Србија показала да може, али "орлови" поразом од Енглеске отворили Европско првенство

Фудбалска репрезентација Србије поражена је од селекције Енглеске са 1:0, у првом мечу на овогодишњем првенству Европе у Немачкој

Србија је против једног од највећих фаворита за пехар на шампионату Европе, доказала да може да се надиграва и са најбољима.

"Орлови" су на моменте озбиљно забринули фаворизованог ривала и натерали га да се добрано помучи за сваку лопту.

Ипак, то није било довољно да би се победила једна Енглеска, а нажалост ни да се освоји бод у уводном мечу на шампионату.

Енглеска је од старта меча јасно наговестила да прихвата улогу фаворита.

Имали су потпуну иницијативу и доминацију у поседу лопте и у броју опасних ситуација пред голом противника.

"Орлови" су се мучили у уводним минутима да дођу до лопте, али и да "укроте" расположеног ривала.

Већ у 13. минуту, Енглези су стигли до вођства.

По десној страни олако је пробио Сака, упитио центаршут ка недовољно добро чуваном Белингему, а овај главом послао лопту у гол Србије.

Након вођства, изабраници Драгана Стојковића Пиксија заиграли су нешто боље.

Митровић је у 20. минуту умало казнио једну грешку Арнолада на половини Енглеске, али је ударац српског нападача отишао поред гола.

Временом је Србија долазила до већег посеседа, али није никако могла да запрети ривалу.

Енглези су на полувреме однели минималну предност, али Србија се није предавала у других 45 минута.

И док су многи мислили да ће "горди Албион" у наставку што пре желети да другим голом стекне потпуну контролу меча, десило се обрнуто.

Српски играчи заиграли су за класу бољи фудбал и потпуно променили ток сусрета.

"Орлови" су већим поседом, стекли и дозу самопоуздања. Самим тим, игра наше селекције деловала је организованије и смисленије.

У уводних 20 минута другог дела меча, Србији су у пар наврата центиметри недостајали да дође до више него изгледних ситуација пред голом Пикфорда.

Влаховић и Младеновић су пробијали по левој страни, Живковић по десној, али није Србија успела да упути ударац ка голу ривала.

Када већ није у нападу, срећа је била савезник Србије у одбрани, пошто је у 77. минуту Кејн погодио пречку.

Енглески нападач је на другој стативи одлично скочио и главом послао лопту ка голу Србије.

Рајковић је врховима прстију одбио лопту до пречке, па се резултат није променио.

Нервозно је било у Гелзенкирхену у финишу сусрета и утисак је да је мало недостајало да исход буде другачији.

Покушавали су Пиксијеви момци, борили се за сваку лопту и били селекција која је изгледала боље на терену.

То нажалост није било довољно да се постигне погодак.

Влаховић је са ивице шеснаестерца у 82. минуту "затегао" лопту ка голу Енглеза, али је Пикфорд био на висини задатка. Био је то други, уједно и једини ударац у оквир гола до краја сусрета.

Србија је уписала први наступ на Европском првенству после 24 године, а први пут под својим именом.

"Орлови" шампионат Европе започињу поразом у првом колу Групе Ц, у којој су Словенија и Данска раније одиграли нерешено 1:1.

Наредни меч, Србија игра у петак од 15.00 против Словеније.

16. јун 2024 • 22:55

Крај меча, пораз Србије од Енглеске

Нису успели "орлови" да постигну погодак у финишу меча, па Енглези у првом колу односе победу резултатом 1:0.

Четири минута надокнаде

Четврти арбитар показао је да ће се играти још четири минута.

82' - Влаховић "затеже", Пикфорд брани

Ево ударца ка голу Енглеске, али је голман ривала одлично одбранио. Влаховић је левом ногом "затегао" лопту са ивице шеснаестерца.

Остаје 1:0 за Енглеску.

77' - Кејн погађа пречку

Умало је Енглеска стигла до новог гола главом. Кејн је на другој стативи одлично скочио и шутирао главом, али је Рајковић врховима прстију одбранио лопту, која је погодила и пречку.

Срећа је била савезник "орлова" у овој ситуацији.

74' - Пикси уводи Бирманчевића

Нова промена селектора Србије, игру напушта Андрија Живковић, а улази Вељко Бирманчевић.

65' - Србија напада, недостаје "завршни пас"

Србија је све чешће пред голом ривала, али недостаје мало концентрације у завршници. Тадић је имао одличну идеју да проигра Јовића у петерцу ривала, али су центиметри одлучили да српски нападач не стигне до лопте.

61' - Двострука измена у редовима Србије

Душан Тадић и Лука Јовић су на терену, а игру напуштају Александар Митровић и Саша Илић.

60' - Митровић пада, нема пенала

Овога пута је Младеновић пробио по левој страни и убацио ниску лопту у петерац. Митровић није успео да стигне до ње, након старта ривала је пао.

Судија Орсато показује да нема ништа од пенала.

53' - Узбуђење пред голом Енглеске

Одлично је Влаховић прихватио лопту на противничкој половини, издржао дуел и играча на леђима и послао је у шеснаестерац ривала.

Нажалост, она тамо није стигла до Митровића или Живковића, па Србија није успела да озбиљније запрети по гол ривала.

46' - Настављен је меч

Почело је друго полувреме. Драган Стојковић Пикси извршио је још једну измену, пошто уместо Немање Гудеља, у игру улази Иван Илић.

Полувреме: Србија - Енглеска 0:1

Енглези на паузу одлазе са вођством од једног гола, који је постигао Џуд Белингем у 13. минуту сусрета.

