Зашто "друга Србија" не опрашта успех Новаку Ђоковићу?
Могао је да се одрекне своје домовине, узме британско држављанство и "прода душу", али је то одбио. "Не желим да идем у Енглеску, не знам никог тамо, желим да останем са пријатељима, у мојој земљи, на мом језику", рекао је Ђоковић присећајући се тренутка кад му је нуђено да заигра за Велику Британију.
Постао би "становник света" и више му нико са трибина не би упутио ни мргудан поглед, а камоли звиждук. Ипак, изабрао је да дичи својом отаџбином и баш то "друга Србија" му никад неће опростити, ма колико злата да има око врата и пехара у витрини.
Публика у спорту који је важио за аристократски, своју "аристократију" до краја је оголила у вулгарности према српском тенисеру. Нису га штедели ни на једном такмичењу, па се на терену борио против два противника: тенисера и публике.
То није било све, Ђоковић је на свом дугом путовању ка коначном успеху имао противника и "код куће". Честитали би му спортске успехе, а након похвале увек је следило – "али".
То "али" није изостало ни сада, када је у своју круну додао једини недостајући драгуљ – олимпијско злато.
Добио је Ђоковић тог дана похвале од свог највећег ривала Рафаела Надала, па и од Карлоса Алкараза ког је победио у финалу, као и од многих успешних тенисера, али и других спортиста.
Честитао му је и оснивач компаније "Тесла" милијардер Илон Маск уз заставу Србије, али ипак, шта знају они, кад се боље у спортски успех Ђоковића разумеју домаћи "хејтери".
Congratulations! 🇷🇸
— Elon Musk (@elonmusk) August 6, 2024
Новаков патриотизам прогласили за национализам
Не само што је одбио британско држављанство, Ђоковић често током каријере истиче из које земље долази.
"Вимблдон је мој дечачки сан, док су бомбе падале изнад моје главе у Србији, сањао сам да играм на најважнијем терену", рекао је Ђоковић недавно након пласмана у финале Вимблдона. Ни том приликом није пропустио да западњачку публику подсети колико су штете и неправде направили Србији.
Код куће га пак прозивају због фотографије са публиком која држи заставу "С вером у Бога, за краља и отаџбину", због чега је проглашен за четника.
After I wrote an article in January 2022 explaining how Novak Đoković was a Serb nationalist: "You're just a petty hater, he is a patriot but he loves and respects other ethnic groups."Novak Đoković in January 2023: pic.twitter.com/iSuYlI8y5V
— Aleksandar Brezar (@brezaleksandar) January 14, 2023
Ђоковићу део јавности не може да опрости ни стално подсећање да је Косово и Метохија неодвојиви део Србије. "Косово је наше огњиште, наше упориште, највећа битка се тамо десила, најважнији манастири се налазе тамо", рекао је Ђоковић у Паризу на Ролан Гаросу.
Знајући да би то могло да га испровоцира, представник у Парламентарној скупштини Босне и Херцеговине Саша Магазиновић недавно је објавио како су Србија и "Косово" две суседне земље.
Kosovo i Srbija, dvije susjedne balkanske drzave, dale su vrhunske sportiste koji su osvojili medalje na više olimpijada!🇽🇰🇷🇸Distria i Novak 💪 pic.twitter.com/6M27t0pDep
— Sasa Magazinovic (@SasaMagazinovic) August 5, 2024
Магазиновић није једини у Босни и Херцеговини који не опрашта Ђоковићу успех, већ се новом колумном на црногорском сајту у Новакове хејтере сврстао и Драган Бурсаћ. У покушају да извређа српског тенисера, почастио га је дивним речима да је "еманација светосавља и српског национализма".
https://t.co/tMsejzt176Budimo iskreni, stanovnici srpskog sveta ili kako sebi tepaju naarod, ne vole niti sport, niti tenis. Oni vole Novaka Đokovića jer on predstavlja sve ono čemu oni teže – on je emanacija svetosavlja i srpskog nacionalizma kao lokalnog, bahatog…
— Dragan Bursać (@dijalekticar) August 6, 2024
Због песме "Весели се српски роде" уз коју воли да слави своје победе стао је на жуљ јавности у Црној Гори. Ни то што је по освајању злата из Париза отишао у Црну Гору и своје венчање одржао на острву Свети Стефан и у ту малу земљу довео светску елиту, није довољно да га становници заволе.
