Србија и Балкан

У Хагу се наставља суђење бившим вођама тзв. ОВК

У оптужници се наводи да су ратни и злочини против човечности који им се стављају на терет извршени од марта 1998. до септембра 1999. године у 42 нелегална притвора тзв. ОВК на Косову и Метохији и у Албанији над најмање 407 притвореника, од којих је најмање 98 убијено
У Хагу се наставља суђење бившим вођама тзв. ОВК© Pierre Crom/Getty Images

Пред Специјалним судом у Хагу данас ће бити настављено суђење бившим вођама тзв. ОВК Хашиму Тачију, Кадрију Весељију, Јакупу Краснићију и Реџепу Сељимију, који су оптужени за ратне злочине и злочине против човечности.

Прошле недеље су, после летње паузе, одржана три рочишта.

Специјални суд је 16. августа продужио је за још два месеца притвор Тачију и Весељију, а у образложењу одлуке наведено је да је веће закључило да би, ако би били пуштени на слободу, постојао ризик да ће побећи, утицати на сведоке или ометати рад суда.

Специјално тужилаштво је 30. септембра 2022. године поднело потврђену измењену оптужницу против Тачија, Весељија, Краснићија и Сељимија у 10 тачака, која их терети за ратне злочине и злочине против човечности почињене у нелегалним притворима тзв. ОВК на КиМ и у Албанији.

Они су оптужени да су људе неосновано лишавали слободе, мучили и убијали.

У оптужници се наводи да су ратни и злочини против човечности који им се стављају на терет извршени од марта 1998. до септембра 1999. године у 42 нелегална притвора тзв. ОВК на Косову и Метохији и у Албанији над најмање 407 притвореника, од којих је најмање 98 убијено.

Судски поступак у овом предмету почео је 3. априла 2023. године.

Специјализовано тужилаштво у Хагу саопштило је раније да има више од 300 сведока који ће дати изјаве током овог судског поступка, а до сада је саслушано око 80 сведока.

Тзв. ОВК је током 1998. и 1999. године извршила бројне злочине, убиства и отмице над припадницима војске и полиције тадашње Југославије, Србима и другим неалбанцима, као и Албанцима који нису прихватили да буду њени помагачи или припадници.

image