Србија и Балкан

Жиофре: Литијум је прилика за Србију да развије целокупан ланац вредности

Говорећи о дијалогу Београда и Приштине, Жиофре је истакао да се ЕУ залаже да се реализују сви споразуми и обавезе које су обе стране преузеле, подразумевајући и оснивање Заједнице српских општина
Жиофре: Литијум је прилика за Србију да развије целокупан ланац вредности© TANJUG/ VLADIMIR ŠPORČIĆ

Шеф делегације ЕУ у Београду Емануеле Жиофре изјавио је данас да могући рудник литијума представља прилику за Србију да потенцијално развије целокупан ланац вредности, узевши у обзир да Србија већ производи електричне аутомобиле у Крагујевцу и поручио да је ову тему потребно решавати кроз дијалог заснован на "информацијама и чињеницама".

Жиофре истиче да свет пролази кроз револуцију у којој је потребно смањити емисије угљен диоксида.

"Наше економије се мењају, а део те револуције јесте читав низ критичних сировина. У различитим земљама ЕУ се реализују пројекти око литијума и они су у различитим фазама реализације. Вађење литијума је важно унутар наших граница, али смо и са другим земљама, као што су Канада, Чиле, Норвешка, Гренланд, па и Србија, потписали стратешка партнерства која се тичу одрживих сировина, развијања вредносног ланца за батерије и развој електричних возила", рекао је он за "Јуроњуз".

Жиофре је истакао да разуме забринутост грађана због могућих еколошких последица које са собом носи ископавање литијума, подсетивши да ЕУ има највише еколошке стандарде и најквалитетнију воду и ваздух.

На питање да ли ЕУ може гарантовати највише еколошке стандарде за ископавање литијума с обзиром да Србија није њена чланица, Жиофре је рекао да "Европска унија није супердржава".

"Спремни смо да, с једне стране, обезбедимо подизање капацитета и ресурсе за постизање одређених стандарда, а с друге, да пратимо постоји ли усаглашеност са правне стране. Много тога може да се уради када је реч о подизању капацитета и правних знања, али на крају крајева то мора да буде одлука Србије", поручио је шеф делегације ЕУ у Београду.

Говорећи о дијалогу Београда и Приштине, Жиофре је истакао да се ЕУ залаже да се реализују сви споразуми и обавезе које су обе стране преузеле, подразумевајући и оснивање Заједнице српских општина.

"Проблем је тај што смо видели читав низ унилатералних и некоординисаних акција у претходним месецима, па и годинама. Последња је, рецимо, отварање моста на Ибру. И не само то. Имамо затварање поште на северу. Ако затворите одређене службе које служе косовским Србима без алтернативних решења и без консултација за заједницом, онда је живот тих грађана у лошијем стању и захтева посебну пажњу", рекао је он.

Додаје да специјални представник ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак напорно ради да пажњу преусмери на спровођење споразума, те да се ЕУ нада да ће ускоро у Бриселу видети главне преговараче.

image