Крај за "орлове" на Европском првенству

Фудбалска репрезентација Србије одиграла са Данском 0:0 у одлучујућој утакмици Европског првенства у Немачкој

Ове вечери у Минхену "није могло бити оно што не бити не може", па се Србија, још једном на великом такмичењу, опрашта од истог након групне фазе.

Није помогла ниподршка најбољег тенисера свих времена, који је дошао у Минхен да бодри "орлове".

Велико би изненађење било да је Србија победила Данску у одлучујућем мечу, након пораза од Енглеске у првом колу, а затим и ремија са Словенцима у другом.

Ту није могло доћи до изненађења, али зато јесте пре меча.

Не само да је селектор Драган Стојковић Пикси изненадио противника, већ је изненадио и навијаче Србије поставом.

Први пут на турниру, почео је са једним нападачем, а у тиму је прве минуте добио Срђан Мијаиловић, који је играо по десном боку.

Иза Александра Митровића двојица фудбалера - Лазар Самарџић и Саша Лукић.

Меч је почео споро, обе екипе су биле опрезне, али је Данска имала иницијативу.

Данци су играли све сигурније, али су "орлови" у дефанзиви били чврсти, компактни, па су Данци тешко долазили до конкретних прилика.

Међутим, иако је у почетку охрабривала игра у дефанзиви, бринула је игра "орлова" у нападу - нису дуго успевали да сачувају лопту у свом поседу, а за 45 минута нису успели нити један ударац да упуте ка голу.

Данци су најозбиљније претили у 16. минуту, када је Бах шутирао главом поред гола, али и пет минута касније када је Кристијан Ериксен прецизно шутирао, али је Предраг Рајковић буио на висини задатка.

У друго полувреме, Србија је ушла у другачијем саставу и са другачијом идејом.

На терен су ушли Лука Јовић и Душан Тадић, уместо Самарџића и Гудеља.

Србија је заиграла са двојицом нападача у другом делу игре.

Први добар напад Србије је умало завршио голом. Заправо јесте, али је био офсајд.

Лукић је дивно проиграо Јовића, његов први покушај је изблокиран, али је из другог успео да пошаље лопту пред гол, а један дефанзивац је скренуо у гол.

Ипак, Јовић је био у минималном офсајду, па је гол поништен.

Иако је та ситуација показала да "орлови" могу бити опасни и офанзивни, брзо је Данска поново успоставила контролу и заиграла своју игру.

Међутим, као и у већем делу меча, Данци су били приморани да прете са дистанце.

Срећом, ударци Хјулманда и дружине били су изузетно непрецизни.

Најопаснији по гол Србије је био Јаник Вестергорд, када је главом после корнера шутирао право у Рајковића.

Пикси је све карте бацио на напад у 67. минуту, када је прилику добио и трећи нападач - Душан Влаховић, који је ушао уместо Ивана Илића.

Митровић је у 81. минуту добро гађао, али овај, један од ретких покушаја, завршио је поред гола.

У завршници је Србија, истина, притискала и покушавала, али до гола који би донео пролаз - није могла.

Тако ће у наредну фазу групе Ц Енглеска са првог места (пет бодова). Данска ће са другог места са три бода, колико има и трећепласирана Словенија.

Србија, после три меча, има два бода и опрашта се од турнира.

25. јун 2024 • 22:53

90+5' Крај меча

Србија - Данска 0:0.

Реми Енглеза и Словенаца

Утакмица између Енглеске и Словеније завршен је нерешеним резултатом - 0:0.

90+2' Сергеј је пробао са ивице казненог простора

У доброј позцији је био Милинковић-Савић, али је Шмајхел добро постављен и лако брани.

90' Пет минута надокнаде

Играће се још пет минута.

89' Влаховић главом преко гола

Милинковић-Савић је оштро центрирао, Влаховић покушао главом, али преко гола.

87' СМС је на терену

Уместо Лукића, у игри је Сергеј Милинковић-Савић.

87' Сада је утрчао на терен навијач

Прекинут је меч на кратко, док се не избаци навијач који је утрчао на терен.

86' Умало гол Данаца

Меле је центрирао пред сам гол, Живковичч и Долберг су ишли на лопту, која је, срећом, завршила иза гола.

84' Жути за Митровића

Пао је Митровић у казненом простору, жустро тражио пенал и ушао у дуел са Андерсеном.

83' Сада Митровић главом

Поново поред гола.

