Завршена скупштинска расправа; Вучевић: Свесрпска декларација основ даље политичке борбе

Расправа о литијуму засенила је 60 тачака дневног реда, колико их се налази пред посланицима

Посланици Скупштине Србије завршили су расправу о 60 законских предлога, међу којима је Декларација о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа која је почела јутрос у 10 часова.

Расправа ће бити настављена сутра, а седница је заказан за 10 сати. 

Уместо о дневном реду, на којем су и повећање претплате за Јавни сервис, избор гувернера НБС и председника Фискалног савета, првог дана расправе полемисало се о пројекту Јадар.

Док опозиција критикује власт да није питала грађане да ли су за ископавање литијума, напредњаци кажу да је и њима стало да се обезбеди еколошка заштита.

На ванредном скупштинском заседању, које је почело јуче, посланици су разматрали Декларацију о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа.

Према речима премијера Милоша Вучевића, Декларација је темељ националне политике и "кишобран под који треба да се саберемо у временима која долазе".

Све информације са данашње седнице Скупштине Србије пратите на нашем БЛОГУ УЖИВО.

24. јул 2024 • 18:40

Един Ђерлек: У Сребреници се догодио геноцид, за који су одговорни појединци, никако цео народ

Посланик Странке правде и помирења (СПП) и министар без потфеља, Един Ђерлек, оценио је да је легитимно да се Срби окупљају око декларација које позивају на заједништво, помирење и национални понос.

Мешутим, када је у питању Сребреница, сматра да се тамо догодио геноцид, за који су одговорни појединци, а не Србија као држава или Срби као народ.

Ђерлек је рекао и да треба окренути нову страницу у погледу српско-бошњачких односа и да је време да се народи у региону окрену будућности и да оставе прошлост иза себе.

Обрачун Ђиласа и Вулина око иницијативе са Свесрпског сабора

Лидер Странке слободе и правде Драган Ђилас, критиковао је власт и Декларацију о заштити националних и политичких права српског народа изазвао је полемику током које је потпредседник владе Александар Вулин поручио да је Ђиласу све опроштено, јер је уништио Демократску странку.

Ђилас је рекао да његова странка сматра да је потребно јединство око националног интереса и да треба да се направи консензус око стратешких тема, наводећи да су предлагали заједничку декларацију о КиМ пре две године, али да је власт, како тврди, то одбила.

Он сматра и да је требало позвати САНУ, универзитете, СПЦ, представнике опозиције да учествују у предлагању декларације.

Ђилас сматра и да декларација треба да сакрије многе ствари, као што је то, како тврди, да су од Срба по куповној моћи у Европи сиромашнији само становници Албаније, Македоније и Босне и Херцеговине, као и покушај да се сакрије одлука "да се у Србији ископава литијум који не може да се вади у Немачкој".

Вулин га је посаветовао да не помиње реч корупција.

"Непопуларни сте зато што је Србија живела у ваше време и одлично зна како је ваш инжењерски мозак направио 600 милиона евра. И то у време док сте били власт, док сте били извршна власт", рекао је Вулин.

Он је оценио да Ђиласа не занима иницијатива са Свесрпског сабора.

"Шта ће вам? Какве то везе има? Тамо нека Република Српска. За време ваше власти Република Српска се одрицала и била подржана да се одриче својих области. Да сте још мало остали на власти не би је било", рекао је Вулин.

Табаковић: Инфлација спуштена на 2,2 одсто

Гувернер Народне банке Србије Јоргованка Табаковић узела је реч у парламенту, наводећи да је када је постала гувернер инфлација у Србији износила 12,2 одсто а да је спуштена на 2,2 одсто.

"Покривеност минималне потрошачке корпе минималном зарадом сада износи 88,9 одсто, а 2013. године износила је 58 одсто. Године 2012. инфлација је била висока због играња са курсом и због лоше фискалне политике, а у јуну је инфлација сведена на 3,8 одсто", рекла је она и додала да је две трећине инфлације увезена инфлација, а не последица лоше економске политике.

