Србија и Балкан

Епархија рашко-призренска осудила паљење крстова на Улпиана фесту: Увреда за све хришћане

Паљење крстова подсећа нас и на систематско уништавање српских православних светиња на Косову и Метохији у нашем времену, поручили су из Епархије
Епархија рашко-призренска осудила паљење крстова на Улпиана фесту: Увреда за све хришћанеGetty

Епархија рашко-призренска са узнемирењем је примила вест да је овогодишњи Улпиана фестивал у археолошком парку древног римског града Улпиане поред Грачанице започео неопаганским перформансом током којег су запаљена три велика крста.

"Овај нечастан акт без преседана представља дубоку увреду за све хришћане а посебно за наш народ у већински српској општини Грачаница, где се ово археолошко налазиште налази", саопштила је Епархија.

Како се истиче у саопштењу "паљење крстова подсећа нас на страшна времена паганских прогона хришћана, али и систематско уништавање српских православних светиња на Косову и Метохији у нашем времену".

"У налету вандалских напада косовских албанских екстремиста уништено је и спаљено на десетине цркава на којима су паљени и рушени крстови. Крстови су ломљени и на многим хришћанским гробљима. Паљење крстова у непосредној близини манастира Грачанице представља увреду хришћанске вере и директну претњу", истичу у Епархији.

У саопштењу се наводи да "овај неукусан и крајње вандалски чин нема никакве везе са наслеђем Јустинијанове Улпијане - Јустиниане Секунде у којој се могу видети остаци ранохришћанске базилике и крстионице, који су подигнути управо на месту где су мученички страдали и распети Св. Флор и Лавро хришћански првомученици на овим просторима".

"На већински муслиманима насељеним простору Косова и Метохије овакво јавно скрнављење најсветијег хришћанског симбола у име једне перверзне уметности само показује крајњу неодговорност оних који су организовали овај догађај и ставља под знак питања њихову способност да се брину о древној хришћанској баштини", нагласили су у Епархији рашко-призренској.

Како подсећају, "наслеђе древне Улпијане вековима наставља оближњи манастир Грачаница, светски споменик Унеско, који већ 700 година стоји недалеко од древне Улпијане као сведочанство хришћанске вере".

image