Приштина: Црна Гора на тесту, да ли је ближа ЕУ или српско-руском свету

Црна Гора мора да докаже да је опредељена за европску пут, јер су се први пут створиле сумње у оријентацију ове земље, констатује "Коха"

Иако је Црна Гора земља која ускоро може постати чланица Европске уније, она је сада на тесту на ком треба да докаже да ли је ближа ЕУ или српском и руском свету, јер та два не иду заједно, констатује приштинска "Коха".

Према писању овог листа, управо у тренутку када је у ЕУ порасла спремност да се направи велики корак у процесу приступних преговора са Црном Гором, а ова држава испунила обавезе из приступног поглавља 23, она је предузела неколико корака да докаже своју блискост са Србијом, као и да покаже да просрпски фактор тренутно има велику моћ у ЦГ.

Ту тезу поткрепљује усвајањем у Скупштини Црне Горе Резолуције о геноциду у Јасеновцу током Другог светског рата, али наводећи да је она реакција на црногорску подршку резолуцију о Сребреници у Генералној скупштини УН, односно провокација упућеној Хрватској која "не пориче геноцид у Јасеновцу и која се на све начине дистанцирала од фашистичког режима Другог светског рата".

Затим констатује да је покушај повезивања злочина у Јасеновцу са злочинима у Сребреници схваћен као тешка увреда за Хрватску.

"Предлагачи, чак и они који су гласали за Резолуцију о Јасеновцу, једноставно су извршили задатак који је предложио Београд, а спровеле просрпске снаге у Црној Гори, које, чини се, углавном представља председник Скупштине Андрија Мандић", пише "Коха".

Хрватске реакције, попут проглашења тројице просрпских политичара из Црне Горе персонама нон грата, утицале су и на ЕУ да ова епизода не остане незабележена – нпр. отказано је неколико посета ЕУ на високом нивоу Црној Гори. "Сада више нема говора о брзом напретку Црне Горе ка Европској унији", истиче приштински медиј.

Дакле, ова земља сада пролази тест да докаже да ли је ближа ЕУ или српском и руском свету, оријентацијама које не иду заједно.

"Можда је циљ просрпских и проруских снага у Црној Гори управо успоравање Црне Горе ка ЕУ. Јер Србија не би лако поднела да неко други из региона уђе у ЕУ. Ако Црна Гора успе да остане ван игара српског и руског света, онда ће пут ка ЕУ бити отворен", саветује "Коха", али и упозорава да ЕУ само Србији признаје право да седи истовремено на две или више столица – другима се неће толерисати оно што се толерише Србији, па ни Црној Гори.

Коначно, како се наводи у свим декларацијама ЕУ о процесу проширења, "циљ придруживања ЕУ је независна одлука сваке земље, али се то мора доказати и делима". И то сада Црна Гора мора да докаже, јер су се први пут створиле сумње у оријентацију ове земље.