Мали: Просечна плата за мај 885 евра, премашила 100.000 динара

Просечна плата за мај у Србији износи 100.170 динара, односно 885 евра рекао је данас министар финансија у Влади Србије Синиша Мали.

Он је у Скупштини Србије рекао да ће у децембру просечна плата бити већа од 900 евра.

Потврђени мандати двојици народних посланика

Републичка изборна комисија доделила је мандате народних посланика Љубинку Ђурковићу и Едину Нумановићу којима су мандати и потврђени, рекла је председница Народне скупштине Ана Брнабић.

Након тога су Ђурковић и Нумановић положили заклетву.

Новаковић: Литијум је у нашој расправи као дух Хамлетовог оца

Поподневни део седнице настављен је поново полемиком између представника власти и опозиције о Декларацији и експлоатацији литијума.

Борислав Новаковић из Народног покрета Србије - Новог лица Србије казао је да је чудно да се о овој Декларацији, за коју "власт каже да има посебан историјски значај", расправља обједињено, са још 59 тачака.

Осврнуо се и на питање тачке 46. дневног реда за коју је рекао да је "увод у координисану акцију за рударење литијума у Србији и Републици Српској".

"Литијум је, као дух Хамлетовог оца, све време лебди изнад овог нашег дневног реда. Никога не спомиње, а заправо је кључ свега што се догађа. Ова тачка 46 је увод у координисану акцију експлоатације литијума и у Републици Српској, и у Србији на један потпуно поражавајући начин. Скренућу вам пажњу да је то локација у општини Лопаре на Мајевици, као што је овде опредељен Јадар", рекао је он.

Вучевић: У Декларацији пише да се не подржава резолуција о Сребреници

Премијер Милош Вучевић изјавио је да у Декларацији, која је усвојена на Свесрпском сабору 8. јуна, пише да тај сабор не подржава резолуцију о Сребеници, а истакао је и да Србија није прихватила француско-немачки споразум за КиМ, те да је неприхватљиво признавање независности тзв. Косова.

Вучевић је оценио и да је Резолуцијом о Сребреници која је усвојена у УН извршен покушај колективног окривљавања целог српског народа који је неприхватљив и не може бити спроведен у дело."Потпуно је јасан наш став у односу на оно што је дефинисано у тој резолуцији. А мислим да је ово један и одговоран и пристојан начин приступа да не копамо по ранама Бошњака, Муслимана за страдања њихових сународника, већ да се јасно одредимо у односу на правну квалификацију, а рекао бих политичку, и свакако на оно што се дешава или дешавало у односу на усвајање ове резолуције", рекао је Вучевић.

Вучевић је, одговарајући посланицима опозиције, поновио да власт није прихватила француско-немачки споразум.

"Још једном, нисмо прихватили француско-немачки споразум, нисмо га потписали и ставили смо јасне одреднице, односно јасне примедбе на исти и рекли врло јасно, неприхватљиво је било какво имплицитно, експлицитно признавање независности такозваног Косова. То је црвена линија Републике Србије", поручио је Вучевић.

Он је поновио став да ће се свакако разговарати и искористити сваки маневарски простор "да нас не прогоне, не кажњавају, не санкционишу и да не изгубимо нешто друго вредно за грађане".

"И само разумите мало да не морамо све карте увек да покажемо јавно", поручио је Вучевић.
Он је оценио да опозицију и не интересује питање КИиМ, јер нису ни рекли шта је њхихова политика по том питању.

"Никада нисте споменули ни једну реч. Устаните, будите храбри па кажите шта је ваша политика", рекао је Вучевић.

Вучевић је поводом оптужби опозиције везано за пререгистрацију возила на киМ навео да је садашњи функционер Странке слободе и правде Борко Стефановић 2011. године потписао Споразум о слободи кретања којим је "прихватио РКС таблице".

"Не можете узети једну секвенцу па на основу ње анализирати ситуацију на КиМ", поручио је премијер.