81' Гађао је Митровић

Влаховић се изборио за лопту, Митровић је гађао из казненог простора, али поред гола.

78' Митровић је на земљи

Добио је ударац од Андерсена у дуелу без лопте.

Судија се консултовао са ВАР собом, али рекао да се игра настави.

73' Нова измена у редовима Србије

Младеновић је у игри, уместо Мијаиловића.

67' Влаховић је на терену

Времена је све мање, због чега је Пикси на терен послао и трећег нападача.

Душан Влаховић је на терену уместо Ивана Илића.

64' Озбиљно прети Данска из корнера

Јаник Вестергор је највиши у скоку, шутирао је снажно главом.

Срећом, право у Рајковића.

60' Поново притискају Данци

Али и даље се већина напада своди на покушај са дистанце.

Последњи у низу, опробао је срећу Хјулманд - далеко изнад гола.

54' ГОООЛ! Ипак офсајд...

Лукић је одлично проиграо Јовића, овај је изблокиран, али је из другог пута послао лопту пред гол, а неко од дефанзиваца је скренуо у мрежу.

Ипак, Јовић је био у офсајду...

51' Добар покушај Данаца

Сков Олсен је заломио у казнени простор, добро гађао, али је га Павловић изблокирао.

Нови корнер за Данску.

49' Корнер за Србију

Павловић је центрирао, изблокиран је.

Србија има корнер.

46' Настављен је меч

Данци имају лопту.

Двострука измена у репрезентацији Србије

Лука Јовић и Душан Тадић су на терену, уместо Лазара Самарџића и Немање Гудеља.

Полувреме и на мечу Енглеске и Словеније

Као и на сусрету Србије и Данске, прво полувреме меча Енглеске и Словеније завршено је без постигнутих голова.

Полувреме

Без голова после 45 минута игре.

39' Добар напад Данске, срећа на страни "орлова"

Течан напад Данске, лопта је на крају дошла Винду пред ноге на ивици казненог простора.

Нападач се намештао, али се, срећом, оклизнуо приликом шута, па је лопта завршила далеко иза гола.

32' Добар ударац Хојлунда

Лако Данци долазе до нове шансе, Хојлунд се наместио и одлично шутирао у угао, али је Рајковић још једном одлично реаговао.

30' Нови жути картон за Данце

Хјулманд је био груб, оборио је Илића и добио опомену.

29' Први покушај Митровића

Дошла је лопта до Митровића, покушао је главом али је његов покушај одмах изблокирао Кристенсен.

27' Сада жути картон за Винда

Винд је нагазио Павловића у борби за лопту, па добија жути картон.

23' Лопта у мрежи, али нема гола

Ериксен је извео корнер, Винд је унео лопту у гол, али је лопта напустила игралиште приликом извођења, а и Винд се рвао са Рајковићем.

21' Ериксен озбиљно прети!

Илић је изгубио лопту, Ериксенје прецизно шутирао, срећом је Рајковић био спреман и одбранио.

Данска ће имати нови корнер.

18' Корнер за Данце

Ериксен је извео корнер, Гудељ је то очистио, али ће Данци имати нови.

Поново је Ериксен убацио, Рајковић је сигуран и долази до лопте.

16' Прва претња Данаца

Убачена је лопта пред гол, Бах је шутирао главом али поред гола.

Бах је тражио пенал, сматрајући да је направљен фаул над њим, али је судија само одмахнуо рукама.

8' Данци имају иницијативу

Данска има лопту, има иницијативу, али делује да је и то део плана "орлова".

Добром и чврстом одбраном де допуштају превише простора Данцима, али не охрабрује чињеница да не успевамо да задржимо предуго лопту када до ње дођемо.

4' Први жути картон на мечу, Миленковић је опоменут

Никола Миленковић је повлачио Расмуса Хојлунда, француски судија одмах показује жути картон.

1' - Почео је и меч Енглеске и Словеније

Други меч у Групи Ц игра се у Келну и управо је почео.

1' Почео је меч

Први напад има екипа Данске.

Интонирају се химне

"Боже правде" одзвања Минхеном.

Ђоковић: Срце, глава и она ствар

Ђоковић је пожелео фудбалерима успех пред почетак меча.

"Задовољство ми је да могу данас да будем један више навијач Србије. Момци су имали времена да се спреме, али у оваквим утакмицама је сваки минут важан. Ту је срце, понос, жеља да се представља земља на најбољи могући начин. Не може да се предвиди резултат, али када се пружи максимум на терену, људи то осете", рекао је Ђоковић за РТС.

