Земље Квинте у консултацији са НАТО-ом тренутно не подржавају било какву промену тренутног статуса моста у Митровици, изјавио је амбасадор Сједињених Америчких Држава у Приштини Џефри Ховенијер након састанка са премијером привремених приштинских институција, преноси "Коха".
"Ми представници Француске, Немачке, Италије, Велике Британије, Сједињених Држава састали смо се са премијером Куртијем да га обавестимо да наше владе у консултацији са НАТО-ом не могу да подрже било какву промену тренутног статуса митровачког моста", рекао је Ховенијер после састанка са Куртијем.
Курти, међутим, не хаје за оно што његови савезници мисле, па инсистира на отварању моста, јер како каже, слобода кретања и владавина права не угрожавају мир и безбедност.
"Консултације и координација се настављају. Како се наводи у плану Европске уније за ревитализацију моста, митровачки мост преко Ибра постаће симбол нормализације односа на Косову. У истом плану се наводи да ће његова ревитализација умногоме допринети олакшавању контаката свих грађана Северне и Јужне Митровице и тиме допринети размени и разумевању. Дакле, мост мора бити отворен. Он је у служби свих, а није ни против кога. Слобода кретања и владавина права не угрожавају мир и безбедност, напротив", наводи се у саопштењу Куртија које преноси "Економија онлајн".
Курти је амбасадорима представио план његове такозване владе отварање моста који "подразумева тестове за инфраструктурну стабилност моста, процену ризика и ризика од природних катастрофа, визуелну ревитализацију моста са приступом мост за све, разговоре са грађанима и интересним групама као и свеобухватну информативну кампању о предностима и циљевима отварања моста".
Ништа, међутим, не каже о томе да је управо овај мост био поприште бројних инцидената које су изазивали Албанци из јужног дела Митровице. За 25 година, од 1999, на мосту и око моста десило се више од хиљаду инцидента у којима је 250 Срба теже повређено, већи број људи задобили су лакше повреде.
До састанка Куртија са представницима Квинте је дошло након најава отварања главног моста на Ибру од стране приштинских власти.
Портпарол Европске комисије Петер Стано је јуче оценио да свака одлука о евентуалном отварању моста на Ибру треба да буде донета у оквиру дијалога Београда и Приштине, који се води уз посредовање ЕУ.
Курти је недавно изјавио да је "отварање тог моста део једног од споразума са Србијом", није усмерено "ни против кога", као и да је и сама ЕУ, како је рекао, такав потез раније називала "симболом нормализације".
Ово је за последњих мање од два месеца већ друга најава отварања главног моста на Ибру од стране приштинских власти, а свака најава отварања моста и за аутомобилски саобраћај редовно донесе велико узнемирење међу Србе у северном делу града.