Облаци и пљускови: Метеоролог Тодоровић најавио освежење

Тодоровић каже да су овако високе температуре какве су биле претходних дана нормалне за ово доба године, истакавши да инструментални подаци показују да је и ранијих деценија било оваквих врућина и да су сличне временске прилике биле у првој половини прошлог века

Наредних дана стиже освежење са температурама неколико степени испод 30, а од суботе температуре преко 30, изјавио је данас метеоролог Недељко Тодоровић и додао да се у последњој недељи јула и у августу могу очекивати високе температуре од око 35 степени.

Он је за Танјуг рекао да ће сутра, поред пада температуре бити облака, кише, пљускова, и додао да је локално могућа непогода са већом количином падавина која би могла да проузрокује бујичну поплаву.

Како се заштитити од удара грома?

Тодоровић напомиње да би људи требало да коригују боравак на отвореном и да се склоне на време када су најављене непогоде како не би страдали од удара грома.

Како је објаснио, уколико се особа нађе на отвореном у току олује треба да нађе заштиту у смислу тврдог зиданог објекта, а никако испод дрвета, јер је усамљено дрво већа мета за удар грома него неки други објекат.

"Излетници и планинари унапред треба да знају варијанту где би било могуће да се склоне ако наиђе изненадна олуја", поручио је метеоролог и додао да ове године није било суперћелијских олуја већ обичних летњих непогода.

Тодоровић каже да пренасељеност није узрок поплава на улицама у Београду када падне јака киша, већ велика количина воде која падне у кратком временском периоду на мањем простору.

"На подручју Београда је 27. јуна и 2. јула у епизоди од два сата била месечна количина падавина, и када се та количина воде нађе на асфалту, а земља не може да упије тако велику количину воде, онда се деси да на улицама буде бујични ток", објаснио је метеоролог.

Додаје да је то редовна појава и карактеристика климе у Србији, да се лети догађају локалне непогоде са великом количином падавина на малом простору.

Како је навео, мини торнадо, односно вихор, је манифестација суперћелијске олује и предзнак нестабилности атмосфере која би могла да донесе прави непогодски облак са правим торнадом, који се у Србији ретко јавља.

Високе температуре нормалне за ово доба године

Тодоровић каже да су овако високе температуре какве су биле претходних дана нормалне за ово доба године, истакавши да инструментални подаци показују да је и ранијих деценија било оваквих врућина и да су сличне времеске прилике биле у првој половини прошлог века.

"Од 6. до 17. јула смо имали један дужи период узастопних дана са веома високим температурама, узнад 35 степени до 40 степени, у Београд 39,6. Било је таквих дугачких периода са екстремно високим температурама и ранијих лета", додао је он.