А шта је потребно за победу против Данске?

"Срце, глава и 'она ствар'. Опростите, морао сам то да кажем.... Нити сам стручан у фудбалу, нити дозвољавам да кажем нешто стручне природе, али поглед на трибине и то колико људи је дошло из целог света, то је довољно да изгарају 90 минута. Желим им сву срећу, и надамо се пролазу, цела нација се нада", рекао је Новак.

Новак обишао фудбалере и послао јасну поруку

Поред терена се појавио и Новак Ђоковић, након што је обишао фудбалере у свлачионици.

Србија - Данска, састави тимова:

Ђоковић стигао у Минхен

Новак Ђоковић је стигао у Минхен, како би бодрио Србију против Данске.

Најбољи тенисер свих времена ће обићи екипу пред почетак меча у свлачионици, чиме ће покушати да их додатно мотивише.

Ђоковић је на одлучујући меч "орлова" за пласман у нокаут фазу дошао директно из Лондона, где је претходних дана почео да тренира у покушају да се спреми за играње на Вимблдону.

Пред прва два меча на Европском првенству, пуштена је Новакова порука подршке српским фудбалерима, а сада је Ђоковић решио да са трибина подржи Пиксија и његов тим.

Одлична атмосфера на путу ка стадиону

Навијачи у одличном расположењу иду ка стадиону.

Још само да у истом буду у повратку назад...

Мањи нереди у Минхену

Дошло је до мањих нереда у Минхену. Као потенцијални разлог се наводи провокација неколико албанских навијача.

Полиција је смирила ситуацију, али тек након што је полетело и неколико флаша.

Србија има подршку и из Бразила

Да ће "орлови" заиста имати подршку из читавог света, доказује и то да је у Минхену и девојка из Бразила, која носи дрес Србије.

Бајерн пожелео добродошлицу српским навијачима

Кошаркашка секција минхенског Бајерна пожелела је добродошлицу српским навијачима.

У Минхен, град Владимира Лучића.

И "Ђоковић" је у Минхену

Српско коло успред Минхена

Mitro's on fire...

Француски судија на центру "Алијанц арене"

Француз Франсоа Летексије одређен је за главног судију меча између Србије и Данске у трећем колу Групе Ц на Европском првенству у Немачкој, саопштила је УЕФА.

Летексијеови помоћници ће бити Французи Сирил Миније и Мехди Рамуни, док је УЕФА за четвртог судију одредила Литванца Донатаса Румшаса.

У ВАР соби биће Немац Бастијан Данкерт, Швајцарац Федаји Сан и Пол ван Бекел из Холандије.

Српски навијачи ослушкиваће и кретање резултата са другог меча у групи, у ком се састају Енглеска и Словенија.

Овај дуел игра се у исто време, али у Келну, а и тамо ће главни судија бити Француз – Клемон Турпан.

Нападачка линија "орлова"

Немци нашли у чему су Срби шампиони Европе

Утицајни немачки лист "Билд" објавио је занимљив текст, где је сваку селекцију од 24 колико их учествује на Еуру, прогласио за шампионе Европе у необичним категоријама.

Србија је најбоља у брању малина (15,8 кг годишње по становнику), Данска по дужини годишњег одмора (38 дана), а Хрватска по дужини живота код родитеља (мајке) – 32 године.

Немачка је шампион у штампању и копирању, Енглеска по броју непушача, Француска у камповању, Албанија у заштити река, Шкотска у кратким летовима, а Италија по казнама за брзу вожњу.

Словачка производи највише аутомобила, Шпанци највише донирају органе, Португалци су најбољи у испијању вина, а Украјина производи највише сунцокретовог уља...

Грузини најраније постају родитељи, Чеси пију највише пива, а Швајцарци су најбогатији са највећом просечном зарадом.

Загрева се атмосфера на "Маријенплацу"

Шта то Данска зна о "орловима"

...и зашто их никада нисмо победили.

Фудбалска репрезентација Србије никада од осамостаљења није победила Данску.

Селекција са севера континента из неких разлога не "лежи" Србији у фудбалу, а сва три претходна меча решила је у своју корист.

Време је да се у Немачкој испише нова историја!

Из Гламоча моји...

