Србија и са "два лица" убедљиво боља од Порторика, "орлови" прошли у другу фазу Мундобаскета

Кошаркашка репрезентација Србије савладала је селекцију Порторика са 94:77 у мечу другог кола групне фазе Светског првенства у Манили

Србија након две одигране утакмице у Манили, има максималан учинак.

Након убедљиве победе над Кином, сличан епилог доживела је и селекција Порторика.

"Орлови" су фантастично отворили меч, рано дошли до осетније предности, коју су до последњих момената одбранили.

Средином друге четвртине, изабраници Светислава Пешића дошли су до одличне игре на обе стране терена, што се брзо одразило на резултат.

Погађали су "орлови" на разне начине, док су на другом делу потпуно затворили прилаз свом кошу и у другој четвртини предност је износила максималних 32 поена.

Ипак, није могло без драме и неизвесности, пошто је у других 20 минута, Србија показала другачије лице.

Наравно, заслуге за хватање прикључка иду и селекцији Порторика.

Већ од првог минута у наставку меча, Порториканци су почели да погађају тројке, одлично трче у леђа противнику и чак пронађу начин да зауставе кошаркаше Србије.

Предност Пешићевих момака "топила" се са 32, до чак само 10 поена, колико је износило средином последње деонице.

Уследили су тајм-аути селектора Србије, након којих су "орлови" дошли до лакших поена, чиме су и дефинитивно одбили налет ривала.

Богдан Богдановић и Никола Јовић су са по 17 поена предводили стрелце нашег тима, док је 15 поена убацио Алекса Аврамовић.

Ајзеа Пињеро је са 14 поена био најефикаснији код Порториканаца, док је Џордан Хауард убацио поен мање.

Србија је водила од првог до последњег минута меча, победа није била довођена у питање и те две ствари су веома битне.

Оно што може да брине јесте повреда Аврамовића, којем је указана помоћ у финишу меча, као и осцилације у игри, поготово у другом полувремену.

Након два одиграна меча, остварено је исто толико победа и самим тим Србија је остварила пласман у другу фазу Мундобаскета.

Наредни меч у Манили, Србија игра за два дана против селекције Јужног Судана.

28. авг 2023 • 15:43

Крај меча: Србија - Порторико 94:77

Изабраници Светислава Пешића успели су да одиграју довољно добро у финишу меча и учине га мање занимљивим и неизвесним.

Србија је савладала Порторико резултатом 94:77 и тако остварила и другу победу у две утакмице на Мундобаскету.

37' - Србија одбила налет, води са 17 разлике

Поенима Богдана Богдановића и Алексе Аврамовића, Србија је одбила налет Порторика, вратила предност на 17 поена и тако дошла на корак од победе у другом мечу на Мундобаскету.

34' - Порториканци смањују на 10 разлике

Везују Порториканци тројке на једној, а потом и неколико одбрамбених поседа на другој страни, чиме у последњој деоници смањују заостатак на само 10 поена - 81:71.

Крај треће четвртине: Србија - Порторико 75:58

Србија поенима капитена Богдановића завршава трећу деоницу, коју је изгубила 34:18.

Упркос томе, "орлови" у последњу деоницу улазе са преношћу од 17 поена.

29' - Тројка Холанда. Порторико смањује на 16 разлике

Тројком Холанда, Порторико долази до резултата 30:16 у трећој четвртини и тако смањује разлику на 16 поена - 73:53

27' - Србија у лаганом ритму одржава предност

Не дозвољава тим Србије да се Порторико озбиљније приближи и учини меч неизвеснијим.

Богдановић је почео да погађа у трећој четвртини, што ствара додатни проблем Порториканцима.

24' - Порторико изашао нешто боље у наставку

Успели су Порториканци да погоде неколико тројки, чиме су смањили заостатак за Србијом на 22 поена - 62:40.

21' - Настављен је меч

Почела је трећа четвртина, обе екипе изашле су са истим стартним петоркама као и на почетку меча.

