Није тешко погодити да је са обележавања 29 година од "Олује", током које је протерано 205.000 Срба, а убијено око 2.000, када је прелетао француски ловац "рафал", један од 12 колико ће их Хрватска набавити, порука послата директно Београду, пишу "Вечерње новости".
На истом месту хрватски премијер Андреј Пленковић је најавио ново наоружавање и то једним од најмоћнијих и најефикаснијих вишецевних ракетних система данашњице М 142 - ХИМАРС које производе Американци.
Некада су западни суседи били конкретнији. Донета је одлука да се крене у обнову касарне у Белом Манастиру у Барањи и да се овде, на граници са Србијом, пресели механизовани батаљон "Соколови" са амерички возилима М2А1 "бредли".
Према писању загребачких медија, набавка хрватских ХИМАРС-а ће коштати око 300 милиона долара за набавку вишецевног ракетног бацача, што би значило да може да се купи од осам до 10 лансираних возила (20 милиона долара по комаду) и око 300 ракета (око 40.000 долара по комаду).
Домет пројектила је до 200 километара, а јасно је да Хрватска уколико буде желела да их употреби, нема у окружењу кога другог да гађа осим Србије.
Са тим се слаже и генерал-потпуковник у пензији Миломир Миладиновић.
"Која је то држава против које би употребила наоружање? Сигурно неће, као чланица НАТО-а, против Италије и Словеније, а ни Босне и Херцеговине, јер је јужна граница БиХ, где живе и Хрвати, практично отворена. Такође, сигурно их не купују да би то оружје давали за неко ратиште, на пример у Украјини, јер то раде велике западне земље. Тако да је сасвим јасно коме је намењена набавка наоружања и оно је заправо највише вид притиска, као што су биле и НАТО базе у Албанији и Румунији", каже Миладиновић.
Додаје да је притисак јер Србија неће да попусти и уведе санкције Русији, али и због Косова и Метохије.
Миладиновић каже да како заправо нема објективне околности да изврше агресију, "онда се оваквим перфидним начинима врши притисак на нас".
"Новости" подсећају да су Американци 2015. године први пут одбили Хрватску када је желела да набави ХИМАРС, уз објашњење да им није потребно, али да је сада ситуација другачија.
На Србију се гледа као на "малу Русију", сматра се да Москва преко нас има утицај на Балкану и зато је дато зелено светло да се Загреб додатно наоружа. Јер, Хрватска као чланица НАТО-а мора да добије дозволу да ли сме да купи наоружање, које и од кога, указује београдски лист.