Србија и Балкан

Седница Скупштине Србије; Јованов: Не бежимо од референдума о ископавању литијума

Настављен је начелни претрес о 60 тачака дневног реда
Седница Скупштине Србије; Јованов: Не бежимо од референдума о ископавању литијума© FOTO TANJUG/ RADE PRELIĆ/ nr.

Скупштина Србије наставила је расправу о укупно 60 тачака дневног реда, међу којима је и Декларација, која је усвојена на Свесрпском сабору 8. јуна у Београду.

Председница Народне скупштине Ана Брнабић констатовала је да је присутно 117 народних посланика.

Јованов: Не бежимо да реферндума

Председник посланичког клуба СНС Миленко Јованов изјавио је данас у Скупштини Србије да власт не бежи од референдума о Рио Тинту.

Он је, реагујући на излагање посланика Демократске странке Срђана Миливојевића на седници Скупштине Србије, рекао да је Миливојевић у свом излагању уствари оптужио оне који су 2001. регистровали фирму Рио Сава, дали јој право на истраживање, а затим и проширивали право на истраживање.

"Миливојевић је те људе оптужио за корупцију. Није фер да тако говори о својим колегама", рекао је Јованов.

Реагујући на речи Миливојевића да се Србија буни и буди, те да ће отићи са власти, Јованов је рекао да су то слушали и раније.

Он је додао да се опозиција води истраживањима Ђорђа Вукадиновића, који, како је рекао, ништа не уме да погоди.

"Чак и према тим истраживањима, против Рио Тинта је 55 одсто грађана, а то није унисоно или униформно мишљење", рекао је Јованов.

Он је оптужио опозицију да лажу људе да ће се копати литијум у Аранђеловцу, Коцељеву или Крагујевцу, где нема ничега.

"Обмањују људе, не би ли на тај начин негде мобилисали народ и онда се они ставили на чело и - ево их ослободиоци, идемо на изборе на које нећемо да изађемо. Само обећајте јавно да нећете да изађете на те изборе, што кажете, хоћемо изборе на које нећемо изађемо. Ево ми сви напуштамо салу тог момента, идемо, кампујемо испред председништва да молимо председника да вам да изборе на које нећете да изађете", поручио је Јованов.

Посланик Демократске странке Срђан Миливојевић рекао је да је Рио Тинто добио истражно право 2001. да би видели чиме земља располаже и додао да истражно право не подразумева експлоатацију.

Посланици Странке слободе и правде рекли су да је Рио Тинто први пут дошао у Србију 1997, када је остварио, како су навели, сарадњу са Рударско-геолошким факултетом и оптужили бившу министарку енергетике Зорану Михајловић да је од 2005. године, како су рекли, упорно трасирала пут за Рио Тинто.

Председница посланичке групе Социјалистичке партије Србије Снежана Пауновић запитала је у чему је грех што је Рударски факултет остварио сарадњу са међународном компанијом Рио Тинто.

"Да ли је грех што су људи од струке остварили међународну сарадњу са неком међународном компанијом. Претпостављам да су сарађивали на тему и неких других руда, а не само литијума", рекла је Пауновић.

Брнабићева: Нисам чула ни један одговор опозиције на мојих седам питања

Председница Скупштине рекла је данас у полемици са опозицијом да од њих није чула одговор ни на једно од седам конкрентих питања која им је поставила о Рио Тинту.

"Свашта сам чула, али нисам чула одговор ни на једно од мојих седам питања. Има времена, верујем да ће грађани сачекати", рекла је она обраћајући се као посланик.

Брнабић је рекла да је 2017. године транспарентно потисан Меморандум о разумевању са Рио Тинтом у влади и да тада није било никога ко је био против.

"Није било никога да пита за животну средину. Није било тада ниједног протеста", рекла је Брнабић и истакла да ни 2020. године када је била у Лозници, и када је завршена претходна студија изводљивости за пројекат Јадар није било опозиције да буде забрнута.

Она је указала да их није тада интересовала животна средина, јер није била политичка тема.