Имају Енглези више лопте у ногама, више створених шанси и конкретнија су екипа били у првом полувремену.

Србија ће морати боље у наставку сусрета.

41' - Повреда Филипа Костића

Нови проблеми за "орлове", пошто се на повреду пожалио Филип Костић.

Српски фудбалер морао је да напусти терен, а уместо њега на терену је Филип Младеновић.

39' - Белингем прави проблеме, жути картон за Гудеља

Прва јавна опомена на мечу показана је Немањи Гудељу, због фаула над Белингемом на средини терена.

25' - Енглези не користе огромну шансу

Кајл Вокер је пробио скроз до гола Србије, ушао у шеснаестерац и шутирао, али је његов ударац отишао поред гола Рајковића.

20' - Прва прилика за Србију, Митровић шутира поред гола

Мало је недостајало да Србија искористи кикс одбране противника. Арнолд је изгубио лопту на својој половини, она је стигла прво до Влаховића, потом до Митровића, али ударац нападача Србије завршава мало поред гола Енглеза.

13' - ГОЛ, Белингем доноси Енглезима предност

Олако је Сака пробио по десној страни и упутио центаршут. На правом месту био је Белингем, који је имао превише простора, те је главом послао лопту у мрежу "орлова".

Енглеска води против Србије од 13. минута.

5' - Енглези имају лопту у ногама

У уводних пет минута сусрета, Енглеска има чак 93 одсто лопте у својим ногама.

Фоден је у два наврата покушао да угрози гол Рајковића, али озбиљнијих прилика за сада није било.

Србија се посвећено и дисциплиновано брани за сада.

1' - Почео је меч

Након интонирања химни две земље, почео је меч на стадиону у Гелзенкирхену.

"Орлови" након 24 године први пут играју на Европском првенству, срећно момци!

Последње припреме пред почетак меча

Играчи обе селекције су на терену, у току су последње припреме и загревање пред почетак меча.

"Орлови" ће имати одличну подршку са трибина

Трибине на "Велтинс арени" у Гелзенкирхену су испуњене до последњег места, а може се приметити да ће Србија имати огромну подршку са трибина, те да ће бити неких десетак хиљада људи који ће навијати за нашу селекцију.

Све је спремно за почетак

Састави Србије и Енглеске:

Пикси шокирао – без капитена Тадића у првој постави

Селектор Србије шокирао је навијаче одлуком да у прву поставу не стави капитена Душана Тадића.

Стојковић је одлучио да "орлови" започну са два нападача – Душаном Влаховићем и Александром Митровићем.

Чувени италијански судија на центру

Данијеле Орсато одређен је за главног арбитра меча Србија – Енглеска, саопштила је Европска фудбалска унија (УЕФА).

Како је наведено из УЕФА, меч првог кола групе Ц судиће четворица Италијана и један Словак.

Помоћници Орсату на терену биће земљаци Чиро Карбоне и Алесандро Ђалатини.

Четврти судија биће Словак Иван Кружлиак, док ће у ВАР соби седети још један Италијан – Масимилијано Ирати.

Орсату (48) је Европско првенство последње велико такмичење на којем ће судити пред одлазак у пензију, а полуфинални меч Лиге шампиона измеђи Пари Сен Жермена и Борусије из Дортмунда у мају му је била последња европска клупска утакмица.

По окончању тог меча камере су снимиле Орсата како плаче.

Орсато је утакмице у такмичењима под окриљем УЕФА и ФИФА почео да суди 2010. године.

Италијан је 2020. године судио финале Лиге шампиона између Бајерна и Пари Сен Жермена, а на Мундијалу у Катару је био главни арбитар меча Катар – Еквадор којим је отворено претходно Светско првенство.

Туча навијача у Гелзенкирхену

Друштвеним мрежама круже снимци великог физичког обрачуна навијача.

Више десетина навијача обе екипе жестоко су се сукобиле – летеле су флаше, столице, столови и жардињере, због чега је и било повређених.

На снимцима се виде крваве главе навијача, а према писањима локалних медија, у сукоб су умешани и Албанци, који су пре свих напали српске навијаче.

Српско коло у Гелзенкирхену

Навијачи Србије дошли су у Гелзенкирхен из целе земље, ту су заставе и транспаренти из Београда, Крагујевца, Новог Сада, наравно из Републике Српске, највише из Бањалуке и Бијељине, али ту је и велики број српских исељеника из Немачке, Холандије, Аустрије и других околних земаља.

С вером у Митра против Енглеза

Главна узданица селектора Стојковића биће најбољи нападач у историји националног тима - Александар Митровић.

Саутгејт и Кејн пуни хвале за Митровића и Тадића

Селектор Енглеске, Гарет Саутгејт, изјавио је да Србија има добре индивидуалце и да очекује тешку утакмицу.

"Биће веома тешко, имају добре индивидуалце са искуством, опасан напад, знам да нас чека тешка утакмица на отварању и даћемо све од себе да победимо", рекао је Саутгејт.

Стојковић: Време је за искорак

Селектор Србије, Драган Стојковић, верује да је екипа спремна за утакмицу против Енглеске.

"Знамо да стартујемо са једним од фаворита, али радили смо доста да се припремимо најбоље што можемо и мислим да смо спремни за изазове", рекао је Стојковић.

Србија на ЕП после 24 године

Скоро четврт века је прошло откад су српски навијачи имали прилику да за своју репрезентацију навијају на континенталном шампионату.

Србија ће на овом турниру играти против Енглеске, Словеније и Данске.