Дан II: Настављена голеада на Еуру - победе Швајцарске, Шпаније и Италије

Завршен је други дан на Европском првенству у Немачкој. Тријумфе су уписали селекције Швајцарске, Шпаније и Италије, а настављен је тренд великог броја голова на овогодишњем првенству Европе

Први на терен у Келну су изашли Мађарска и Швајцарска, а екипа Мурата Јакина је надиграла Мађаре резултатом 3:1.

Потом су од 18 часова у Берлину дерби одиграле Шпанија и Хрватска, а "црвена фурија" је била убедљива.

Шпанци су нокаутирали Хрвате и победили 3:0.

Програм је затварио меч Италије и Албаније у Дортмунду.

"Азури" су након преокрета славили са 2:1.

15. јун 2024 • 22:54

Крај меча, Италија је савладала Албанију

У мечу групе Б, селекција Италије је савладала Албанију након преокрета са 2:1.

Бајрами је у првом минуту донео Албанији предност, да би "Азури" до тријумфа дошли головима Бастонија у 11. и Бареле у 16. минуту.

90' - Умало гол Албаније

Донарума је готово леђима одбранио шут Mанаја и сачувао предност Италије.

Албанија је имала најбољу шансу на мечу, али нема промене резултата.

75' - Италија доминира, али резултат се не мења

"Азури" имају потпуну доминацију у поседу, али не успевају да постигну још један гол и "затворе" меч.

Ди Марко и Кијеза су били у приликама, али је голман Стракоша успешно одбранио.

46' - Настављен је меч

Почело је друго полувреме у Дортмунду...

Полувреме: Италија - Албанија 2:1

Албанија је повела веома раним голом Бајрамија, али је Италија стигла до преокрета погоцима Бастонија и Бареле.

"Азури" на полувреме носе предност од 2:1.

33' - Фраатези погађа стативу

Из минута у минут Италија игра све бољи фудбал. Скамака је у 33. минуту дотурио лопту до Фратезија, који је покушао да лобује голмана ривала, али је погодио стативу.

Заслугу за то што нема гола, свакако има и голман Стракоша, који је закачио лопту.

17' - ГОЛ! Италија долази до преокрета

У размаку од седам минута, Италија постиже два гола и преокреће на 2:1.

Овога пута стрелац је био Николо Барела, који је на веома ефектан начин послао лопту у мрежу ривала.

11' - ГОЛ! Италија долази до изједначења

Одлична акција "Азура", коју су крунисали асистенцијом Пелегрини и завршницом Бастони.

Италијански дефанзивац је био на правом месту и главом донео изједначење.

Италија - Албанија 1:1.

1' - ГОЛ! Албанија већ води

Невероватан почетак меча, у који Албанија улази знатно боље и стиже до вођства већ након 20 секунди.

Бајрами је стрелац, пошто је искористио грешку Ди Марка и матирао Донаруму.

Италија је очајно извела аут на својој половини, за шта су кажњени.

1' - Почео је меч

Почео је сусрет на "Сигнал Идуна Парку"...

Инциденти албанских навијача као увертира за меч

Навијачи фудбалске репрезентације Албаније направили су низ инцидената у Дортмунду, где њихова репрезентација игра против Италије на Европском првенству.

Од застава терористичке организације, преко скандирања терористима, до физичких обрачуна са противничким навијачима.

Немачки медији јављају да је прво дошло до сукоба навијача у граду, а онда и да је стотинак Албанаца напало Италијане на трибинама.

Састави Италије и Албаније:

Италија и Албанија затварају програм

"Азури" крећу у одбрану титуле утакмицом против Албаније у Дортмунду.

90+5' Крај! Шпанија убедљива против Хрватске!

Резултат који је био на полувремену остао је до краја утакмице. Шпанија убедљива против Хрватске на старту Европског шампионата – 3:0!

80' Симон одбранио пенал, Хрватима поништен гол из одбитка

Голман Шпаније искупио се сјајном одбраном најстроже казне. Прочитао је Бруна Петковића и одбранио, али се његова мрежа потом затресла. Петковић је после одбитка и асистенције Перишића погодио, али је ВАР показао да је асистент раније ушао у казнени простор.

78' Пенал за Хрватску!

Ни из чега Хрвати долазе у шансу да смање резултат, после великог кикса голмана Унаја Симона.

75' Потпуно опао ритам у Берлину

Ништа се готово не дешава на терену "Олимпијског стадиона". Шпанци чувају предност, а Хрвати не успевају да их угрозе. Изашао је и Лука Модрић, па је јасно да се и Далић помирио са поразом.

