Рус је хит на Стенфорду, јури рекорд Американца и не одриче се своје земље: Не дам руски пасош

Сергеј Минаков је момак који је још као тинејџер израстао у најбољег руског пливача. Живео је на релацији Русија–САД, пре него што се дефинитивно преселио у Америку због студија. Изабрао је, ни мање ни више Стенфорд, где је постао хит. Због рата у Украјини тренутно се не такмичи, посветио се студијама, али и даље има велике циљеве у пливачкој каријери

Минаков је интервјуу за "РИА Новости" признао да има ситних потешкоћа у комуникацији јер је већ неко време у Америци, али то не значи да му је та земља ближа срцу.

Момак рођен у Санкт Петербургу руски је пливач чија специјалност су спринтерске трке делфин стилом.

Вишеструки је национални првак и рекордер и први руски пливач који је трку на 100 метара делфин стилом у великом базену испливао за мање од 51 секунде.

У марту 2018. додељено му је највише спортско признање у Русији, звање Мајстора спорта међународне класе.

Две године касније уписао се на чувени универзитет Стенфорд на којем студира на смеру науке, технологије и друштва.

"Знам неколико руских студената. Најбољи однос имам са једним момком, његово име је Дима Сквортсов. Колико знам, он је постао председник Руске заједнице на Стенфорду", рекао је Минаков за "РИА Новости".

Открио је и шта конкретно представља та заједница…

"То је асоцијација руских студената. Свака земља има свој 'клуб' на Стенфорду."

Од почетка специјалне војне операције на Западу Русе третирају као непријатеље и негативце, али 21-годишњак истакао да на Стенфорду није тако.

"Став према студентима из Русије, Белорусије и Украјине је 'отоплио'. Подршка долази из једног простог разлога – сви разумеју да имамо много стреса, великих проблема код куће. Моје искуство је тако да ме увек питају како ми је породица и да ли је све у реду."

Санкције под којима је Руска Федерација довеле су до тога и да је спортистима забрањено учешће на међународним такмичењима.

"Наравно да ме фрустрира (што нема такмичења), али за мене, ова пауза је сјајна прилика да се фокусирам на добијање дипломе, тако да и не примећујем превише. Радимо као и обично, али ми је топло око срца када чујем да се наши момци адаптирају и чувају наду чак и у овим тешким тренуцима. Одсуство са међународних такмичења није спречило Климента Колесникова или Евгенију Чикунову да поставе светске рекорде."

Што се тиче наступа на Олимпијским играма у Паризу 2024. године, још није позната одлука Међународног олимпијског комитета (МОК).

"Знате како кажу – нада последња умире. Наш задатак је да се припремимо, а онда ћемо видети."

Рус жели да "отме" рекорд Американца
Ако говорите о рекорду Кејлеба Дресела (на 100 метара делфин стилом), онда наравно да постоји мотивација. Пре или касније, рекорд ће бити оборен. За мене, тај рекорд је приоритет.

Уколико МОК одлучи да пусти Русе и Белорусе, биће то готово извесно у неутралном статусу.

"Све зависи од одлуке наше федерације. Нисам сигуран да ће наши пристати да се такмичимо у неутралном статусу."

Минаков је прокоментарисао и ситуацију да многи руски спортисти мењају држављанство да би "оживели" каријере.

"То је свачији избор. У крајњем случају, свако ради шта му прија. Опција да останем овде после студија нема никакве везе са променом држављанства. Живећу тамо где ми је најбоље да тренирам. У овом тренутку представљам своју земљу и не видим могућност да представљам неког другог", закључио је Минаков.