Вучић за немачке медије: О литијуму не преговарамо с Кинезима, лојални смо Европи
Србија је лојална Европи, поручује председник Србије Александар Вучић у разговору за немачки "Ханделсблат" уочи предстојеће посете немачког канцелара Олафа Шолца Србији, додајући како његову посету види као одличну прилику за јачање веза Београда са Немачком и Европском унијом, као и да литијумско партнерство са ЕУ поставља као приоритет у односу на сарадњу са Кином на том пољу.
"Осим разговора о актуелним политичким дешавањима, фокус ће бити на економској сарадњи. Имамо једну од највећих светских резерви литијума. Овај материјал је важна компонента батерија које су потребне за електромобилност. Европској унији је литијум потребан и ми желимо да ојачамо наше везе са ЕУ", истиче председник говорећи о Шолцовој посети.
На питање немачког медија даје ли предност Европљанима, или се позив на сарадњу односи и на произвођаче батерија из целог света, Вучић наводи како су разговори вођени са компанијама "Мерцедес", "Фолксваген" и "Стелантис", а да је и Кореја изразила интересовање за производњу у Србији.
Међународна агенција за енергију процењује да ће се до 2040. године глобална потражња за овом сировином повећати девет пута. Велики део ланца производње контролише Кина, а ЕУ званичници већ дуго позивају аутомобилску индустрију да пронађе алтернативне добављаче и уклони ризик од развијања претеране зависности од Кине, напомиње немачки лист.
Кинеске компаније су последњих година уложиле милијарде у Јужну Америку и Африку како би обезбедиле приступ литијуму, а Кинези су изразили жељу и да добију приступ налазиштима литијума у Србији.
"Ми смо им рекли да о овом питању разговарамо са Европљанима. Ми смо лојални Европи", рекао је Вучић.
Председник Србије је, на питање очекује ли да уговор о литијуму буде закључен, рекао "да".
Литијум - карта за улазак у ЕУ?
Вучић је навео да је намера Србије да производњу батерија лоцира на сопственој територији, а да продаје само део сировине литијума. Тако би земља, сматра он, ушла у игру као локација за производњу аутомобила, а извоз возила у ЕУ био би могућ без царина, јер би се значајан део аутомобила производио заједно са батеријама.
"Као што сам рекао, желимо да задржимо цео ланац вредности у Србији, али морамо и да правимо уступке. Мање количине ће ићи у Немачку. Све остало ићи ће кроз производњу катализатора и литијумских батерија, које ће се производити у Србији", рекао је Вучић и додао да би Србија могла да ископа 58.000 тона литијума годишње, што је довољно за 1,1 милион електичних аутомобила, односно око 17 одсто европског тржишта.
За европску аутомобилску индустрију снабдевање литијумом је егзистенцијално питање, а "Ханделсблат" тврди како је индустрија на ивици процвата - према проценама, 2030. године ће се на континенту продавати 8,3 милиона возила.
На питање да ли су налазишта литијума карта Србије за улазак у Европску унију, Вучић каже да ће од тога имати огромне користи и ЕУ и Србија.
"То ће имати огроман утицај на нас: до 16 процената бруто националног производа ће у будућности чинити пословање са литијумом. Ово је благослов за нас, али верујте, чланство у ЕУ је много важније за наше грађане. Приступ јединственом тржишту са слободом путовања нам је важан. Поједностављене контроле пасоша су нам важније од новца", рекао је.
Преобликовање односа
Коментаришући односе Србије и Немачке, као и то што је немачка влада критиковала изборе у Србији као "нерегуларне" а Београд упозорила да не ескалира ситуацију на Космету, Вучић истиче да Србија и Немачка имају различите ставове о ситуацији на Косову и Метохији, као и да је еклатантна лаж да је било изборне преваре. Сада је, међутим, подвлачи председник "време за преобликовање односа".
Председник Србије осврнуо се и на избор новог (старог) руководства Европске комисије.
"Велики сам фан Урсуле фон дер Лајен. Мислим да је она увек имала веома рационалан приступ Западном Балкану. Она је разумела неке од наших разлика. А и чешће је путовала у Београд, што нису многи из Брисела. Увек смо то ценили. Имамо ли тешкоћа са именовањем Каје Калас за нову шефицу спољне политике ЕУ? Видећемо. Очекујемо и даљи притисак по свим питањима која се тичу Русије и Украјине", рекао је Вучић.
Он је истакао и да би за немачког канцелара Олафа Шолца имао савет по питању украјинске кризе – што пре постигните договор о прекиду ватре, а о условима дискутујте после.
"Ситуација у Украјини ће се погоршавати… Ако би Шолц заиста желео да саслуша шта мислим, рекао бих му: постигните договор о прекиду ватре што пре, никакву улогу не игра то под којим условима. О условима дискутујте после", рекао је Вучић за немачки лист.
Подсетимо, у Кремљу истичу да је трагање за варијантама за излазак из украјинске кризе без учешћа Русије нелогично и без перспективе. Немачки канцелар долази у петак у Београд где ће разговарати са председником Србије.