Павићевић објаснио шта се крије иза кашњења резултата пописа у ЦГ: Некоме смета већи број Срба
Политиколог Владимир Павићевић оцењује да кашњење у објављивању идентитетских детаља пописа становништва у Црној Гори, попут националне припадности, вероисповести итд, указује да за неке политичке чиниоце може бити препрека што се много већи број грађана национално изјаснио као Срби који говоре српским језиком и верници су Српске православне цркве.
"Сигурно је да ћемо након овога пописа када год били ти резултати, а сви желимо да буду што пре, имати још већи број људи који говори српским језиком. Сигурно је да ће имати још већи број људи који се национално изјашњавају као Срби. А припадност СПЦ и епархијама, односно Митрополији црногорско-приморској СПЦ, то је већ општа ствар, убедљива већина православних верника у Црној Гори", рекао је Павићевић за "Косово онлајн".
Он је уверен да та чињеница сама по себи може да представља проблем појединим политичким актерима у Црној Гори - односно да се појави као нека врста потенцијалне препреке за њихово деловање.
Политиколог је објаснио да је проблем кашњења објављивања кључних делова пописа становништва проузрокован политичким компромисима након формирања владе Милојка Спајића и претње ДПС-а да ће бојкотовати процес.
"Попис у Црној Гори је организован крајем прошле године и људи се питају са разлогом зашто и колико то, већ осам месеци и више, након организованог пописа, нема резултата тих пописа и то у оном делу који се тиче оних најосетљивијих питања, као што је питање језика којем људи говоре, националне припадности, вероисповест итд", објаснио је Павићевић.
Да би се разумела проблематика, он сматра да би се заправо требало разумети политички портрет и карактер Милојка Спајића, председника владе Црне Горе.
"Он је преузео дужност у моменту када је попис требало да буде организован. Суочио се са најавом бојкота пописа од стране Миловог ДПС-а. Потом је Спајић, како би елиминисао могућност бојкота, прихватио идеју да сваки грађанин Црне Горе преко посебног софтвера добије могућност да провери веродостојност онога што је изјавио пописивачима. Шта је настало као проблем? Што до данас немамо обезбеђен тај софтвер. Неколико пута је расписиван тендер да се обезбеди софтвер, али софтвера нема. И сад коначно имамо најаву да ће софтвера ускоро бити, што значи да би смо можда до краја године могли да имамо и резултате пописа који се тичу ових најосетљивијих питања", закључује саговорник "Косово онлајн".