"Нико није рекао ни реч 2020. против тог документа. Поред тога што показује да смо радили транспарентно, а то је да смо у том Меморандуму о разумевању увели две ствари по први пут - да све сировине остану у Србији и да се наш народ богати и друга да ће морати да се поштују највиши стандарди животне средине. То није било ни у једном меморандуму ни у једном истражном праву и закону који сте ви доносили", рекла је Брнабић и додала да је тадашња власт била спремна да дозволи да се извезу сировине.

Председник Еколошког устанка Александар Јовановић Ћута упитао је претходно Брнабић шта је тема дневног реда, да ли је то Декларација или литијум, а посланик ДС Срђан Миливојевић ако је декларација толико важна и битна зашто је дошла на дневни ред после месец дана.

Он је рекао да је 2006. године Влада Војислава Кошутнице донела Закон о рударењу, и да је Миленко Јованов био члан те странке која је потписала тај закон.

Шеф посланичке групе СНС одговорио је Миливојевићу да је он тада подржавао литијум и да то наставља и данас, али да је опозиција довела 2001. године Рио Тинто и 2011. године како је рекао "закуцала" да они добију експлатациона истраживања.

Посланици СПП реаговали су поводом седемог питања Брнабић у вези са продајом земљишта Рио Тинту и оценили да су они продали своју земљу, а не државну.

Брнабићева о литијуму, Декларацији...

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић истакла је да посланици опозиције који се противе Декларацији о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа тако говоре, јер нису прочитали тај документ, а поводом критика које износе на рачун рекла је да за њих има седам питања о компанији Рио Тинто која је у Србију дошла за време њихове власти.

Брнабићева је обраћајући се као посланица, нагласила да је та Декларација историјски најважнија, а да није усмерена ни против једног народа и да су то могли да виде и представници опозиције нису дошли спремни на седницу и нису је прочитали.

"Она позива на мир и стабилност у региону и говори о потреби Србије, српског народа свуда у региону западног Балкана за миром и стабилношћу, уважавањем, поштовањем, за погледом у будућност. Супротно могу да тврде само они који никада нису прочитали овај важан документ, што показује да посланици опозиције у великој мери нису прочитали документ", рекла је Брнабићева.

Додала је да Декларација говори и о другима у региону јер, како је објаснила, када се говори о миру у региону, говори се о свима онима који у њему живе.

Брнабић је рекла да је суштина Декларације потреба за очувањем традиције, језика, културе, писма, права српског народа ма где живе.

Посланицима опозиције Брнабић је поставила седам питања о литијуму и Рио Тинту, подсећајући их да је у време бивше власти, чији су они чланови били, доведен Рио Тинто у Србију, као и да је после тога формирања и ћерка фирма Рио Сава.

Према њеним речима, циљ тих питања је одговор на питање како је могуће да су ти посланици данас против литијума и Рио Тинта, а да су у врме њихове власти закони и стретегије рађени управо на такав начин да омогуће развој рударства и рад ове компаније у Србији.

"Ако је Рио Тинто најгори, зашто сте га довелу у Србију? Рио Тинто је регистровао ћерку фирму 16. маја 2001. године и од тада до данас су две владе лично преговарале са Рио Тинтом", рекла је Брнабић, додајући да је даташња власт, а садашња опозиција компанију Рио Тинто описивала као најбољу компанију.

Јованов: Литијум ће се ископавати уколико се испуне еколошки стандарди

Председник посланичке групе Српске напредне странке Миленко Јованов изјавио је данас да ће се литијум у Србији ископавати уколико се испуне еколошки стандарди, а регујући на излагање посланице Демократске странке Драгане Ракић, оценио је да се опозиција уједињује у покушају да дође до власт, а не због литијума.

"Покушали су да искористе корону, трагедију у Рибникару да се уједине. А сада литијум", рекао је Јованов поводом примдби које је изнела Ракић, а која је својим изгањем о Декларацији и другим тачкама изазвала реаговање и других посланика.

Јованов је рекао да су Срби отишли у Чикаго после Другог светског рата, а да је 50 чланова ДС побегло од Драгане Ракић и да су уточиште нашли у СНС.

Ракић је претходно изнела тврдњу да је ово "најскупља седница" у историји парламентаризма и да служи само као "покривалица" за ново задуживање Србије од 21,6 милијарди евра.

