У Пекингу је 28. јуна одржана Конференција поводом 70. годишњице објављивања Пет принципа мирног суживота и том приликом окупило се више од 600 кинеских и страних гостију из више од 100 земаља, пише у ауторском тексту за "Политику" амбасадор Кине у Србији Ли Минг.
Председник Си Ђинпинг присуствовао је конференцији и одржао важан говор под називом "Преносимо Пет принципа мирног суживота и заједно градимо заједницу са заједничком будућношћу за човечанство".
У говору је свеобухватно објаснио духовну конотацију и савремену вредност Пет принципа (насталих 1954), указао на правац изградње заједнице са заједничком будућношћу за човечанство у светским променама и послао снажну поруку да "глобални југ" ствара бољу будућност заједно са људима из свих земаља. Као што је председник Си истакао у говору, након изванредног путовања од 70 година, Пет принципа је постало заједничко богатство међународне заједнице које заслужује да се цени, наследи и даље преноси.
У протеклих 70 година Кина није само заговорник, већ и одан практичар Пет принципа мирног суживота.
Под вођством Пет принципа, Кина чврсто води независну и мирну спољну политику, увек се придржава концепта мирног развоја, увек имплементира прави мултилатерализам, увек се придржава заједничких консултација, изградње и дељења. Кина једнако третира друге земље, међусобно подржава суверенитет и територијални интегритет, промовише практичну сарадњу на основу једнакости и узајамне користи, чува светски мир и стабилност, придржава се правичности и правде, унапређује изградњу новог међународног политичког и економског поретка, побољшава глобално управљање, игра важну улогу у просперитету и развоју света, посебно земаља у развоју.
У данашњем свету, међународни односи су сложени, глобалних изазова је све више, питања безбедности и управљања непрестано се појављују. Дефицити мира, развоја безбедности и управљања се повећавају, а људско друштво суочава се с изазовима без преседана. Свет је у великим променама и још једном се налази на раскрсници историје. Будућности и судбина свих земаља у свету су тешње повезане, а време захтева од нас да живимо у хармонији на основу мирног суживота и изградимо нове међународне односе с узајамно корисном сарадњом у својој сржи.
Као највећа земља у развоју и одговорна велика земља у свету, Кина наставља да се придржава духовне конотације Пет принципа мирног суживота, и непрекидно пружа кинеска решења и кинеску мудрост глобалном управљању.
У пракси имплементације Пет принципа мирног суживота, сарадња између Кине и Србије несумњиво је најбољи пример.
Кина и Србија имају веома дубоко пријатељство и плодне резултате сарадње, међусобно поштују суверенитет и територијални интегритет, чврсто подржавају једна другу у важним питањима од виталног интереса.
Ове године председник Си Ђинпинг је успешно посетио Србију, а двојица шефова држава прогласили су изградњу заједнице Србије и Кине са заједничком будућношћу у новој ери.
Недавно је званично ступио на снагу Споразум о слободној трговини између Кине и Србије, дајући нове покретаче економској и трговинској сарадњи две земље. Кина је спремна да заједно са свим земљама у свету, укључујући Србију, преноси духовну конотацију Пет принципа мирног суживота, активно спроводи глобалну развојну иницијативу, глобалну безбедносну иницијативу, глобалну цивилизацијску иницијативу, промовише дугорочни развој међународне сарадње и изгради заједнице са заједничком будућношћу за човечанство.