Обраћајући се посланику Милошу Јовановићу, Вучевић га је подсетио да је он био у коалицији са онима који прецртавају српске заставе.

"Не можете то да објасните жељом да победите лош режим, зато што ви идете против некога са онима који су све супротно од онога што се ви залажете, а нападајући власт управо на тим тачкама. И ту пада ваша политичка платформа и политика, јер то показује да је политика без политике", закључио је Вучевић.

"Која је спремна да се врати у Ораховац, која је спремна да се врати у било који део Метохије или Косова? Немојте људи, причамо приче. Србујемо и оптужујемо власт, а нећемо да уђемо у објективност. Ја знам да вас не интересује Косово и Метохија. Ја знам да вас не интересује позиција Срба на Косову и Метохији. Ја знам да вас не интересује ни једно место на Косову и Метохији. Пустите мене да причам о томе, имам право да причам о томе. Имам и потребу, имам и обавезу. А то ако вас не интересује, изађите па се вратите и причајте ваше глупости", рекао је Вучевић.

Он је рекао да ако их не интересује тема, не треба да учествују, али да је расправа отворена и да постоји контрааргумент да је то део декларације.

"Срби се исељавају у континуитету, последњих 40, 50, 60 година. Јесу под притисима. Исељавали су се и када је била српска полиција и војска доле, нажалост југословенска. И наше судство. И комплетно наш просветни систем, нажалост. И то није алиби прича, него је хронолошко чињенично сагледавање онога што нам се дешавало. А да оптужите једну власт, ви сте криви што се исељавају Срби. Ајде молим вас. Па мислите да неко од нас жели да се Србији исељавају? Па шта као, то је добро за нашу политику или за промоцију?"

Он је навео и да нема намеру да буде адвокат ЕУ, али докле год постоји интерес, и политички и економски, Србија иде у том правцу и то је, каже, јасно.

"Европска унија није скуп емоција и љубави, него интереса. Апсолутно сам свестан свих наших разлика, али да изолујем Србију и да водимо такву политику, немам намеру. Докле год је та политика која води напред Србију у економски развој, а јачање и војске, и полиције, и просвете, и здравства, ја сам за ту политику. Ако је то пут у Европску унију, то је пут у Европску унију", истакао је Вучевић.

Весић: Од јутрос трпимо тортуру посланика Еколошког устанка

Министар грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Горан Весић изјавио да присутни министри и посланици од почетка седнице, од јутрос трпе тортуру посланика Еколошког устанка Александра Јовановића Ћуте, који, по његовим речима, "добацује, вређа, псује, малтретира људе, износи лажи и неистине".

Како је Весић рекао, од Ћуте се цело јутро могло чути "како се бори за заштиту животне средине, како ће да блокира путеве, како је бескомпромисан борац да се животна средина заштити", а онда је Весић извукао слику грађевинског комплекса у "Шумицама", који је, како он тврди, изградио кум од Александра Јовановића Ћуте, Мирослав Ковачевић и због кога је морало бити посечено 461 стабло у парку "Шумице".

"Господин Мирослав Ковачевић, кум и финансијер господина Јовановића, посекао је 461 стабло. И да ли сте могли да чујете да је било протеста кад се комплекс у парку 'Шумице' градио? Да ли сте могли да чујете да се неко око тога бунио? Наравно да не. Значи оно што може кум, не могу други. Е то су двоструки аршини...И тако изгледа када у политици имате двоструке аршине. Кад један аршин важи за кума, а други важи за друге", оценио је Весић.

Ђута је у реплици навео да се не меша у било чије послове и да не зна "шта је ко радио", да сви могу да провере његову имовину и поручио представницима власти да би волео да они покажу своју.

Ћута: Што се тиче литијума, добро размислите

Шеф посланичке групе "Морамо-Заједно" Александар Јовановић Ћута каже да ће рудник бити еколошки тек онда када се, како је рекао, врате наше реке из цеви.

