Био сам у продавници сећања: Због ретро дресова сам се гурао као да сам опет дете
Од репортера РТ Балкан Небојше Марковића на Европском првенству у Немачкој.
У суботу су на све стране били дресови Турске, у недељу Немачке и Шкотске, а већ у уторак могли сте да приметите и навијаче Хрватске.
Истина, било је и доста Данаца, који су раније дошли због утакмице у уторак, и поручили нам да ће Србија "паковати кофере".
Но, када зађете у Зендлингер штрасе, једну од улица која води за Маријенплацу, наићи ћете на продавницу фудбалских успомена. Тачније - ретро фудбалских дресова.
Баш ту сам морао да навратим и видим шта се нуди. Већ у самом излогу су стајали стари дресови Реал Мадрида и Олимпика из Марсеја.
"Ово је почело из мог хобија. Скупљао сам и куповао много старих дресова и решио сам пре пет година да отворим продавницу", рекао ми је млади власник локала који, као и готово сви Немци, не воли када камеру уперите у његовом смеру.
"До неких дресова уопште није лако доћи и права су реткост. Зато су неки у посебним витринама. Али неких клубова има много више, као дресова Барселоне, Милана, репрезентације Француске. Рецимо, дрес Србије никада нисмо имала, мада и нема овде много људи од којих бисмо могли да га купимо", објашњава ми власник.
Можда Србије нема, али за некога ко је "учио" да воли фудбал почетком 2000-их, ово место буди занимљива сећања.
И на култни наранџасти дрес Роме, дрес Јувентуса са старим грбом и логом "Фијата", па и 20 и кусур година касније препознатљиве гарнитуре Барселоне (са једном бордо штрафтом) и репрезентације Француске (из '98).
Цене се крећу од 30-35 евра за дечије величине дресова, па до 140 за поменути дрес Барсе и 160 за дрес Арсенала из 1996. године.
Рекордер је дуксерица Немачке, са препознатљивом штрафтом на грудима у бојама заставе, која "иде" чак до 250 евра.
Неки мало (не)обичнији дресови се могу наћи и за 50-60 евра, попут гарнитура репрезентација Ирана или Нигерије.
Цене је 75 евра за мало новији дрес Милана, док је добар део њих око 90-100 евра, као наранџасти дрес Валенсије или дресови Бајерна и Лидса с краја 20. века.
Уз то, бројни дресови на леђима имају презимена претходних власника, а не познатих фудбалера.
На спрату се налазе и тренерке, међу којима се издвајају Марсејева и Ливерпулова, ту су и дуксерице, шортсеви. Ма коме шта треба.
А ту је и носталгија. Прогураћу се опет међу клинце, само да нешто још видим...