Бивша црногорска министарка Јована Маровић баш стихове те песме потекле из Црне Горе замерила је Ђоковићу.
"Док год ти нема ништа спорно у стиху да се српски барјак вије од Призрена до Румије, не могу ти се дивити. Тужно је што си свој статус божанства искористио да заглупљујеш масе", каже Маровићева, иначе некада студенткиња Факултета политичких наука у Београду.
Novače, zaslužio si. Kao feniks: uvijek iznova i jači, i bolji, i hrabriji. Često si igrao i protiv publike, i protiv sudija, i protiv sistema. Najbolji si teniser svih vremena. Ima u tebi i ponosa i prkosa. Ali dok god učiš djecu da ne treba da se vakcinišu, i dok god se fotkaš…
— Jovana Marovic (@JoMarovic) August 4, 2024
Православље и поклич "Слава Богу"
Ни у финалу у недељу Ђоковић није заборавио да око врата окачи крстић, а у изјави спомене Бога, наводећи да је успех постигао захваљујућим Њему.
Често своје победе прослави уз поклич "слава Богу", али би делу јавности у Србији било драже да уместо тога каже рецимо "слава Украјини". Доказ за то је налог на Иксу извесне Наталије Грбић која уз своје име држи и заставу Украјине.
Kakav je ovo klerikalni fašizam šta je ovo ljudi? pic.twitter.com/MjPAPBWuZH
— Natalija Grbić 🇺🇦 (@grbic_natalija) August 4, 2024
Вера у Бога засметала је и Весни Пешић којој је нејасно зашто се највећи тенисер свих времена моли Богу да победи и добије златну медаљу.
"Зар не треба да припреми свој најбољи тенис уместо што се моли Богу. Непостојећи Бог се не бави жељама којих на свету има у милијардама", појашњава Пешићева, по струци социолог.
Sto se najveci teniser svih vremena moli bogu da pobedi i dobije zlatnu medalju. Zar ne treba da pripremi svoj najbolji tenis umesto sto se moli bogu. Nepostojeci Bog se ne bavi zeljama kojih na svetu ima u milijardama.
— Vesna Pesic (@vestoma_Tomy) August 4, 2024
Голгота у Аустралији
Док је владала хистерија због корона вируса, Ђоковић је изабрао да стане у заштиту слободног света и права људи да бирају да ли желе да се вакцинишу.
Због те одлуке платио је високу цену – понижење у Аустралији, пад са првог места АТП листе, али и прикачени надимак НоВак.
Колумниста у Црној Гори Љубомир Филиповић у свом тексту након финала Олимпијских игара само једном га је ословио правим именом, да би у остатку користио овај погрдни надимак.
Posvjedočite u odgovorima mržnji i nakupljenoj frustraciji hranjenoj državnom propagandom. Zastrašujuće je lako trigerovati masu. Iskreno, meni je malo i drago što je NoVac uzeo medalju, uprkos njegovoj opasnoj političkoj ideologiji koju će ova medalja nažalost nahraniti. https://t.co/u3izgSkMWt
— Ljubomir Filipović (@ljubofil) August 4, 2024
"Многи људи Новака воле због спортских успеха. Он је без сумње најуспешнији тенисер свих времена. Али није и највећи. Неће никад ни бити", тврди Филиповић у својој колумни под називом "Олимпијска хроника: 'Мушка' боксерка и НоВац-ово злато".
Тешко је разлучити да ли су ова оспоравања била препрека на Ђоковићевом путу ка успеху или пак гориво за његов мотор, којим се само појачавао његов српски инат.
Једно је пак сигурно – да није тог "али" и оспоравања, можда би неко могао и да сумња. Овако нема дилеме, то "али" из родне груде најбољи је доказ да он заиста јесте пророк.