РТ Балкан у Минхену

Наш новинар Небојша Марковић налази се у баварском граду, одакле ће са лица места слати најзанимљивије и најважније информације како пре, тако и током саме утакмице.

Небојша је претходних дана имао прилику да разговара са Данцима, Немцима, Србима и многим другим посетиоцима Еура, али и да обиђе места која се не тичу фудбалског турнира.

И током дана ће боравити на "Маријенплацу", где ће се српски навијачи окупити пред дуел са Данцима.

Ово су само неки од наслова које смо издвојили за вас:

1. Истина је: Србија нема култ репрезентације као Данска – али данас је дан да га створимо
  2. Данци се не плаше Србије и терају нас кући – али све се мења кад им споменете '92!
  3. Шта о Србији мисле Мексиканац, Шкоти и лажни Арда Гулер? "Нема шансе да победите Данце"
  4. Питао сам Турке шта мисле о Душану Тадићу: Имали су јасну поруку за Муриња
  5. Био сам у продавници сећања: Због ретро дресова сам се гурао као да сам опет дете
  6. Били смо на немачкој пијаци и цене су "боли глава": Кад вас не мучи фудбал, ту су пилетина и трешње
  7. Како се Срби чувају у туђини: Посетио сам СПЦ у Аугзбургу – "Имамо и школу, само не фудбалски клуб"

Шта ако буде нерешено?

Шансе да се "орлови" нађу међу 16 најбољих екипа на "старом континенту" постоје и ако у Минхену не буде било победника, па чак и ако се утакмица заврши најнепопуларнијим резултатом – 0:0.

Комплетним калкулацијама бавили смо се у посебном тексту, али су након пораза Албаније од Шпаније и ремија Хрватске и Италије, испуњена почетна два услова да можемо да се надамо проласку даље и ако ремизирамо на "Алијанц арени".

Трећи критеријум да би Србија завршила као трећа у својој групи, јесте да Словенија изгуби од Енглеске са најмање два гола разлике. Та утакмица игра се у истом термину у Келну.

Ако "горди албион" буде успешнији само за један гол, онда у рачуницу поново улази број постигнутих голова (Словенци тренутно имају један више од Србије), а за њима и дисциплински поени (број жутих и црвених картона).

Онда би нам, као и логично у сваком случају, одговарао и нерешен исход са већим бројем голова.

Међутим, ту није крај калкулацијама...

Марку је мама из Јамајке, он носи дрес Тадића и течно прича српски: Због оца сања да игра за Србију!

Како је Данска "отела" Југославији бесмртност...

Љубитељима фудбала на овим просторима је протеклих деценија било лако да "мрзе" Данску због титуле првака Европе коју су 1992. освојили наступивши на турниру уместо избачене Југославије.

Али из данске перспективе, са велике временске дистанце, не намеће се питање "шта би било кад би било", већ "због чега је морало да буде баш тако?"

Прича о једној безбрижној екипи постала је мит, а оно што се дешавало тог лета у Шведској као да говори о прсту неизбежне судбине.

Обузети хипотетичким питањима и маштањима о другачијој реалности, ретко када ко стане да се запита – зашто су заправо ствари морале баш тако да се одиграју?

Из овдашње перспективе, Југославији је 1992. "одузето оно што јој припада". Али из данске перспективе, као да је европски трон морао да припадне баш њима. Јер тешко је другачије објаснити све оно што се догодило од кобног 30. маја до гетеборшког финала четири недеље касније.

Табела групе Ц:

Очекивани састав Србије

Очекивани састав "орлова":

Рајковић – Вељковић, Миленковић, Павловић – Живковић, Лукић, Илић, Младеновић – Тадић, Самарџић – Митровић

Шта је то селектор Пикси променио да би "орлови" полетели ка осмини финала...

"Дан Д" у Минхену

Фудбалери Србије нису нам дали превише разлога за задовољство у претходних 180 и кусур минута фудбала у Немачкој, али и даље имају реалне шансе да се пласирају у нокаут фазу.

Победа над Данцима распршила би све сумње и ову генерацију уписала златним словима у историју српског фудбала. Њоме би национални тим сигурно изборио нокаут фазу такмичења и то би могао да учини чак и са другог места.

Прочитајте зашто је утакмица против Данске "Дан Д" за ову генерацију српских фудбалера.

Данас игра Србија!

Добродошли!

Добро дошли на лајв блог о утакмици између Србије и Данске на Европском првенству у Немачкој!