Фудбалска репрезентација Србије поражена је од селекције Енглеске са 1:0, у првом мечу на овогодишњем првенству Европе у Немачкој
Србија показала да може, али "орлови" поразом од Енглеске отворили Европско првенствоGetty © Image Photo Agency

Србија је против једног од највећих фаворита за пехар на шампионату Европе, доказала да може да се надиграва и са најбољима.

"Орлови" су на моменте озбиљно забринули фаворизованог ривала и натерали га да се добрано помучи за сваку лопту.

Ипак, то није било довољно да би се победила једна Енглеска, а нажалост ни да се освоји бод у уводном мечу на шампионату.

Енглеска је од старта меча јасно наговестила да прихвата улогу фаворита.

Имали су потпуну иницијативу и доминацију у поседу лопте и у броју опасних ситуација пред голом противника.

"Орлови" су се мучили у уводним минутима да дођу до лопте, али и да "укроте" расположеног ривала.

Већ у 13. минуту, Енглези су стигли до вођства.

По десној страни олако је пробио Сака, упитио центаршут ка недовољно добро чуваном Белингему, а овај главом послао лопту у гол Србије.

Након вођства, изабраници Драгана Стојковића Пиксија заиграли су нешто боље.

Митровић је у 20. минуту умало казнио једну грешку Арнолада на половини Енглеске, али је ударац српског нападача отишао поред гола.

Временом је Србија долазила до већег посеседа, али није никако могла да запрети ривалу.

Енглези су на полувреме однели минималну предност, али Србија се није предавала у других 45 минута.

И док су многи мислили да ће "горди Албион" у наставку што пре желети да другим голом стекне потпуну контролу меча, десило се обрнуто.

Српски играчи заиграли су за класу бољи фудбал и потпуно променили ток сусрета.

"Орлови" су већим поседом, стекли и дозу самопоуздања. Самим тим, игра наше селекције деловала је организованије и смисленије.

У уводних 20 минута другог дела меча, Србији су у пар наврата центиметри недостајали да дође до више него изгледних ситуација пред голом Пикфорда.

Влаховић и Младеновић су пробијали по левој страни, Живковић по десној, али није Србија успела да упути ударац ка голу ривала.

Када већ није у нападу, срећа је била савезник Србије у одбрани, пошто је у 77. минуту Кејн погодио пречку.

Енглески нападач је на другој стативи одлично скочио и главом послао лопту ка голу Србије.

Рајковић је врховима прстију одбио лопту до пречке, па се резултат није променио.

Нервозно је било у Гелзенкирхену у финишу сусрета и утисак је да је мало недостајало да исход буде другачији.

Покушавали су Пиксијеви момци, борили се за сваку лопту и били селекција која је изгледала боље на терену.

То нажалост није било довољно да се постигне погодак.

Влаховић је са ивице шеснаестерца у 82. минуту "затегао" лопту ка голу Енглеза, али је Пикфорд био на висини задатка. Био је то други, уједно и једини ударац у оквир гола до краја сусрета.

Србија је уписала први наступ на Европском првенству после 24 године, а први пут под својим именом.

"Орлови" шампионат Европе започињу поразом у првом колу Групе Ц, у којој су Словенија и Данска раније одиграли нерешено 1:1.

Наредни меч, Србија игра у петак од 15.00 против Словеније.

• 16. јун 2024 • 22:55

22:55

Крај меча, пораз Србије од Енглеске

Нису успели "орлови" да постигну погодак у финишу меча, па Енглези у првом колу односе победу резултатом 1:0.

• 22:50

Четири минута надокнаде

Четврти арбитар показао је да ће се играти још четири минута.

• 22:42

82' - Влаховић "затеже", Пикфорд брани

Ево ударца ка голу Енглеске, али је голман ривала одлично одбранио. Влаховић је левом ногом "затегао" лопту са ивице шеснаестерца.

Остаје 1:0 за Енглеску.

• 22:36

77' - Кејн погађа пречку

Умало је Енглеска стигла до новог гола главом. Кејн је на другој стативи одлично скочио и шутирао главом, али је Рајковић врховима прстију одбранио лопту, која је погодила и пречку.

Срећа је била савезник "орлова" у овој ситуацији.

• 22:35

74' - Пикси уводи Бирманчевића

Нова промена селектора Србије, игру напушта Андрија Живковић, а улази Вељко Бирманчевић.

• 22:25

65' - Србија напада, недостаје "завршни пас"

Србија је све чешће пред голом ривала, али недостаје мало концентрације у завршници. Тадић је имао одличну идеју да проигра Јовића у петерцу ривала, али су центиметри одлучили да српски нападач не стигне до лопте.

• 22:21

61' - Двострука измена у редовима Србије

Душан Тадић и Лука Јовић су на терену, а игру напуштају Александар Митровић и Саша Илић.

• 22:19

60' - Митровић пада, нема пенала

Овога пута је Младеновић пробио по левој страни и убацио ниску лопту у петерац. Митровић није успео да стигне до ње, након старта ривала је пао.

Судија Орсато показује да нема ништа од пенала.

• 22:12

53' - Узбуђење пред голом Енглеске

Одлично је Влаховић прихватио лопту на противничкој половини, издржао дуел и играча на леђима и послао је у шеснаестерац ривала.

Нажалост, она тамо није стигла до Митровића или Живковића, па Србија није успела да озбиљније запрети по гол ривала.

• 22:04

46' - Настављен је меч

Почело је друго полувреме. Драган Стојковић Пикси извршио је још једну измену, пошто уместо Немање Гудеља, у игру улази Иван Илић.