"Весић је дао дозволу да се сахрани Ракитска река. Што се тиче литијума, добро размислите, имате још времена да се предомислите. Чека вас оно што се десило у Ваљеву, чека вас општа побуна. Видим да вам је фрка, имате проблем с тим, дићи ће вам се пола Србије. Ако ће нешто да уједини и опозицију и народ, то су основни елементи: вода, ваздух и земља. Будете ли наставили ово што радите, биће ватре. Немојте се играти с овим народом више", поручио је Јовановић.

Јовановић одговорио Дачићу

Милош Јовановић одговорио је Дачићу да када је причао о историјским чињеницама о ДСС-у, једну је превидео, а то је да је од 2008. формализована сецесија КиМ-а, због чега је та странка променила став према ЕУ.

"Чудно је што ви тај став нисте мењали. Тачно историјска чињеница је да је Косово и Метохија прогласило или формализовало сецесију за време владе Војислава Коштунице, али то је могло да се спречи само силом", поручио је Јовановић Дачићу.

Када је реч о Сребреници, Јовановић каже да пориче квалификацију геноцида онога што се као злочин догодило у Сребренци.

"Ја као правник, не чак ни као Србин, него као правник кажем да се то ни по једном основу не може квалификовати на начин на који се квалификује и да иза тих пресуда стоји политичка агенда која има далекосежне негативне последице по српски народ, а богами и практичне негативне последице могуће по Републику Српску", рекао је Јовановић

Дачић: Никоме нисам претио да ће бити ухапшен ако демонстрира

Министар унутрашњих послова Ивица Дачић изјавио је данас да ником није претио да ће бити ухапшен ако демонстрира.

"Само сам рекао да сам у ваше време, у време Бориса Тадића, чуо да блокада путева и пруга није дозвољена", рекао је Дачић, током расправе у Скупштини Србије, али да ни тада није било такве интервенције.

Он је навео да би неко можда волео да дође до сукоба али полиција "неће насести на то", напомињући да је полиција народна.

Дачић је рекао да није стручњак из области екологије, али да је од 1990-те године СПС екологију стављала као приоритет свгг политичког програма као и да је тако и данас.

Нагласио је и да није стручњак за екологију и да је покушао да сазна за шта је стручан Радомир Лазовић.

"Покушао сам да сазнам за шта је стручњак господин Лазовић, па сам видео да је дизајнер. Не знам како то спада у експертско размишљање о еколошкој теми", рекао је Дачић.

Подсетио је и да пише да је Лазовић еколошки активиста од 2010. године, али да га он до 2020. није чуо да је било шта рекао о Рио Тинту, о литијуму, јадариту, о криптониту, супермену, о Лозници...

"Па шта сте 10 година радили у екологији?", запитао је он.

Подсетио је да је Борис Тадић 2021. године рекао да је Рио Тинто у Србију дошао за време Коштунице.

"Цитирам, Рио Тинто је дошао у Србију у време Коштуничине владе, а први преговори су почели још у време Ђинђићеве. Наравно да тај пројекат истраживања нисмо прекидали ни током нашег мандата, јер има огроман потенцијал за развој и било је у интересу Србије да се истраживање заврши и да онда процењујемо спрам резултата тога истраживања оправданост даљих корака. То наравно подразумева да нам профит није био изнад заштите животне средине. Најпре би требало да буду завршене апсолутно све релевантне студије 2021, каже Тадић у децембру. А не да информације о томе добијамо из протеста и парола. Такве студије још нису завршене. Тако да је неодговорно да се о томе било ко дефинитивно изјашњава у овом тренутку", рекао је Дачић цитирајући Тадића.

Када је реч о претходној расправи у којој је Милош Јовановић рекао да се у Сребреници није догодио геноцид, на шта је реговао посланик СДА Шкријељ Ахмедин тврдећи да се догодио геноцид, Дачић је рекао Јовановићу:

"Овде сада говорите о геноциду, СДА... Шта сад? Угљанину смета Милош Јовановић, а људима Милоша Јовановића смета Угљанин. А није вам сметало 2000. године да заједно са Угљанином срушите Милошевића? Па то је та принципијалност. Кад треба да се руши Милошевић, онда сте и за ЕУ, сад нисте. И за Угљанина сад нисте. И за геноцид, а сад нисте. Према томе, све има своје и то је историјска истина. Жао ми је што морам тако да вам говорим", рекао је Дачић.

