Европљани морају да одрже смањену потрошњу природног гаса уведену након санкција усмерених на руски енергетски сектор, према нацрту предлога Европског савета објављеном у уторак.
У предлогу се наводи да ниво потражње од најмање 15 одсто испод просечне потражње између априла 2017. и марта 2022. треба да се одржава на добровољној основи још годину дана, упркос тврдњи да је исто или веће смањење у претходном периоду успешно постигло своје циљеве.
Иако Савет тврди да су смањењем потражње довели до диверзификације понуде, снижене и стабилизоване цене, и већих резерви у складиштима, штедња се мора наставити још годину дана, инсистира се у препоруци, уз оцену да би додатна корист била померање ЕУ ближе циљу нето нултих емисија угљеник-диоксида.
Уколико Европљани или њихови лидери не буду спремни да смање потрошњу фосилних горива, резолуција дозвољава да "добровољне" мере штедње постану обавезне.
Брисел је недавно потврдио да петогодишњи споразум о транзиту гаса преко Украјине са руским "Гаспромом" неће бити обновљен када истекне крајем марта.
Упркос доношењу 13 пакета санкција од 2022, у настојању да сузбије руску економију као одговор на Специјалну војну операцију у Украјини, ЕУ је прошле године потрошила скоро 30 милијарди евра на увоз руске нафте, нафтних деривата и природног гаса.
Истовремено, 15 одсто компанија у Немачкој, традиционално најјачој економији ЕУ али и највећем потрошачу руског гаса, налази се у невољи, саопштено је из консултантске куће "Алварез и Марсал" раније овог месеца.
Многи аналитичари за то криве високе цене енергије и предвиђају да најгоре тек долази, с обзиром да се назире криза некретнина, јер компаније које више не могу себи да приуште да плате канцеларијски простор, поред осталих секундарних ефеката, не испуњавају платне обавезе.