Она је, такође, рекла да је посланик СВМ Балинт Пастор једини припадник националне мањине који је "одушевљен" декларацијом са Свесрпског сабора наводећи да је "страственији" од Милоша Вучевића у одбрани српске декларације.

Ракић је додала и да би тај документ могао да се проследи мађарском парламенту па да се тамо чује како су "Мађари из Мађарске и Мађари из Војводине једно", као што смо, како каже, овде од Вучевића чули да су Срби из Србије и Срби из Републике Српске једно.

Председница Скупштине Србије Ана Брнабић изрекла је опомену Драгани Ракић, зато што је како је рекла, нетачно да се ниједан други народ, сем српског, не помиње у декларацији усвојеној на свесрпском сабору, али и због помињања посланика Балинта Пастора, који није био присутан на седници.

Посланик СВМ Борис Бајић одгворио је Ракић да је непримерено да се неко тако опходи према председнику те странке и посланичке групе.

"У протеклих 30 година СВМ прешла је далек пут. Ми смо озбиљна регионална странка, сматрам тај испад као потпуно непримерен. Оно што је председник наше посланичке групе хтео да каже је да смо јако поносни на нашу земљу, јер Србија има снаге да се бави и Србима ван Србије", поручио је Бајић.

Вујовић: Инсистираћемо на поштовању највиших стандарда

Министарка Ирена Вујовић истакла је да ће Србија инсистирати на поштовању највиших стандарда када је у питању пројекат "Јадар".

"Претходних дана се много пута помињала животна средина и екологија када говоримо о рударењу литијума и пројекту Рио Тинто. Много пута смо понављали да ћемо бити бескомпромисно када је у питању животна средина када је пројекат Рио Тинто у питању. Ово што смо раније чули у сали је било застрашивање грађана, без чињеница и валидних докумената", рекла је Вујовићева.

Влада ће, додаје, инсистирати на најсавременијим светским стандардима.

"Доносићемо и законе који ће бити ригорознији. Литијум је важан фактор за е-мобилност којој сви тежимо и ми се трудимо да поправимо квалитет ваздуха, да дајемо субвенције за електрична возила", навела је.

Вујовићева је навела да се ништа у држави неће радити без поштовања свих еколошких стандарда и поручила грађанима да не потпадају под утицај застрашивања и да не доносе мишљење на основу претпоставки.

"Сачекајте да се изради студија и тада можемо да коментаришемо на ову тему", рекла је Вујовићева одговарајући на критике посланика Народног покрета Србије Александра Ивановића.

Говорећи о литијуму, Ивановић је упитао представнике власти зашто се нису залагали за његово ископавање децембра прошле године, пре избора, тврдећи да се понашају као лобисти приватне компаније и да су преварили бираче.

Драгана Ракић из ДС изјавила је, говорећи о предлогу да Јоргованка Табаковић буде поново гувернерка Народне банке Србије (НБС), да је то "срамота".

"Срамота да је неко ко је мобинговао и малтретирао своје раднике и не испуњава закон који обавезује гувернера да не буде члан ниједне странке, да таква особа буде предлог за гувернера НБС и да ми данас расправљамо о томе", рекла је Ракићева.

Гувернерка НБС Јоргованка Табаковић демантовала је наводе Ракићеве да је она мобинговала и злостављала запослене.

"Комплетна дискусија је изнета на основу пресуде која је укинута. Ти наводи су нетачни и врло тенденциозни", додала је.

Седница ванредног заседања Скупштине Србије почела је прошле седмице, у уторак, 23. јула, када је премијер Милош Вучевић образлагао Декларацију о заштити националних и политичких права и заједничкој будућности српског народа.

Вучевић је, представљајући посланицима Декларацију, рекао да она представља темељ националне политике, додајући да су сви кључни чиниоци били укључени у њену израду.

Пред посланицима је низ споразума о задуживању, међу којима је и кредит код Банке "Поштанска штедионица" у износу од 42 милијарде динара за изградњу националног стадиона. 

Посланици би требало да расправљају и о кадровским решењима, односно бираће се гувернер НБС, за шта је поново предложена Јоргованка Табаковић, затим председник Фискалног савета Србије, а на ту функцију је уместо Павла Петровића коме је истекао мандат, предложен Благоје Пауновић.

Скупштина ће наставити рад у 10 часова.

image