Драма припала црвено-белима, Звезда повела у финалној серији

Кошаркаши Црвене звезде савладали су Партизан у првом мечу финалне серије АБА лиге, резултатом 85:82
Драма припала црвено-белима, Звезда повела у финалној серији© Dusan Milenkovic/ATAImages

Црвено-бели су одбранили предност домаћег терена у првом мечу финалне серије са Партизаном.

Пред крцатом двораном "Александар Николић", Звезда је славила у неизвесној завршници, након велике борбе.

Партизан је боље отворио меч, пошто је долазио до нешто лакших поена преко Нанелија и Пантера. Звезда се нападачки мучила, али је средином прве деонице пронашла свој нападачки ритам.

Тројка Теодосића и поени Митровића, донели су црвено-белима прикључак, али је Партизан боље и затворио прву деоницу, па је након 10 минута кошарке водио са 20:17.

Имали су црно-бели највећих девет поена предности на старту друге четвртине и чинило се да ће преузети контролу меча.

Ипак, Звезда је знала да казни удвајања Боломбоја, па је након доброг протока лопте долазила до отворених тројки, које је временом почела да погађа. Једну такву је у поене претворио Јаго, који је у финишу прве деонице донео изједначење – 35:35.

Са нерешеним резултатом (39:39) се отишло на полувреме, пошто су поентирали Давидовац на једној, а Ледеј на другој страни.

Трећа четвртина је протекла у знаку Црвене звезде, која је у овом периоду стигла до своје највеће предности, која је такође износила девет поена.

Недовић и Митровић су погађали из разних позиција и тако подигли навијаче у крцатој дворани „Александар Николић“ на ноге.

Партизан се тада није предавао, већ је прикључак нашао поенима са дистанце.

Пробудили су се Нанели и Смит, који су тројкама „истопили“ предност ривала и Партизанов дефицит на крају треће четвртине смањили на само три поена.

Звездиним проблемима придодала се и повреда Николе Топића. Поново се млади кошаркаш повредио у „вечитом“ дербију, а један од најталентованијих српских играча је уз помоћ саиграча напустио игру и није се враћао до краја сусрета.

Тим Жељка Обрадовића је последњу четвртину отворила серијом 10:0. На најбољи начин је Партизан искористио „празан ход“ Звезде, која дуго није имала идеју како да постигне поене.

Да се читав меч играло у налетима, говори и одговор који је Сферопулосов тим имао у износу од 5:0, чиме је повратио предност од 69:65, колико је износило на седам минута до краја сусрета.

На сцену је поново ступио Џејмс Нанели, који је везао седам поена и преокренуо резултат у корист свог тима.

Оно што се могло предпоставити и на почетку сусрета, јесте до да ће детаљи одлучити победника. Меч је ушао у неизвесну завршницу, а сваки кош био је злата вредан.

Читаву ситуацију додатно је закомпликовао технички проблем са сатом, због чега су арбитри неколико минута морали да гледају ситуацију и „ручно“ коригују време.

Звезда се боље снашла у пенал завршници, а као један од хероја наметнуо се Дејан Давидовац.

Прво је успео да избору посед након једне „мртве“ лопте и потом погоди оба слободна бацања, што је Звезди донели три поена предности – 83:80, на 11 секунди до краја сусрета.

Нанели је на другој страни погодио своја слободна бацања, али је то било све што је Партизан урадио у овом мечу.

Давидовац је погодио нова два битна пенала и поставио коначних 85:82 за Звезду.

Јаго је са 18 поена предводио стрелце Звезде, док су Митровић и Теодосић убацили по 14, а Давидовац два мање.

Нанели је био најбољи стрелац Партизана са 27 поена, Пантер је меч завршио са 13, а Аврамовић са 10 поена.

Звезда води 1-0 у финалној серији, а наредни меч на програму је среду, када ће такође Звезда бити домаћин.

• 13. мај 2024 • 22:51

22:51

Крај меча - 85:82

Црвена звезда је повела у финалној серији.

• 22:48

39' Дуго трају консултације судија након проблема са сатом

Биће подбацивање, 14.7 секунди је до краја.

• 22:33

39' Поен предности за Звезду - 81:80

До краја је остало 37 секунди. Звезда има напад и поен предности.

Тајм-аут.

• 22:25

36' Велика борба за сваку лопту - 74:74

Огромна борба на паркету, воде београдски "вечити" битку за сваку лопту.

• 22:15

33' Боломбој сјајан у одбрани, а Јаго и Лазић у нападу - 69:65

Џоел Боломбој је уписао прелепу рампу, а у наставку акције Јаго додаје Лазићу, а капитен Звезде погађа за три поена.

• 22:08

31' Смит погађа, Партизан на "минус један" - 64:63

Добра рола Џејлена Смита - 3/3 за два поена.

Партизан има поен заостатка.

• 22:04

Крај треће четвртине - 64:61

Црвена звезда има три поена предности пред почетак последње четвртине.

• 22:02

29' Теодосић погађа тројку, Пантер узвраћа - 64:58

Теодосић је подигао навијаче на ноге погођеном тројком, али је одмах узвратио Кевин Пантер истом мером.

• 21:56

27' Топић се повредио

Никола Топић се повредио, не делује добро.

Млади плејмејкер је завршио меч.

• 21:49

26' - Звезда у серији, црвено-бели воде

Трећа деоница пролази у знаку домаћег тима, који воде 14:9 у том периоду. Звезда је успела да стигне до вођства и то највећег, које износи 53:48.