Република Српска је у последње време изложена и разним политичким притисцима са стране, који имају за циљ њен нестанак, а то значи и нестанак српског народа народа на овим просторима, изјавио је премијер Српске Радован Вишковић.
"Када су креирали Дејтонски споразум сматрали су да смо пролазна категорија која ће се утопити у унитарну БиХ. Али до тога није дошло. И да нема ових нових притисака и атака на нас, ми бисмо заиста лагодно живели, јер нас има само око милион, а располажемо са многим и вредним природним ресурсима, који су запели за око тим истима који нас данас притискају заврћући све финансијске вентиле", каже Вишковић у интервјуу за бањалучки "Глас Српске".
Истиче да Република Српске има и доста пријатеља који су спремни да јој помогну.
"Тешко јесте, али издржаћемо. Преживећемо, баш као што смо и до сада. Људи не треба превише да брину. Нека чувају породицу, која треба да буде темељ овог нашег друштва", поручио је Вишковић.
На питање колико санкције америчког Министарства финансија могу утицати на економску и финансијску ситуацију и да ли је буџет стабилан, Вишковић каже да је "стабилан и да се редовно извршавају све законске обавезе".
Сигурно је, додаје, да америчке санкције утичу пре свега на предузећа која су се нашла на америчкој "црној листи".
"Ово је најдиректнији удар на обичне људе, раднике, који немају никакве везе са политиком, одлукама и законима који се доносе, а што је био повод за увођење разних санкција. Ради се о класичном показивању голе силе, мишића. Често смо могли да чујемо од америчког амбасадора у БиХ да санкције нису усмерене против обичних људи. Али, шта ћемо са око 1.000 радника којима је на овај начин угрожена егзистенција, јер су остали без посла и личних примања. Шта ћемо с њима", пита Вишковић.
Он каже да у "овој земљи постоје закони, судови и тужилаштва, те ако је неко за нешто крив, постоје механизми да се они санкционишу".
"И знају то у америчкој амбасади. Намерно ударају по обичном човеку. Ако неко атакује на Републику Српску и њен буџет, али и институције, на тај начин атакује и на људе који овде живе. Ако, условно речено, не би било владе или Народне скупштине, где ће они онда остваривати своја права. У Сарајеву", пита Вишковић.
Указује да је то нешто што грађани Српске треба да разумеју.
"Често се може чути како неки по кафанама и разним кулоарима причају да им је доста овог препуцавања и свађања са странцима и људима из ФБиХ те да би требало сести и договорити се. Али није проблем на нашој адреси, договор на нивоу БиХ је могућ само ако иде на штету Републике Српске, њених институција и уставом загарантованих права. Има ли Република Српска тај комодитет? Одговор - шта би онда било са борачким додатком, платама и социјалним давањима, али и пољопривредом, шумама.... На крају крајева, до несрећног братоубилачког рата на овим просторима дошло је управо након покушаја централизације земље, односно покушаја намештања воље једног народа другима у БиХ", истиче Вишковић.
Сада се, наводи, Српској намеће та иста прича, која у темељу руши Дејтонски мировни споразум.
"Жели се срушити све оно на чему је грађен мир у последњих 30 година. Политичке ватре су поново упаљене пре пет, шест месеци, а све се поклопило са доласком Џејмса О'Брајена у Сарајево. Он је приликом посете Факултету политичких наука окупљеним политичарима и званичницима из ФБиХ дословно поручио: 'Чега се ви бојите, када имате нас иза леђа'. Недуго након тога све је кулминирало у БиХ", навео је Вишковић.
Нада у америчке изборе
Коментаришући долазак Александра Касанофа, који је добио задатак да замени Габријела Ескобара и који је награђен због заслуга које је имао у вези са организовањем украјинског Мајдана, Вишковић истиче да не жели да крије и да мора да каже да Српске пуно полаже у америчке изборе, односно њихове резултате, да би коначно у тој земљи била, како каже, успостављена администрација која ће на један коректнији начин односити не само према Републици Српској, већ и српском народу.
"Да ли се ико икад запитао како је нашој браћи на Косову, које протерују са вековних огњишта. Упада се и блокира рад свих институција. И западне земље на све то не реагују. Да ли је то демократија? Опет се враћамо на питање шта ће бити са обичним људима. Њима се шаље директна порука – пакујте се и идите. Нестаните са ових простора", наводи, између осталог, Вишковић.
Појашњавајући зашто прави ове паралеле, Вишковић каже да у "том неком мрачном сценарију који кроје и осмишљавају ти моћни била још гора ситуација на простору БиХ, ако би се не дај Боже, урушила Република Српска".