У Црној Гори не постоји јавна институција у којој нема људи са лажним дипломама, а посебно забрињава чињеница да неки од њих лече и образују децу, рекао је Зарија Павићевић, члан владине комисије за проверу лажних диплома.
Преведено у бројке, то је више од 25.000 запослених, а незванично их је, кажу, и више.
"Ти људи нам наносе дугорочну штету, првенствено у виду моралних вредности па онда и економског статуса јер сигурно ти људи не знају да раде посао за који су плаћени, који својим несавесним радом дугорочно утичу на пропаст друштва", казао је Павићевић гостујући у Дневнику ТВЦГ.
Фалсификатора је много у просвети, затим у безбедносном сектору, које Павићевић описују као расуло. Посебно брине здравство где је према проценама најмање 30 одсто лажних диплома.
Бројке до којих је дошла комисија и случајеви који се налазе пред судовима се, међутим, увелико разилазе.
У последњих шест година у главном граду поднето је тек нешто више од стотину кривичних пријава за ово кривично дело.
"Ми смо у Основном суду имали у последњих шест година 132 кривична предмета формирана и окончана поводом кривичног дела фалсификовања исправе. Ми смо имали правоснажно окончана 34 предмета, значи, за сада, имамо 34 пресуде", наводи Илија Радуловић, судија Основног суда у Подгорици.
Казна је ипак строга, креће се до пет година затвора, но у пракси се углавном изричу знатно блаже, а неретко и условне.
"Постоји 28 пресуда где је изречена казна затвора у границама од 34 дана као најмање изречена, до 10 месеци затвора. Ми смо недавно имали правоснaжно окончан поступак где је изречена казна затвора од 10 месеци што сматрам да је једна озбиљна казна затвора", наводи Радуловић.