Звезда скупо платила грешке, Басконија након преокрета до победе у Београду

Кошаркаши Црвене звезде поражени су од Басконије са 91:90 у "Штарк арени", у мечу 22. колу Евролиге. После драматичне завршнице, српски тим остао је на девет победа, а уписао 13. пораз у 22 меча у овој сезони Евролиге

Има за чиме да жали Црвена звезда након меча са Басконијом у Београду.

Управо овакве утакмице и овакве завршнице, могу представљати превагу на крају сезоне, а Звезда је дозволила да изгуби меч на домаћем терену, у којем је имала двоцифрену предност у првом полувремену.

Сјајан меч и сјајна кошаркашка атмосфера виђени су у Београду.

Утакмица је почела минутом ћутања у знак преминулог српског тренера Дејана Милојевића.

Звезда је сјајно ушла у меч, пошто је вођена сјајном атмосфером и навијањем са трибина, погодила неколико шутева на самом старту.

Почело је са по две тројке Јага и Лазића, а наставило се погоцима са дистанце Митровића и Давидовца.

Брзо је српски тим стекао осетнију разлику, па је тренер гостију Ивановић, био принуђен да тајм-аутима прекине серију и моментум који је потпуно био на страни Звезде.

Црвено-бели одиграли су вероватно и нападачки најбољу четвртину, пошто су прву деоницу завршили са 30 убачених поена.

Шпанци су имали спреман одговор, па су успели да смање разлику на четири поена.

У игру је у другој деоници ушао и Џавонте Смарт, ново појачање Звезде на позицији комбо-бека.

Одмах је Смарт демонстрирао свој нападачки арсенал, пошто је поентирао на разне начине и на полувреме свој тим одвео са девет поена предности - 52:43.

Деловало је да српски тим има контролу над утакмицом и резултатом, али Басконија није делила то мишљење.

Колико је Звездин напад у првој четвртини био флуидан и колико је функционисао, толико је у трећој четвртини виђено право помрачење.

Звезда се из поседа у посед, мучила да дође до шансе да шутне на кош, а камоли да поентира.

Брзим тројкама Хауарда, гости из Виторије су то знали да казне и брзо ухвате резултатски прикључак.

Успевала је српска екипа тек на моменте, поенима Гедраитиса и Боломбоја, да повећа предност на два поседа разлике.

Међутим, нападачке муке су се наставиле упркос Сферопулосовим изменама и тражења расположене петорке.

У финишу треће четвртине, Басконија је направила серију 13:2 и тако потпуно преокренула меч у своју корист.

Колико је звезда лоша била у трећој деоници, говори и податак да су гости били бољи са 26:10 у поменутом периоду.

Од Звездиног вођства које је износило 13 поена на тренутке, Басконија је новим тројкама Хауарда стигла до 11 поена предности.

Покушали су црвено-бели да импровизују и да се врате у меч и то су и успели.

На крилима Јага, Митровића и Гедраитиса, српски тим је успео да надокнади велики минус и смањи разлику на само један поен.

Није Звезда успела да ухвати дефанзивни скок након "поклона" Милера Мекинтајера са слободних бацања, па је тако чета Душка Ивановића успешно одбила и истрпела налете, те дошла до нове победе у Евролиги.

Битне шутеве за госте погађали су поменути Хауард и српски кошаркаш Вања Маринковић.

Звезду су поентерски предводили Јаго са 26 поена, Гедраитис је убацио 13, а новајлија Смарт 11 поена.

Апсолутни јунак у победничком тиму био је Хауард који је меч завршио са 32 поена, а одличан допринос имали су Маринковић са 18 и Монеке са 13 поена.

Црвена звезда остала је на девет победа, а остварила је 13. пораз.

Басконија је дошла до 12. победе у 22 одигране утакмице у елитном такмичењу ове сезоне.

18. јан 2024 • 20:53

Крај меча, Басконија долази до победе

Упркос томе што је Јаго погодио тројку у последњој секунди, Басконија је славила резултатом 91:90.

40' - Јаго полаже, поен предности за Басконију

Велику грешку направили су гости, који су изгубили лопту на преносу, па је Лазић проиграо Јага, а овај лако поентирао.

Басконија води 88:87 и има посед на 14 секунди до краја сусрета.

39' - Хауард вуче Басконију, Звезда у лошој позицији

Иако је пришла на поен заостатка, Звезда је дозволила Хауарду да постигне четири везана поена, чиме тим из Виторије стиже до предности од 88:83. До краја меча преостао је један минут.

38' - Гедраитис погађа битну тројку, Звезда смањује на поен заостатка

Изузетно битну тројку погодио је Рокас Гедраитис, чиме су црвено-бели смањили ратзлику на само један поен - 84:83.

Очекује нас права драма у завршници меча у Београду.

35' - Звезда иде на све или ништа

Јаго је поново у добром ритму, као и Звездина одбрана, па српски клуб успева да смањи разлику на 80:74.

До краја меча остало је још пет минута.

33' - Звезда губи "конце" меча, највећа предност Басконије

Наставља Хауард да погађа тројке, а Звезда на другој страни да промашује, па тако шпански тим стиче највећу предност на мечу, у износу од 11 поена - 74:63.

