Радовану Караџићу су у британском затвору у потпуности ускраћена сва људска права, тврди ћерка првог председника Републике Српске Соња Караџић Јовичевић, након што је њен отац тужио британску Владу због нехуманог третмана, потражујући 50.000 фунти због кршења људских права.
"Он се више од три године налази под разним санкцијама, у континуитету, од необјашњених смештања у самицу, забрана контаката са породицом или ограничених контаката на један позив седмично искључиво на енглеском језику у трајању до пет минута, преко ускраћивања хране, одузимања столице, јастука и душека, забране праћења вести на РТВ мрежама, кажњавања због објава и изјава разних људи са којима није у контакту и на које нема никакав утицај, па све до кажњавања јер одбија да се силом 'социјализује' са осталим затвореницима, иза чега се, чак, и не крије отворена намера да буде доведен у животну опасност у каквој је био генерал Крстић", истакла је Караџић Јовичевић у разговору за Срну.
Она је открила да је месецима након поста Караџић и даље држан на посној храни, да је за кратко време изгубио више од 20 килограма и да наставља да губи на тежини.
"Тако је нарушено здравље додатно угрожено, али му је паралелно ускраћено и право на медицинску помоћ, дијагностику, терапију и контроле", истакла је Караџић Јовичевић.
Њеном оцу је дат избор – хоће ли сопствена новчана средства трошити на храну или на телефон.
"Обоје не може. Дакле – може да гладује ако хоће да се чује са породицом, а и то све под ограничењима у врсти хране и условима позива породици", навела је Караџић Јовичевић.
Такво држање у сталној животној угрожености и опасности није ништа друго него спровођење намере убиства у континуираним вишеструким покушајима, додаје она.
"Јасно је да су Радовану у потпуности ускраћена сва људска права, па и право на адекватну исхрану, медицинску помоћ, контакт са породицом, ускраћена су му верска права, право на културни живот, писање и читање, право на рад на ревизији случаја, и да не набрајам даље. Кренете по списку људских права и слободно свако можете да прецртате", нагласила је Караџић Јовичевић.
Она је додала да је посебна прича зашто Република Српска и Србија, позивајући на резолуције и међународно право, као правдољубиве земље, не подигну свој глас, када свој глас подиже све више појединаца, стручњака и институција широм света.
"Док ћутимо, не само да одобравамо него смо и саучесници. У нашем случају смо додатно и жртве који ефекте свог ћутања и омчу око врата мирно чекамо, самолишавајући се сваке правне и аргументоване борбе у нади да ће нас омча заобићи. Неће, као што није ни друге народе", закључила је ексклузивно за Срну Караџић Јовичевић.