Фудбалска репрезентација Шпаније пласирала се у полуфинале Европског првенства, пошто је након продужетака елиминисала домаћина Немачку са 2:1
Мерино је херој "фурије", Шпанија у 120. минуту избацила Немце са Европског првенстваGetty © Alex Caparros - UEFA

Да је фудбал игра коју до последње секунде играју и у којој побеђују Немци, демантовала је фудбалска репрезентација Шпаније.

Након веома узбудљиве и неизвесне утакмице у четвртфиналу, Шпанија је славила са 2:1.

Тиме је "фурија" избацила домаћина турнира са Европског првенства.

У полуфиналу, Шпанија ће се састати са бољим из дуела Француске и Португалије.

Од уводних минута овог меча у Штутгарту, Шпанија и Немачка су наговестили да ће приредити прави европски спектакл.

Почело је лоше по "фурију", пошто је Тони Крос, који је одиграо последњи меч у каријери, фаулом на средини терена озбиљније повредио Педрија.

Уместо везисте Барсе, на терен је крочио Дани Олмо.

Фудбалер Лајпцига је успео да на огроман начин допринесе својој репрезентацији.

У првом полувремену су мреже мировале, али је других 45 минута донело два гола.

Играо се 51. минут када је млади Јамал пробио по десној страни и послао лопту у средину, а тамо Олмо натрчава и десном ногом шаље веома прецизни ударац.

Шпанија је дошла до вођства, али је одлучила да у наставку чува резултат и гол предности.

Селектор Де ла Фуенте је извршио велики број измена и из игре извео играче попут Морате, Јамала, Вилијамса, Руиза.

То се одразило на игру "фурије", која је препустила Немцима иницијативу.

Упркос томе, деловало је да ће се Шпанија успешно одбранити, што захваљујући свом умећу, што уз помоћ среће (статива и неколико шанси Фулкруга).

Ипак, Немци у 89. минуту стижу до веома битног гола. Кимих је главом у петерцу ривала, спустио лопту до Вирца, који веома прецизно шутира и изједначује на 1:1.

Меч је отишао у продужетке, у којима су виђена узбуђења пред оба гола. Фулкруг је био опасност по гол Симона на једној, а Ојарзабал пред стативе на којима је стајао Нојер на другој страни.

Измене тренера, понашање играча, као и други фактори, указивали су да се обе екипе припремају за пенал серију.

Међутим, Шпанија у 120. минуту стиже до победоносног поготка. Олмо је центрирао са леве стране, а херој победничког тима био је Микел Мерино, везиста који се убацио у противнички шеснаестерац и главом матирао Нојера.

• 5. јул 2024 • 20:38

20:38

Крај меча, Шпанија је избацила Немачку са Европског првенства

Завршен је други продужетак у Штутгарту, Шпанија је са 2:1 савалдала и елиминисала Немачку.

• 20:36

125' - Црвени картон за Карвахала

Дефанзивац Шпаније је намерно ишао да заустави фаулом Мусијалу. Судија Тејлор доделио је Карвахалу црвени картон, а Немачка има последњу шансу на мечу.

Немци имају слободан ударац искоса, на неких 40 метара од гола.

• 20:31

120' - ГОЛ! Шпанија води, Мерино је херој

Олмо је центрирао у петерац ривала са леве стране, а тамо Мерино главом шаље лопту у мрежу.

Шпанија у последњем минуту стиже до вођства против Немачке.

• 20:27

113' - Поново Ојарзабал и поново поред гола

Још једном је Микел Ојарзабал претио по гол Немачке, али је још једном његов ударац левом ногом завршио поред гола.

• 20:17

106' - Настављен је меч

Почео је други продужетак.

• 20:16

Крај првог продужетка: Немачка - Шпанија 1:1

Није било промене резултата у додатних 15 минута фудбала.

• 20:13

105' - Вирц умало до новог гола

Милер је прелепо одложио до Вирца, а овај левом новгом шутирао. Као код ударца Ојарзабала на другој страни, лопта одлази поред гола.

• 20:11

104' - Ојарзабал шутира мало поред гола

Пробао је са ивице шеснаестерца шпански фудбалер, шутирао веома солидно, али лопта одлази мало поред гола Нојера.

Остаје 1:1.

• 19:58

91' - Почео је први продужетак

Судија Тејлор означио је почетак првог продужетка у четвртфиналу између Немачке и Шпаније.

• 19:53

Гледаћемо продужетке - 1:1!

Истекао је регуларни ток утакмице и нема победника, па нас чека још 30 минута фудбала.

Каква драма у другом полувремену, Шпанија је стигла до вођства, можда могла и боље након тога, али су се превише повукли. Хаверц је пропустио одличне шансе, Филкруг имао једну одличну, да би на крају Вирц у 89. минуту спасио Немачку пораза.