Поручио је да посланици опозиције нису свесни шта им је рекао посланик из СДА.

"Ја не знам да сте ви свесни какав је он шамар вама свима дао, свима који сте овде, укључујући и господина који се јавља. Он је рекао да поред вас ми из власти изгледемо нормално", навео је Дачић.

Када је реч о Косову и Метохији, Дачић је нагласио да ништа што је испод наших нивоа заштите националних и државних интереса, није потписано ни примењено.

"Немојте нама прибацивати за Косово и Метохију, ми смо се за њега бар борили, а ви сте од 2001. године до 2008. довели да они једноставно прогласе независност Косова. А за то време сте организовали молебан, разбијање трафика и крађу патика овде у Кнез Михиловој улици. Немојте сада ви да солите памет некоме о патриотизму", рекао је Дачић.

Поручио је опозицији да не потцењују и причају лоше о томе шта је власт радила у вези са повлачењем признања.

"До 2012. године 85 земаља је било признало Косово. Од тада до данас, 28 земаља повукло је признање Косова. Да ли је то добро или није за национални државни интерес, свакако да најбоље зна наш народ и наши грађани", нагласио је Дачић.

Вулин: Декларација апсолутно заслужује подршку

"Не може бити демократије, не може бити економског успеха уколико немате суверену нацију", рекао је Вулин.

"РС је најзначајнији добитак српског народа вековима уназад, била је на корак од тога да буде потпуно изгубљена, смељивале су се власти у РС, које су мирно одустајале од једног по једног Дејтонског овлашћења које је имала РС - укидања војске, укидања разних других институција, потпуна послушност према федералном, унитарном Сарајеву и Република Србија која је све то мирно посматрала, него активно учествовала у томе", нагласио је.

Како је рекао, власти у Србији су биле те које су то омогућавале, које су то подстицале, а како је подсетио Србија је гарант спровођења Дејтонског мировног споразума.

"Ово је први пут и ова Декларација апсолутно заслужује подршку сваког коме је на срцу и РС и српски свет и Република Србија зато што неће бити Републике Србије уколико изгубимо РС", истакао је.

Јованов одговарио припадницима дела опозиције

Миленко Јованов се обратио прво премијеру рекавши да "џаба позива на разум и јединство".

"У Декларацији за коју кажу да је 'скоро па добра', они пронађу довољан разлог да не буду за њу и да не гласају за њу", истакао је.

Јовановић о Декларацији: Текст скоро па добар

Шеф посланичке групе коалиције НАДА Милош Јовановић поручио је власти да је осрамотила ову седницу Скупштине, јер је Декларацију о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа, за коју су се хвалили да је историјски документ, сместила међу 60 тачака дневног реда, уместо да о томе сазове посебну седницу.

То говори о вама, колико сте искрени кад тврдите да је то историјски документ. Скачете себи у уста. Хвалили сте се свесрпским сабором и Декларацијом, а нисте нашли за сходно да закажете посебну седницу, истакао је Јовановић, поручујући да посланици НАДА неће гласати за Декларацију, поред осталог што у њену израду нису позвали никог из опозиције.

Према његовом мишљењу, текст Декларације је "скоро па добар", али су неке ствари у њој недоречене, јер има бар две озбиљне противречности.

Добро је, сматра Јовановић, што се помиње Српска православна црква као један од стубова духовног, културног и националног идентитета, јер треба промишљати питање српског националног идентитета, пошто смо данас готово дезоријентисани као народ.

Као недореченост Јовановић је навео помињање резолуције УН о Сребреници и то да је Српски нациолани сабор не подржава, и запитао зашто у текст није стављено да се тамо није десио геноцид и да се на такву лаж никад неће пристати.

