у четвртфинале Евролиге.

Са друге стране, Жалгирис жели да се задржи у одабраном друштву и избори пласман у наредну фазу такмичења.