Србија и Балкан

Невероватна превара у Албанији: Лажна унука Едија Раме дигла на ноге и америчку амбасаду

Медији јављају да је ухапшен Ермес Хоџали, који је, представљајући се као унука албанског премијера, увукао у своју шему Министарство просвете и друге образовне установе широм Албаније
Невероватна превара у Албанији: Лажна унука Едија Раме дигла на ноге и америчку амбасадуGetty © Thierry Monasse

Албанска полиција ухапсила је младића који има 20 година, осумњиченог да је, представљајући се као унука албанског премијера, покренуо превару у коју је увукао Министарство просвете и друге образовне установе широм Албаније, а због свега је морала да реагује и амбасада САД.

Лажна "унука" Едија Раме, која чак и није женско, ухваћена је на делу, које је целу државу, али и америчку амбасаду, дигло на ноге.

Полиција у Албанији ухапсила је младића (20), због сумње да је био део ове шеме, у којој су се на удару нашле образовне установе широм земље. Суд у Тирани одредио је притвор младићу који се сумњичи да је починио кривична дела рачунарска превара и фалсификовање исправа.

Медији јављају да је ухапшен Ермес Хоџали, који је, представљајући се као унука албанског премијера покренуо превару у коју је увукао Министарство просвете и друге образовне установе широм Албаније.

Наиме, стотине ученика, наставника и радника у образовању широм Албаније учествовали су у наводном програму, које је ученицима давало лажну наду да ће бесплатно отићи у САД и тамо наставити школовање.

Медији пишу да је створен лажни пројекат назива "Хајде да причамо о САД 2023", преко којег су средњошколци уверавани да ће као учесници моћи бесплатно да отпутују у Америку.

Ово је трајало месецима све док, након завршене истраге тужилаштва у Тирани, ове седмице није ухапшена "Клеа Рама", односно Ермес Хоџали, који се сумњичи да се лажно представљао као Рамина унука.

Све је почело у мају 2023. године, када је виртуелна особа по имену Клеа Рама издала 19 сертификата студентима школе "Али Деми" у Валони за учешће у пројекту "Хајде да причамо о САД 2023", а на сертификатима је стајао потпис Аманде Р, службенице америчке амбасаде у Тирани.

После извесног времена, вест о овоме стигла је до амбасаде, а дипломата негирала је пред тужиоцем да је била укључена у овај пројекат. Вештачењем је утврђено и да њен потпис уопште не одговара потпису који се нашао на сертификатима.

Цео случај захтевао је даљу истрагу, а онда је откривено да је Клеа Рама, која се представља као унука премијера Албаније Едија Раме, успела да успостави комуникацију са високо позиционираним званичницима у Министарству просвете, али је нико од њих никад уживо није срео, пише "Вокс њуз".

Заменица министра Нина Гуга, директорка Агенције за предуниверзитетско образовање Резарта Ала и други челници Министарства нашли су се на листи комуникација лажне Рамине унуке.

У јуну 2024. лажна Рамина унука, ступа у контакт са образовном директорком Љешу, Валентином Шутом.

У комуникацији, тражи од званичника Љеша да помогну њеном пријатељу Ермесу Хоџалију да спроведе пројекат за омладинска позоришта. У преписци "Клеа" даје Хоџалијеве податке и обавештава директорку да је он студент Академије уметности.

Директорка је саветује да контактира првог човека за културу у градској скупштини, али Клеа одговара да не може директно да се обрати јер "деда Рама не дозвољава да прича за званичницима, пошто би био проблем да се за то сазна".

Ово је био први "аларм" и уједно и прва грешка коју је направила "Клеа Рама", која је до тада успевала да постоји само виртуелно. Тада је тужилаштво, које је покушало да установи ко се крије иза лика Клее Рама, почело да сумња да је преварант заправо Ермес Хоџали.

Хоџали је испитан, са намером да се сазна ко је његова пријатељица Клеа, а тада је откривена и цела превара.

Америчка амбасада у Тирани је 6. јуна објавила саопштење у којем наводи да пројекат познат као "Хајде да разговарамо о САД '24" обмањује тврдњом да га финансира америчка влада, јер нема никакве везе са Амбасадом САД и Стејт департментом.

"Позивамо грађане Албаније да буду опрезни са преварама у којима се гарантује бесплатно путовање у САД, као и бесплатне америчке визе", навели су у саопштењу.

Највећа енигма о овој шеми јесте како су девет месеци ученици и наставници били укључени у пројекат за који се тврдило да има подршку владе САД, када такво партнерство није постојало.

Сви наставници и руководиоци школа које је албански портал "Фактоје" контактирао рекли су да се осећају угрожено да би јавно говорили, али да су се у овај посао укључили након што су "добили званичне мејлове од просветних управа".

Из прикупљених чињеница и сведочења произилази да је до сада превара тврдња да је овај пројекат подржао амерички Стејт департмент и да је Клеа Рама представљала америчку администрацију, те да је студентима лажно обећавано бесплатно путовање у САД и стипендије.

Међутим, студенти признају да до ове фазе од њих није тражен новац, што потврђује и транскрибовани разговор између њих и Клее Раме.

Шта је могао бити крајњи циљ?

Експерт за криминалистику Ервин Карамучо рекао је за "Фактоје" да није искључено да био новац био тражен у некој другој фази, када би студенти осетили да су близу америчког сна. Такође је могуће да су ова деца и њихови родитељи укључени у ову шему у политичке сврхе и да је Министарство злоупотребљено.

image