Крај треће четвртине: Црвена звезда - Басконија 62:69

Шпански тим добија трећу четвртину са 26:10, што довољно говори колико је лоша Звезда била у овом периоду.

Не само да је Басконија ухватила прикључак, већ је успела да потпуно преокрене меч и сада има потпуну контролу над истим.

25' - Нерешено је у Арени

Наставља Звезда да се мучи у нападу, а након изгубљене лопте Јага, Монеке је закуцао у контри и изједначио резултат на 54:54.

23' - Басконија у налету, Хауард смањује разлику на три поена

Звезда се мучи у нападу на старту другог полувремена, што Басконија зна да казни.

Две тројке Хауарда, доносе гостима прикључак и смањење разлике српског тима на само три поена - 52:49.

21' - Настављен је меч

Почела је трећа четвртина...

Полувреме: Црвена звезда - Басконија 52:43

Иако је Басконија успела да ухвати резултатски прикључак, Звезда је успела поенима Боломбоја и Гедраитиса да одбије налет и врати осетније вођство.

На полувреме, тим Јаниса Сферопулоса одлази са девет поена предности - 52:43.

Десет поена постигао је Јаго, поен мање има Смарт, а осам је убацио Боломбој.

Рогкавопулос предводи стрелце Басконије са осам поена, док по седам имају Монеке и Маринковић.

17' - Ево серије Басконије

Шпанци користе "празан ход" црвено-белих и смањују разлику на пет поена - 45:40.

15' - Звезда одржава предност

Иако је Басконија на моменте успевала да смањи дефицит, Звезда је имала спремне одговоре, углавном преко Адама Ханге, који је расположен у другој четвртини.

Црвена звезда - Басконија 42:33.

Крај прве четвртине: Црвена звезда - Басконија 30:20

Можда и нападачки најбоља прва четвртина Црвене звезде ове сезоне, пошто је српски клуб убацио чак 31 поен.

Одлично у завршници одиграо је и новајлија Смарт, који је постигао четири поена у последњем минуту и вратио Звезди двоцифрену предност.

9' - Наставља се "канонада" Звездиних тројки

Тим са Малог Калемегдана стиче највећу предност на мечу - 27:16.

Након што су по две тројке погодили Јаго и Лазић, са дистанце су били прецизни и Митровић и Давидовац.

3' - Јаго и Лазић тројкама терају Ивановића на тајм-аут

Одлично је Звезда ушла у меч, пошто је поентирала на различите начине. Тројкама Јага и Лазића, црвено-бели стичу предност 14:8, чиме терају тренера Ивановића да затражи тајм-аут.

Невероватна атмосфера

Навијачи српског клуба направили су црвено-белу кореографију читавим трибинама, а меч је на кратко морао да буде прекинут, због убацивања великог броја конфета након првог коша на мечу.

1' - Почео је меч

Након минута ћутања у знак преминулог српског стручњака Дејана Милојевића, почео је меч у крцатој "Штарк арени".

Црвена звезда меч започиње са петорком: Јаго, Лазић, Гедраитис, Митровић и Боломбој.

Гости су на паркет извели: Хауарда, Милер Мекинтајера, Маринковића, Седекерскиса и Котсара.

Пуна Арена чека Басконију

Црвено-бели саопштили су да су све карте за меч са Басконијом распродате, те да ће "Штарк арена" бити испуњена до последњег места.

Смарт дебитује, Теодосић због повреде неће играти

Због повреде задње ложе, Милош Теодосић неће бити на располагању Јанису Сферопулосу у овом мечу.

Ипак, Звезда ће имати појачање на позицији плејмејкера, пошто ће новајлија Џавонте Смарт уписати дебитантски наступ.

Српски клуб неће због повреда моћи да рачуна на Недовића, Топића и Лазаревића.

Ивановић хвалио свој бивши клуб

"Срећан сам што се враћам у Београд. Био сам у одличном тиму, са дивном публиком. Имам много пријатеља у том граду, заиста сам срећан што се враћам тамо, иако ћемо патити током меча. Црвена звезда има најталентованији тим у Европи", изјавио је тренер Басконије Душко Ивановић.

Сферопулос о противнику

"Ако не будемо са добрим приступом, неће бити добро. Морамо да прихватимо да се суочавамо са њима као тимом, невезано за то ко су им најбољи кошаркаши попут Маркуса Хауарда", рекао је тренер Црвене звезде Јанис Сферопулос уочи меча са Басконијом.

Табела и међусобни скор

Дуел Звезде и Басконије биће готово директан у борби за десето место.

Српски клуб има скор 9-12 и налази се на 13. месту, док Басконија има два тријумфа више и држи 10. место на табели Евролиге.

Звезда и Басконија одиграли су 17 међусобних мечева, а Шпанци воде са 9:8.

Последњи пут, тим из Виторије славио је са 87:85 у Београду, у децембру прошле године.

Форма

Обе екипе у овај меч улазе након што су у претходном колу оствариле победу.

Звезда је била боља од Арманија у гостима, док је Басконија на свом терену савладала Олимпијакос.