Србин ухапшен у Хрватској због песме о Книну на Фејсбуку
Београдски адвокат Немања Берић ухапшен је у Хрватској на граничном прелазу Бајаково и спроведен судији за прекршаје у Шибенику, који га је осудио на 15 дана затвора. Разлог је тај што је Берић на Фејсбуку поделио снимак себе док вози и пева патриотске песме.
Како "Политика" сазнаје, адвокат је пореклом из Книна и у том граду био је на одмору са још четворо колега из Београда.
Возећи аутомобил на путу ка Книну, пуштао је народну музику и певао песму "До Динаре ниђе не стајем", а затим је то емитовао на "Фејсбуку".
У повратку у Србију, 10. августа, полиција га је зауставила у Бајакову. Затим је позвана полиција из Книна која га је привела судији за прекршаје у Шибенику. Берићу је затим изречена прекршајна казна од 15 дана и одмах је упућен на издржавање казне.
Адвокатска комора Србије упутила је допис амбасади Србије у Хрватској тражећи информације о ухапшеном колеги. Како наводе, комора моли амбасадорку Јелену Милић да оде у Шибеник и посети Берића како би се утврдило због чега је и по ком законском основу ухапшен овај држављанин Србије и због чега је на издржавању казне.
АКС тражи и да се утврди како су се припадници полиције и други државни службеници односили према његовој личности и да ли је било нечовечног поступања и тортуре, нарочито по националној основи. Затим, ако је вођен кривични поступак, да ли је било поступања која се квалификују као кршење људских права и основних слобода.
Комора тражи да се испита да ли је Немањи Берићу потребна стручна помоћ адвоката којег би сам изабрао уместо браниоца по службеној дужности и помоћ Адвокатске коморе Србије и да ли има могућност контакта са породицом и приступ породице у посету.
Ово није први пут да хрватске власти Србе хапсе због музике, било уживо или на друштвеним мрежама, сматрајући да су својим песмама повредили њихова национална осећања.
"Ко на јавном месту извођењем, репродуковањем песама, композиција и текстова или ношењем или истицањем симбола, текстова, слика, цртежа ремети јавни ред и мир казниће се новчано од 700 до 4.000 евра или затвором до 30 дана", пише у члану пет Закона о прекршајима јавног реда и мира које хрватске власти примењују против Срба у случају да открију да су на друштвеним мрежама истицали своје крајишко порекло.
Прошле године било је више примера да су хрватски судови због тога изрицали затворске казне.