Амбасадор Русије у БиХ: За излазак из кризе свету је потребан нови систем међународних односа
Систем међународне безбедности тренутно доживљава дубоку кризу, што се углавном нажалост тиче нашег матерњег евроазијског континента, рекао је Игор Калабухов, амбасадор Русије у БиХ.
Како је навео, међународне трговинске, финансијске везе, логистички ланци су поремећени. Велик је број регионалних и грађанских ратова у активној фази, док се хибридни рат Запада против Русије трансформисао у његово стварно учешће у украјинском сукобу.
"То је најочигледнији доказ да је евроатлантски систем безбедности неодржив. Будући да је створен ради промовисања интереса чланица НАТО-а на штету других учесника међународних односа, тај систем никад и није био намењен за јачање глобалне безбедности. Чак и сами западњаци више се не претварају да је њихов светски поредак заснован на међународном праву – уместо тога причају о неким митским 'правилима', која нико и никад није формулисао", истакао је Калабухов за "Глас Српске".
За излазак из овог кризног доба свету је потребан нови, поузданији и праведнији систем међународних односа.
"Објективне светске тенденције подразумевају потребу за новим међународним системом, који је заснован на принципу недељиве безбедности (односно, да безбедност једног субјекта не може бити појачана на штету других). Русија је спремна да узме активну улогу у стварању таквог система за читав наш континент – Евроазију", навео је он.
Калабухов је истакао да је потребно да државе Евроазије покушају саме међусобно да формулишу своје националне интересе и тежње без наметања туђих концепата, без уплитања компромитованих регионалних и међународних удружења.
"Свака држава има своје интересе, док је све остало нажалост само полуга спољне контроле ради извлачења ресурса. Расправа о новом међународном поретку је отворена за све државе континента, укључујући оне које не могу сарађивати са нама због тренутне геополитичке ситуације" указао је он.
Руски амбасадор је подсетио да концепт мултиполарног и равноправног поретка не настаје у празнини.
"Русија и њени партнери су већ створили солидни правни и институционални темељ у овој области. Успешно искуство једнакоправне сарадње од узајамног поштовања у оквиру Евроазијског економског савеза, Организације Уговора о колективној безбедности, Шангајске организације за сарадњу може да буде корисно и за нови међународни систем", додао је он.
Калабухов је истакао да се Запад бави пројекцијом свог утицаја на друге регионе у прву руку војним средствима.
"Управо тако он делује на Балкану, конципирајући безбедност региона искључиво у контексту увлачења у војне структуре НАТО-а. Уз војни и спољнополитички притисак Запада на државе Балкана, због намерног прекида логистичких ланаца и друге сарадње са Русијом, истовремено се погоршава ситуација на балканском тржишту хране и енергената, који су последњих година постали све скупљи и недоступнији", нагласио је руски амбасадор.
Занимљиво је, каже, да је Запад сам постао архитекта своје пропасти кад је одлучио да сломи низ спољноекономских механизама и тржишних институција, које су му једном донеле богатство и просперитет.
Дакле, рекао је он, Русија "сматра да један од најважнијих задатака за формирање новог евроазијског поретка заснованог на равноправној сарадњи суверених актера јесте стварање ефикасних спољноекономских механизама који немају везе са западним институцијама".
"То подразумева промет у националним валутама, коришћење националних платних система, стварање и јачање евроазијских логистичких рута", додао је он.