Весић се нада да ће посланици одобрити задужење од 216 милиона евра

Министар Горан Весић је одговарајући на Лазовићеве тврдње о пројекту "Чиста Србија" почео да говори о детаљима овог пројекта, рекавши да је прва фаза већ завршена.

"За другу фазу ћемо се задужити 216 милиона евра", рекао је Весић, додајући да се нада да ће посланици ово одобрити.

Ћута пришао са транспарентом

Александар Јовановић Ћута је након изречене опомене пришао говорници Народне скупштине, носећи транспарент на ком се налазе Александар Вучић, Ивица Дачић и Томислав Николић.

Брнабићева изрекла опомену Ћути

Ана Брнабић је изрекла опомену Александру Јовановићу Ћути.

"Само да грађани знају какав је то борац против насиља. Док је председник Владе говорио, претио му је да ће му извући уши", образложила је Брнабићева.

Вучевић позвао све народне посланике да подрже Свесрпску декларацију

"Ова декларација која је пред вама није никакав памфлет и никаква фикција, него права национална декларација и не могу да кажем да сам задовољан што имате такав однос према истој, јер мислим да је добро да смо постали политички, национални, државни консензус да сви подржимо исту. Брине ме када ви декларацију која се бави озбиљним темама у озбиљним временима називате националистички памфлет", рекао је премијер Србије Милош Вучевић.

Он је позвао све народне посланике без обзира на политички програм, политику и идеологију да подрже Свесрпску делкларацију.

"Она је основ даље политичке борбе за опстанак српског народа на овим просторима, опстанак Србије, опстанак РС и тешку борбу за КиМ. Склоните се из страначких униформи, рамишљајте о одговорности према српском народу, грађанима Србији и према нашој отаџбини Србији", поручио је он.

Премијер је рекао да се не може Декларација називати демагогијом са оваквим стањем на Косову и Метохији и у Републици Српској.

Наводећи да тренутно има 300 коначних решења о исељавању Срба из северне Косовске Митровице из својих станова, да Аљбин Курти покушава силом да отвори мост на Ибру, да су на делу стални покушаји ревизије Дејтонског споразума, Вучевић је рекао да Декларација, нажалост, не решава те проблеме, али доноси политичку подлогу.

Вучевић је поручио да ће Влада Србије бити брана и бедем да Србија не оду у странпутицу.

Посланицима који су критиковали пројекат Јадар рекао је да својим наступима обмањују јавност и да би и они копали литијум.

"Ви, јер сте доводили тај исти Рио Тинто. И тад се нисте противили", истакао је он одговрајући посланицима опозиције на критике.

Посланицима опозиције је поручио да их народ не жели.

"Ви сте експерт и за канализацију, јадарит, рударење, екологију, националну декларацију. Само вас неће грађани. Све изборе сте изгубили - од Суботице до Трговишта. То је један мали проблем за вас. Све ваше критике су јефтини политички памфлети. Грађани Србије одлучују на изборима", поручио је Вучевић.

Министар Милићевић: Заштита животне средине на првом месту

Говорећи о литијуму, министар без портфеља Ђорђе Милићевић рекао је да је заштита животне средине на првом месту.

"Не верујете стручњацима, гарант ће дати ЕУ, Немачка, коначну одлуку донеће Србија. Радимо увек у интересу Србије, грађана...Наравно заштита живота средина је на првом месту, социолошки аспект на другом месту и економија на трећем", истакао је.

Жарић Ковачевић: Немојте износити неистине, нисам сакрила потписе

Министарка државе управе и локалне самоуправе Јелена Жарић Ковачевић затражила је од шефа посланичке групе Зелено-левог фронта Радомира Лазовића да не износи неистине и да она није ни видела, нити је сакрила потписе грађана за Народну иницијативу о забрани експлоатације литијума.

"Потписи нису били у Одбру за уставна питања и законодавство, нити сам их сакрила, нити сам их видела", рекла је Жарић Ковачевић.

