Србија и Балкан

Директорка Математичке гимназије: Ово је сјајно лето, златна медаља из хемије изузетан успех

Када се ради о такмичењима српских ученика који се баве природним наукама, директорка Математичке гимназије је рекла да успеси говоре да је ово сјајно лето, пре свега за ученике те школе
Директорка Математичке гимназије: Ово је сјајно лето, златна медаља из хемије изузетан успех© Tanjug/DRUŠTVO MATEMATIČARA SRBIJE/SRĐAN STEFANOVIĆ

Међународна хемијска олимпијада најпрестижније је такмичење средњошколаца надарених за хемију, а ове године се одржала у Саудијској Арабији где је српски тим састављен од четири гимназијалца освојио изузетно велики успех – једну златну, две сребрне и једну бронзану медаљу. 

Јанко Поповић, ученик Математичке гимназије из Београда освојио је златну медаљу, Лазар Лазаревић из Ваљевске гимназије и Богдан Егер из Осме београдске гимназије освојили су сребрне медаље, а Душан Ђурђевић из Гимназије у Ћуприји освојио је бронзану медаљу.

Наш тим тако се још једном нашао у самом светском хемијском врху, на такмичењу које је обухватило 87 држава и скоро 350 ученика из свих крајева света.

Директорка Математичке гимназије Мирјана Катић изјавила је данас да је златна медаља на Олимпијади из хемије коју је освојио Јанко Поповић изузетан успех и за Србију и Математичку гимназију, и поручила да је овакав успех мотивација за све ученике.

Када се ради о такмичењима српских ученика који се баве природним наукама, Катић је рекла да успеси говоре да је ово сјајно лето, пре свега за ученике Математичке гимназије.

"Златна медаља коју је освојио Јанко Поповић је изузетан успех и за Србију и за Математичку гимназију. Сви би очекивали да ученици наше гимназије лети одмарају, а ево како видите, то уопште није случај, постижу успехе на европским и светским такмичењима", рекла је Катић за Танјуг.

Као и претходних година, руководилац и главни ментор нашег тима био је др Душан Сладић, редовни професор Хемијског факултета у пензији, а припреме ученика водио је и др Нико Радуловић, декан Природно-математичког факултета у Нишу.

Професор Сладић води такмичења средњошколада још од деведесетих година, а био је и председник Српског хемијског друштва, чиме је стекао велику популарност како међу ученицима, тако и међу професорима, па се неретко најбољи ученици сматрају члановима "Сладићеве гарде".

Покровитељ учешћа нашег тима на Међународној хемијској олимпијади је Нафтна индустрија Србије.

Директорка Математичке гимназије подсећа да је ученик другог разреда те гимназије, Андреј Дробњаковић, на међународном такмичењу из физике у Ирану освојио је сребрну медаљу на коју је, како је рекао, изузетно поносан.

"Невероватан успех и за мене и моју породицу и пријатеље. Оваква достигнућа на међународним такмичењима су врло важна за све нас, представили смо и себе и нашу државу. Медаље отварају мени лично врата за најпрестижније факултете и лабораторије у иностранству", рекао је Дробњаковић за Танјуг.

На 65. Међународној математичкој олимпијади у Великој Британији Стефан Шебез је освојио сребрну медаљу и посебно истиче добру атмосферу и лепо дружење током такмичења.

"Лепо дружење и опуштена атмосфера. Изузетно сам задовољан, ова сребрна медаља мени јако пуно значи, био сам близу златне медаље што ми указује на то да сам способан да је освојим. То је мени подстицај и даје ми самопоуздање за даље", рекао је Шебез.

Конкуренција је била уобичајено јако велика, додао је, било је око 600 такмичара.

Ученице Математичке гимназије Ива Живковић и Ања Дожић у Холандији на Европској информатичкој олимпијади за девојке освојиле су бронзане медаље и истичу да припрема за овакво такмичење траје јако дуго, и да су им највећа подршка осим породице и пријатеља, професори из школе - увек спремни да помогну и дају савет.

"Највећа подршка је породица, као и пријатељи из одељења. Такође професори из школе, који су увек спремни да помогну и дају савет", рекла је Дожић за Танјуг.

image