Србија и Балкан

Бечки лист: Србија постаје рударска колонија Запада

Аустријски лист наглашава да је један од главних проблема са копањем литијума загађење воде и додаје да на око 40 одсто територије Србије постоје проблеми са водоснабдевањем
Бечки лист: Србија постаје рударска колонија Запада© Tanjug/AP Photo/Darko Vojinovic

Меморандум о литијуму између Србије и Европске уније наставља да диже велику прашину у српским медијима, пише аустријски лист "Пресе".

Како наводи тај лист, провладини таблоиди славе, док опозициони ("независни") медији, еколошки активисти, научници и опозициони политичари оптужују Берлин и Брисел да покушавају да од Србије направе "рударску колонију Запада", и поред протеста становништва.

"Са литијумом, Србија ће скочити у будућност", написао је провладин лист "Телеграф", након потписивања меморандума, како би промовисао копање литијума који је кључан за европску аутомобилску индустрију, наводи "Пресе".

Меморандум је потписан у Београду, у присуству немачког канцелара Олафа Шолца, председника Србије Александра Вучића и потпредседника Европске комисије Мароша Шевчовича.

Други ситуацију виде на другачији начин. "Они претварају Србију у рударску колонију Запада", написао је лист "Нова": Док Шолц обезбеђује сировине за индустрију своје земље, "председник Вучић се спрема да контаминира део своје земље како би остао на власти".

Бомбастични наслов, дакле, није резултат њихове анализе, већ је реч о цитатима из домаћих прозападних опозиционих медија.

Шолцова посета "није знак поштовања, већ пољубац смрти", рекао је опозициони политичар Владета Јанковић за "Данас", преноси "Пресе" и додаје да он рекао да "богате државе могу да приуште да сачувају сопствене ресурсе и дају својим становницима електричне аутомобиле, док прљав посао остављају сиромашнијим земљама".

Аустријски лист наглашава да је један од главних проблема са копањем литијума загађење воде и додаје да на око 40 одсто територије Србије постоје проблеми са водоснабдевањем.

"Пресе" цитира и једног од лидера Зелено-левог фронта Радомира Лазовића, који је рекао да Шолц "није дао конкретне гаранције" да ће бити поштовани европски стандарди заштите животне средине. 

"Уместо тога, ми би требало да верујемо да држави чије институције не функционишу, у којој се избори намештају а инспектори и судије не раде свој посао", додао је он.

Аустријски лист је цитирао и професора на Универзитету у Грацу Флоријана Бибера, који је оптужио Берлин и Брисел да су "трампили демократију, владавину права и европску будућност Западног Балкана за литијум".

image