Битка за европски трофеј, Олимпијакос у свом граду против Фјорентине

Фудбалери Олимпијакоса и Фјорентине играју у финалу Лиге конференције. Утакмица се игра на "АЕК арени" у Атини, почиње у 21.00, а ток меча и кретање резултатаможете пратити на нашем порталу
Битка за европски трофеј, Олимпијакос у свом граду против ФјорентинеGetty © Matteo Ciambelli/DeFodi Images

У финалу Лиге конференције, трећег по значају европског фудбалског такмичења, састају се Олимпијакос и Фјорентина.

Олимпијакос игра у свом граду, али на "непријатељском" терену, на стадиону великог ривала АЕК-а.

То ће свакако бити додатни мотив за црвено-беле, који су европску сезону започели у јачем такмичењу - Лиги Европе.

Играо је Олимпијакос ове сезоне у Србији, пошто је у групној фази ЛЕ одмерио снаге са ТСЦ-ом.

Олимпијакос је групну фазу завршио на трећем месту, иза Вест Хема и Фрајбурга, па је био принуђен да се пресели у Лигу конференције.

Грчки тим је прво избацио Ференцварош, па затим Макаби из Тел Авива, а онда и, помало неочекивано, Фенербахче и Астон Вилу.

Иако се сезона грчке екипе не може сматрати успешном (испадање из Лиге Европе и треће место у домаћем шампионату), она може постати историјска.

Ниједан грчки тим није никада освојио неко европско такмичење, па би, уколико дође до трофеја, Олимпијакос могао да залечи ране и "задовољи" се историјом.

Клуб из Атине је освојио 47 титула у грчком шампионату, 28 националних Купова, као и четири Суперкупа Грчке. Међутим, фудбалери Олимпијакоса ће први пут играти у финалу једног европског куп такмичења.

Неће бити лако, пошто наспрам себе има Фјорентину, финалисту овог такмичења из прошле сезоне.

Тим из Фиренце, који предводи Винченцо Италијано, прошле године је поражен у финалу од Вест Хема.

Ново финале, уз искуство које носе из прошле сезоне, могло би да прекине европски пост дуг готово шест и по деценија.

Фјорентина је пет пута играла у финалима европских куп такмичења, а "љубичасти" су само једном успели да освоје трофеј.

Фиорентина је 1957. године у финалу тадашњег Купа европских шампиона поражена од Реала (0:2).

Клуб из Фиренце је 1961. године освојио Куп победника Купова, пошто је у два меча финала овог такмичења био бољи од Ренџерса (2:0, 2:1). Фјорентина је годину дана касније поражена у финалу КПК од мадридског Атлетика. Први дуел је завршен без победника, 1:1, а у поновљеном мечу Атлетико је славио са 3:0.

Фудбалери Фјорентине су 1990. године имали прилике да освоје Куп УЕФА, али је Јувентус у два меча (3:1, 0:0) био бољи од клуба из Фиренце.

"Виола" је и прошле сезоне играла у финалу Лиге конференције, али је Вест Хем освојио трофеј, пошто је у финалу славио са 2:1.

Баш као и Олимпијакос, и Фјорентина је ове сезоне прошла кроз Србију.

Није играла у Лиги Европе, али је у групној фази такмичења чији је финалиста, играла са Чукаричким, Генком и Ференцварошем.

Потом су избацили Макаби Хаифу, Викторију из Плзења и, на крају, Клуб Бриж.

"Виола" је до финала дошла без пораза.

Европска фудбалска унија је за главног судију финала одредила Португалца Артура Дијаса, а његови помоћници биће Пауло Соареш и Педро Рибеиро. За четвртог судију одређен је Швеђанин Глен Ниберг.

У ВАР соби биће Португалац Тијаго Мартинс, као и Немци Кристијан Дингерт и Марко Фриц.

Утакмица у Атини почиње у 21 час, а ток меча можете пратити на нашем порталу.