55' Невероватна шанса за "ватрене"

Просто је невероватно како сада Хрвати нису смањили на 3:1. После продора Ковачића, шансу је прво имао Станишић, чији ударац је са линије скинуо Кукуреља, а онда је и Будимир пропустио да из петерца убаци главом лопту у мрежу.

52' Ливаковић спречио бруку Хрватске

Хрватска је кренула офанзивније, а то оставља много простора испред одбране. То су искористили Мората и Педри, који је додао до Јамала. Млади нападач је био у стопостотној шанси, гађао супротни угао, али је Ливаковић спречио бруку свог тима.

46' Почело друго полувреме

Могу ли Хрвати да се врате у меч?

45+4' Крај првог полувремена, а можда и меча

Велику предност имају играчи у црвеним дресовима на полувремену – Шпанија против Хрватске води 3:0.

45+3' ГОООЛ! Огромних 3:0 за Шпанију!

Потпуни нокаут Шпанија је комплетирала у последњем нападу у првом полувремену. Хрвати су правили шансе, а Шпанци погађали. Фантастично је лопту у петерац убацио Јамал, тамо су чувари заборавили Данија Карвахала, који спроводи лопту у мрежу и првим поготком у националном дресу поставља 3:0!

41' Велика прилика за Јошка Гвардиола

Изабраници Златка Далића ређају прилике, али не успевају да затресу мрежу Шпаније. Сада је близу био леви бек Јошко Гвардиол, после убацивања Мајера са супротне стране, али његов ударац одлази поред десне стативе.

33' Симон сачувао вођство "фурији"

Поново су "ватрени" могли одмах да одговоре, али је још једном Унај Симон сјајно интервенисао. Феноменалном парадом је спречио Марцела Брозовића да смањи на 2:1, када је извукао лопту из доњег десног угла, након чега је Мајер погодио спољни део мреже.

32' ГОООЛ! Мајсторија Руиза за 2:0 Шпаније!

Какав нокаут Шпаније која долази до другог гола у само три минута. Минијатура Фабијана Руиза, који је прелако избацио Луку Модрића и Ловра Мајера, а онда прецизно шутирао у доњи десни угао – 2:0!

31' Хрвати умало одмах до изједначења

Могли су Хрвати да шокирају Шпанце и одмах изједначе, у доброј позицији био је Ковачић, али је шутирао преслабо.

29' ГОООЛ! Мората довео Шпанце у вођство!

Шпанија води против Хрватске у Берлину. После успаванке од пола сата, уследио је први добар напад "фурије" и одмах гол. Алваро Мората је искористио очајну реакцију хрватске одбране, после одличне лопте Руиза изашао сам испред Ливаковића и матирао га за 1:0!

22' Буде се и Хрвати

"Ватрени" су се ослободили притиска ривала и чешће су на половини Шпаније. Стигао је убрзо и први шут, највиши у скоку био је Будимир после центаршута са десног бока, али није добро захватио лопту.

15' Још један опасан напад "фурије"

И даље траје притисак Шпаније, а сада је Ламин Јамал био у одличној ситуацији. Добио је добру лопту, кренуо на двојицу одбрамбених играча, шутирао врхом копачке, али није угрозио противничког голмана.

7' Шпанци офанзивнији на старту

Фудбалери Шпаније много агресивније су отворили утакмицу и неколико пута дошли у опасну зону. У седмом минуту виђен је и први шут, покушао је Мората са 18 метара, али је његов слаб ударац лако ухватио Ливаковић.

1' Почела утакмица између "фурије" и "ватрених"

Први са центра крећу фудбалери Хрватске.

Ламин Јамал најмлађи играч у историји европских првенстава

Шпански фудбалер Ламин Јамал постаће најмлађи играч у историји европских првенстава, пошто га је селектор репрезентације Давид де ла Фуенте уврстио у тим за данашњу утакмицу против Хрватске.

Јамал има 16 година и 338 дана, а селектор га је изабрао међу првих 11 који ће од 18 часова почети утакмицу против Хрватске у Берлину, у првом колу групе Б на Европском првенству у Немачкој.

Пре Јамала, најмлађи играч који је играо на европским првенствима био је Пољак Каспер Козловски, који је имао 17 година и 246 дана када је играо против Шпаније 2021. године.

Ако постигне гол, Јамал ће данас и постати најмлађи стрелац у историји европских првенстава. Ту "титулу" сада држи Швајцарац Јохан Вонлантен, који је имао 18 година и 141 дан када је био стрелац против Француске 2004. године.

Јамалов уговор са Барселоном истиче 2026. године и сматра се најбољим играчем који је изашао из клупске академије Ла Масије, након Лионела Месија.

