Петковић: Исправна одлука УНЕСКО да настави да штити српске богомоље на КиМ
Постојање чврстих гаранција за безбедност српске културне баштине и неометано функционисање српских места богослужења и даље ће бити један од наших кључних захтева у процесу нормализације односа са Приштином, изјавио је директор Канцеларије за КиМ Петар Петковић.
"Ако неко мисли да ће историјским ревизионизмом и агресивним деловањем према српској баштини на Косову и Метохији моћи да се избрише српски карактер те територије, тај треба да има на уму да је та територија српско извориште и света земља, и да нема силе која ће моћи да промени ту чињеницу", казао је Петковић у интервјуу за "Курир".
Он је поводом одлуке Комитета УНЕСКО за заштиту светског културног и природног наслеђа да задржи четири српска манастира на Косову и Метохији на листи угрожене светске баштине, изјавио да она донета "на основу објективних процена политичке и безбедносне ситуације на терену".
"И све док су манастири СПЦ високо на агенди УНЕСКО, то пружа додатну заштиту од уништења, оштећења или узурпације српских Немањићких задужбина од стране албанских екстремиста", казао је Петковић.
Он је додао да је важно што је Унеско препознао да је политичка ситуацију на терену разлог за наставак пружања заштите овим споменицима.
"То довољно говори у прилог томе где је извор проблема и да се Срби на Косову и Метохији и објекти СПЦ свакодневно налазе под ризиком од уништења и нестајања", нагласио је Петковић.
Директор Канцеларије за КиМ је нагласио да су Пећка Патријаршија, Високи Дечани, Грачаница и Богородица Љевишка "четири најлепша српска православна споменика и жива места вере на Косову и Метохији".
Упозорио је да и поред тога што УНЕСКО ревносно брине о њиховој судбини, "испод радара светске јавности промичу готово свакодневни напади на друге српске светиње и имовину СПЦ у нашој јужној покрајини".
"Након деценија презривог и често непријатељског односа сепаратистичких политичких вођа на Косову и Метохији према хришћанским, односно српским светињама, данас се суочавамо са још опаснијом ситуацијом напада на наше средњовековне светиње који се спроводи у виду негирања српског карактера тих споменика и кроз покушаје њиховог присвајања", истакао је Петковић.