"Али немојте измишљати, немојте причати народу да сам ја признала да сам сакрила потписе. Сви сте били присутни на седници Одбора за Уставна питање и законодавство кад смо о томе разговарали. И ја сам рекла потписи нису у Одбору. Нисам рекла да сам их сакрила, нити сам их сакрила, нити сам их видела. И тако сам вам и одговорила", рекла је министарка.

Јованов: Опозицији није проблем литијум, већ актуелна власт

Шеф посланичке групе СНС Миленко Јованов оценио је да опозиција против свега, те да њој није проблем литијум, већ актуелна власт.

Јованов је нагласио да експлоатације литијума неће бити, уколико не буде заштићена животна средина.

Јованов је рекао да опозиција каже да "ова власт није у стању да организује експлоатацију литијума" и да су и сада против тог пројекта, као што су били и против других великих пројеката.

"Ови људи су били против изградње путева, изградње пруга, овај човек се тукао с полицијом на насипима, овај човек је ометао изградњу моста у Новом Саду, они су против изградње брзих саобраћајница и најзад они су били жестоко против изградње храма Српске Православне Цркве у Новом Саду, заједно са овим лажним патриотама", рекао је Јованов.

Јованов је рекао да су они против свега, па и против литијума.

"Да вас питам да ли је могуће да еколошко загађење захвати само део популације? Да ли је могуће да трована вода и ваздух трују само део популације? Па нисмо ваљда ненормални да трујемо своју децу и њихову децу и целу земљу?", упитао је Јованов.

Према томе, закључио је Јованов, све што причају је брутална лаж.

"То о чему говоре је само покушај да се поново окупе око неке теме, као што су се окупили око убијене деце прошле године, када смо исто ове тираде од истог овог човека слушали скоро месец дана. Дакле, њима је потребна тема на којој ће покушати да кажу е, окупили смо се зато што смо ту против власти. То је сада тема литијума, прошле године је била нажалост нешто друго, следеће године ће бити нешто треће, и то вам је то", рекао је Јованов.

Јованов је поручио да неће бити експлоатације литијума уколико не буде у потпуности заштићена животна средина и живот грађана у Србији.

Лазовић о декларицији, литијуму

Шеф посланичке групе Зелено-левог фронта Радомир Лазовић је рекао да ће та странка припремити своју декларацију о угроженим интересима грађана која ће се, како је додао, бавити пре свега социјално-економским правима људи, да живе у достојанственом друштву које им не трује ваздух, где вода и земљиште нису загађени.

Лазовић је назвао Свесрпску декларацију, свережимском.

"Тзв. свесрпска декларација је данас на дневном реду, али рекао бих да је то свережимска декларација, националистички памфлет, текст који служи да нам се режим представи као спасилац Срба од имагинарних непријатеља", рекао је Лазовић. 

Пауновић: Очекивали сте да имате подршку социјалиста за ову папазјанију коју спроводите

Снежана Пауновић је рекла делу опозиције да су урадили паметну ствар те су прочитали део програма СПС, али је исто тако нагласила да тамо не пише да ће подржати сваку квази еколошку групацију, већ да тамо пише да ће се одговорно односити према екологији.

"То што сте ви очекивали да имате подршку социјалиста за ову папазјанију коју спроводите то је на жалост нешто без основа", нагласила је.

Понош замерио Вулину што није служио војни рок; Вулин: Ви нисте ратовали, генерале

Здравко Понош је одговорио Александру Вулину на то да када је дошао у Генералштаб је било 700 тенкова, а да је иза њега остало 220.

"Ја сам прочитао да сте Ви нудили на продају 480, па шта Вам ту недостаје онда? Знате ваљда да збрајате до 700", упитао је он Вулина.

Понош је рекао Вулину да се представља као познавалац војне проблематике, а да је он побегао од служења војног рока.

Након Поношевог излагања, Вулин је рекао да може да покаже свој здравствени картон, да се два пута жалио када је имао 18 година на ту одлуку што због диоптрије не може да служи војни рок и запитао је Поноша где му је ратно искуство.