Полувреме: Србија - Порторико 57:27

Србија има апсолутну контролу над ривалом и делује да се и Порторико помирио са судбином пораза.

Изабраници Светислава Пешића су се средином друге четвртине одвојили на осетнију разлику, која је достигла и 30 поена.

Никола Јовић и Никола Милутинов предводе селекцију Србије за сада.

Јовић је убацио 11 поена, док је Милутинов постигао 10 поена и ухватио девет скокова.

Сви репрезентативци Србије, сем Борише Симанића, уписали су се у стрелце.

У редовима Порторика најефикаснији су Ромеро са шест и Ортиз са пет поена.

13' - Србија води са 21 поеном разлике

Ристић погађа након добре леђне технике и рада ногу на ниском посту, а након тога лаке поене постиже и Давидовац, чиме Србија стиче највећу предност у износу од 21 поена - 38:17.

Крај прве четвртине: Србија - Порторико 27:15

Након уводних 10 минута кошарке, Србија има убедљиву предност у износу од 12 поена.

Порторико је са пар добрих напада у финишу успео да смањи предност, која је у једном тренутку износила 18 поена.

Никола Јовић са 11 поена предводи "орлове", док су по шест убацили Добрић и Милутинов.

5' - 17:5 за "орлове"

Поентира Србија на све начине за сада, а погоцима Добрића, Милутинова и Николе Јовића, стиче најубедљивијих 12 поена предности.

2' - Савршен почетак, Србија води 8:0

Закуцавањем Добрића, а потом тројкама Богдановића и Јовића, Србија на сјајан начин отвара меч против Порторика и након само минут и по кошарке, води 8:0.

Почео је меч

Почела је прва четвртина у "Аранета Колосеум" арени у Манили...

Стартну петорку Србије чине: С.Јовић, Богдановић, Добрић, Н.Јовић и Милутинов.

Србија без Петрушева

Српски центар не налази се на загревању са саиграчима, што значи да ће пропустити меч са Порториком.

Подсећамо, Петрушев је доживео повреду скочног зглоба у мечу са Кином.

Загревање је у току

До почетка меча остало је око пола сата.

Кошаркаши Србије увелико се загревају за други меч на Светском првенству.

Победа доноси извесно пласман у наредну фазу

Србији би победа над Порториком донела готово извесно пласман у наредну фазу такмичења.

"Орлови" су у првом колу били убедљиви против Кине, док је Порторико савладао Јужни Судан.

Кошаркаши Кине изгубили су и другу утакмицу на Светском првенству, пошто их је у оквиру групе Б савладала селекција Јужног Судана 89:69.

Тим који са клупе предводи Александар Ђорђевић тако је остао без готово свих шанси да се пласирају у другу фазу такмичења.

"Морамо да имамо поштовање за себе, па онда и за друге"

"Морамо прво да имамо поштовање према нама, ако сам себе не поштујеш, нико те не поштује. Увек говорим играчима, то је моја филозофија, остани скроман, а веруј у себе. Тај који остане скроман после успеха, а има самопоуздање и нађе се баланс, онда је то та судбина и екипе зависи од тебе, не другога. Ми на ту тему пуно разговарамо. Озбиљна смо екипа. За сада у том правцу иде добро, очекујемо да ћемо се побољшавати", речу су селектора Србије пред меч са Порториком.

Међусобни дуели Србије и Порторика

У квалификацијама за Олимпијске игре у Рију 2016. године, "орлови" су два пута, били бољи од Порториканаца у Београду. Прво са 87:71, а онда и у великом финалу за одлазак на највећу светску смотру са 108:77.

Три године касније, први и једини пут до сада од осамостаљења, српски кошаркаши су играли са Порториканцима на Светском првенству. Кина, Вухан 2019. година и убедљива победа – било је 90:47.

Србија и Порторико су се 2021. поново састали на квалификационом турниру за Олимпијске игре. И опет су "орлови" били бољи са 102:84.

Ово су сви званични дуели до сада одиграни од 2006. године између Србије и Порторика.