Састави Шпаније и Хрватске:

Мајкл Оливер дели правду у Берлину

Мајкл Оливер, најбољи судија Премијер лиге, делиће правду на утакмици Шпаније и Хрватске у Берлину.

Помоћници енглеског арбитра биће његови сународници Стјуарт Барт и Ден Кук.

Ентони Тејлор биће четврти судија, док ће у ВАР соби седети Стјуарт Атвел.

90+7' Крај! Победа Швајцарске против Мађарске!

Швајцарци су одиграли сјајну утакмицу у Келну и савладали Мађарску резултатом 3:1 (2:0).

90+3' ГОООЛ! Емболо ставио тачку на победу

Брил Емболо, који је ушао као резерва, искористио је катастрофалну грешку Орбана и рутински лобовао голмана за, вероватно, коначних 3:1!

90' Гулачи сачувао наду Мађарима

Сјајна одбрана голмана Мађарске, који је сјајно реаговао после покушаја Џаке након корнера. Везиста је сјајно скочио на првој стативи и могао да потврди тријумф, али је наду Мађарима сачувао Гулачи.

72' Две добре прилике за Швајцарску у једном минуту

Живнула је Швајцарска и одмах припретила. Ндоје и Шер су били близу новог поготка, али нису имали довољно среће.

66' ГОООЛ! Мађарска се враћа преко Варге!

Оно што није успео пре два минута, сада јесте. Варга је дочекао још један центаршут на другој стативи, поново је убацио Шалај, а стамени нападач главом погодио мрежу за 2:1!

63' Прва велика шанса за Мађарску

Идеалан центаршут Шалаја са левог бока, Варга је остао сам на неких осам метара, шутирао је главом, али поред леве стативе. Пропуштена најбоља прилика за повратак Мађара.

54' Још један ударац Варгаса

Овога пута, много лакше на крај излази голман Мађарске.

48' Екипа Мурата Јакина иде по трећи погодак

Иако се очекивало да ће Мађарска кренути офанзивније, то су учинили противници. Већ у првом нападу је било опасно у казненом простору, а у следећем је Дуа шутирао и намучио Гулачија.

Настављена је утакмица у Келну после петнаестоминутне паузе.

45+2' Крај првог полувремена

Швајцарска води против Мађарске резултатом 2:0.

45' ГОООЛ! Швајцарска дуплирала вођство!

Било је само питање времена када ће Швајцарска доћи до другог гола, а то се десило у самом финишу првог полувремена. Након дугог напада, лопта је дошла до Ебишера на неких 20 метара од гола, он се неометан наместио и сјајно погодио доњи десни угао за 2:0!

40' Коначно се и Мађарска пробудила

Први пут после више од пола сата играчи у белим дресовима шутнули су га голу Јана Зомера. Учинио је то Орбан после корнера, али је био у офдајду, а голман Интера свакако није имао проблем да укроти тај ударац.

33' Швајцарци контролишу све на терену

Не успевају Мађари да се саставе од почетка сусрета, а Швајцарци имају потпуну контролу меча. Џака и саиграчи доминирају у везном реду и креирају све опасније нападе. Ипак, од оне Варгасове, за сада нема озбиљнијих прилика.

20' Варгас промашио зицер за 2:0

Велику прилику промашила је Швајцарска да дуплира вођство. Варгас је одузео лопту одбрамбеним играчима Мађарске и изашао сам испред голмана. Међутим, погодио је Гулачија у раме и лопта је отишла у корнер.

Дуа постиже гол за Швајцарску

12' ГОООЛ! Швајцарска води 1:0 против Мађарске!

Прва права акција и Швајцарци воде. Ебишер је сјајно упослио Квадва Дуу, који је у свом тек другом наступу за национални тим, побегао одбрани и рутински погодио. Помоћни судија је подигао заставицу, али је ВАР потврдио да офсајда није било и Швајцарска води 1:0!

10' Први покушај Мађара

После почетног опипавања снага, први су припретили Мађари. Шалај је имао мало више простора на неких 25 метара, али је лоше шутирао.

1' Почела утакмица између Мађарске и Швајцарске

Са центра су кренули играчи у белим дресовима.

Познати су састави тимова:

Навијачи на стадиону, спектакл ускоро почиње

Словенац суди на првој утакмици

Главни судија меча Мађарска - Швајцарска, биће Словенац Славко Винчић.

Почињемо у Келну

Први сусрет играће се у Келну, на "Рајн Енерџи стадиону".

Мађарска и Швајцарска одиграће меч Групе А, у којој је Немачка у првом сусрету са 5:1 савладала Шкотску.