"Где Вам је ратно искуство, што нисте ратовали генерале, не да се усавршавате. Од 1991-1999. нисте ратовали, а били сте дужни, сви ми цивили неко је могао неко је морао, а ви сте били дужни, а нисте", истакао је Вулин.

Јовановић добацивао, Брнабићева га смиривала

Ана Брнабић је поручила народном посланику Јовановићу, који је добацивао током Вулиновог обраћања, да Скупштина није "кафана" и да поведе рачуна о понашању.

Пауновићева поручила посланицима да је Дачић дошао у скупштину

Потпредседница Народне скупштине и шефице посланичке групе СПС Снежана Пауновић поручила је посланицима да је Ивица Дачић дошао у скупштину и да ће да им одговори.

"Ево на почетку данашњег заседања имају могућност да схвате да кад нема Ивице Дачића, социјалиста, владајуће већине, да ви не бисте имали ни агенду око које ћете се окупити или бар пробати да будете интересантни", рекла је Пауновићева.

Вулин Поношу: Кажите да не желите да уведете Србију у НАТО

Уследила је полемика потпредседника Владе Александра Вулина и шефа посланичке групе Србија центар - Срце Здравка Поноша.

Вулин је позвао Поноша да коначно одговори да ли је за улазак Србије у НАТО пакт и да ли су наводи америчких дипломата о њему у Викиликсу тачни.

"А, зашто не кажете да ли сте за улазак Србије у НАТО пакт? Није ствар да ли ја верујем америчким изворима, него да ли сте радили баш то што амерички извори кажу. Ја знам да вас бескрајно срећним чини травњак америчке амбасаде, али дајте више реците јесте ли за Србију у НАТО, реците ја не признајем Косово, реците да није истина оно што Американци кажу за вас у Викиликсу", поручио је Александар Вулин.

Вулин је истакао да бројеви најбоље говоре како је Понош за две године уништио српску војску по налогу странаца.

"Године 2006. ви затичете 700 тенкова, 90 хеликоптера, 850 оклопних транспортера и других оклопних возила, 140.000 комада пешадијског наоружања, 1.800 комада артиљеријско- ракетног оруђа за ПВО, када вас 2008. године отерају ваши, Шутановац и други, оставили сте 220 тенкова, 45 хеликоптера, 500 оклопних транспортера, 70.000 комада пешадијског наоружања, 290 комада артиљеријско-ракетног оруђа. За две године уништили сте више оружја и оруђа него што је НАТО пакт успео да уништи у бомбардовању", рекао је Вулин.

Вулин је још једном позвао Поноша да коначно каже да ли је за Србију у НАТО.

"Реците коначно да ли сте за Србију у НАТО, а не треба да вам говорим колико сте се жалили у ковид болници да ви као генерал морате да имате посебан апартман, да нећете да са осталим грађанима будете у ковид болници", поручио је он.

Јовановић хтео да реплицира Дачићу

Посланик Милош Јовановић оценио је да реплика након 15 сати нема много смисла, а посебно када човек коме жели да реплицира (Ивица Дачић) није у сали.

Лутовац о "Рио Тинту"

Лидер ДС-а Зоран Лутовац на почетку свог обраћања рекао је да је за време претходне власти "Рио Тинто" добио дозволу за истраживање, а не за експлоатацију литијума, чему се се сада тежи.

"Данас се људи суочавају са влашћу која није контролисана и која је склона да не ради за јавни интерес, већ за људе који су у власти. То је кључна разлика", поручио је Лутовац.

Понош: Други могу да се угледају на Дачића

Здравко Понош испред странке "Срце" први је који се данас обраћао.

На самом почетку поменуо је министра унутрашњих послова Ивицу Дачића, рекавши да је он једини јуче показао како треба да се министар понаша, имајући у виду да им се обраћао стојећи.

"Види се да је човек завршио редован факултет и да је стара гарда. Могли би ови нови министри од њега нешто да науче", рекао је Понош.

Почела седница

Почела је Седница скупштине. Председница Скупштине Ана Брнабић констатовала је број присутних, након чега је седница званично почела.